Projekt małego domu – czy może być funkcjonalny?

Nie wszyscy marzą o wielkim domu z kilkoma sypialniami, przestronnym salonem i ogromną kuchnią. Każdy z nas ma inne potrzeby mieszkaniowe, dlatego architekci i projektanci przygotowują różnorodne projekty domów. Niewielki domek z pewnością sprawdzi się na każdej działce budowlanej, a jego budowa nie będzie wymagała dużego budżetu. Jakie jeszcze zalety mogą mieć projekty małych domów?

Kompaktowa parterówka

Od kilku lat wciąż modne są projekty domów parterowych. Dlaczego osoby planujące budowę, decydują się na wybór takich rozwiązań? Przede wszystkim tego typu budynki ograniczają wydatki już na etapie samej konstrukcji.Schody nie są potrzebne, a ściany – niższe, dlatego zmniejszają się koszty tynkowania i malowania. Parterówki są także idealne dla osób starszych oraz domowników mających problemy z poruszaniem. Rodziny z małymi dziećmi również chwalą sobie przestrzeń z wszystkimi pomieszczeniami na jednym poziomie. Nie ma ryzyka, że dziecko spadnie ze schodów, więc rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy.

mały dom archipelag2

fot. mały dom archipelag2

Czy jednopoziomowe projekty domów ograniczą przestrzeń życiową mieszkańców? Niektóre parterówki mają ponad 100 metrów kwadratowych, co gwarantuje możliwość wygospodarowania miejsca na trzy sypialnie, duży salon, osobną kuchnię ze spiżarnią, przestronną łazienkę i toaletę. Taki właśnie jest projekt domu Andrea III przygotowany przez Biuro Projektowe Archipelag. Jeszcze jedną zaletą parterówek jest to, że wizualnie pasują zarówno do małej, jak i dużej działki.

Niewielki domek ze spadzistym dachem

Miłośnikom klasycznych rozwiązań architektonicznych, polecamy projekty niedużych domów ze spadzistym dachem. Piętrowy budynek pozwala na zagospodarowanie większej liczby pomieszczeń. Należy liczyć się jedynie z tym, że pokoje na piętrze mogą mieć skosy, które w praktyce dają możliwość tworzenia schowków i ciekawych aranżacji, ale jednocześnie ograniczają powierzchnię użytkową budynku.

mały dom Archipelag

fot. mały dom Archipelag

Jeśli dom ma stanąć na przedmieściach, najlepiej wybrać projekt z garażem wkomponowanym w bryłę budynku. Dzięki temu całość będzie wyglądała estetycznie. Dla mieszkańców będzie to też duże ułatwienie, ponieważ zimą samochód nie zamarznie, a podczas deszczowych dni nikt nie zmoknie przy wnoszeniu zakupów. Dom z jednym spadzistym dachem jest także bardziej wydajny, jeśli chodzi o zużycie energii cieplnej – o wiele łatwiej go ogrzać niż parterówkę. Z kolei możliwość zainstalowania paneli fotowoltanicznych stanowi okazję do skorzystania z dóbr naturalnych i odnawialnych źródeł energii słonecznej.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)