Projekt domu piętrowego a schody – na co zwrócić uwagę?

Domy piętrowe są droższe w budowie niż parterówki, ale za to mają większą powierzchnię i sprawdzają się w przypadku małych, wąskich działek budowlanych. Wymagają także montażu schodów, których wielkość oraz rodzaj zależy od przestrzeni przeznaczonej przez architekta na klatkę schodową. Na co zwrócić uwagę w projektach domów jednorodzinnych, aby wybrać schody zgodne z naszymi upodobaniami?

Rodzaj ścian ma znaczenie

Niektóre typy schodów, aby były stabilnie zamontowane i nie groziły zawaleniem, muszą zostać przytwierdzone do ściany nośnej. Np. w przypadku schodów dywanowych, które wyglądają jakby unosiły się w powietrzu, konstrukcja opiera się na zamontowaniu stopni do ścian. Podobną metodę instalacji stosuje się w przypadku schodów pełnych i zabiegowych.
W związku z tym, spójrz na projekt i dopytaj projektanta, czy ściany w miejscu klatki schodowej są nośne. Dowiedz się również, czy istnieje możliwość wzmocnienia ścianek działowych, aby zapewnić wybranym schodom jak największą stabilność.

Zobacz również: Oryginalne meble łazienkowe

Dom jednorodzinny schody

fot. Dom jednorodzinny schody

Ogranicz powierzchnię klatki schodowej

Schody niestety zabierają część powierzchni, którą można wykorzystać w inny sposób. Obecnie wielu projektantów, podążając za nowoczesnymi trendami, umieszcza schody w salonie, co powoduje, że automatycznie zabierana jest przestrzeń pokoju dziennego. Czy to dobre rozwiązanie? Zależy od upodobań.

Przeczytaj: Domki holenderskie

Jeśli jednak chcesz maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, w pierwszej kolejności sprawdź, które projekty domów jednorodzinnych zakładają wydzielone miejsce na klatkę schodową. Wiele takich rozwiązań znajdziesz na stronie Pracowni Projektowej Archipelag. Projekty domów jednorodzinnych są zgrabne i umożliwiają montaż praktycznie każdego modelu schodów.

Dom jednorodzinny schody

fot. Dom jednorodzinny schody

Schody na piętrze – jakie możliwości daje projekt domu jednorodzinnego?

Przed wyborem projektu domu, zastanów się także, w jaki sposób klatka schodowa będzie wyglądała na piętrze. Zadbaj o to, aby schody nie wychodziły na sam środek pomieszczenia. Najlepiej, gdyby znajdowały się blisko ściany, która w naturalny sposób zabezpieczy otwór w podłodze. Możesz także od razu zastanowić się nad wyborem rodzaju schodów, kiedy będziesz wybierał projekt domu rodzinnego – dzięki temu uda się uniknąć trudności już na etapie budowy domu i jego aranżacji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)