Projekt przestrzeni przydomowej

Prawidłowo urządzona przestrzeń przydomowa nie tylko spełnia estetyczne wymagania mieszkańców, ale też uwzględnia specyfikę działki i jej sąsiedztwa. Warto więc nad kwestią organizacji ogrodu pochylić się nieco dłużej. Można w tym celu zatrudnić architekta krajobrazu, można też próbować zająć się tym samemu. W każdym jednak wypadku dobrze jest trzymać się pewnej kolejności i uniwersalnych zasad projektowania.

ogród

fot. ogród

Potrzeba posiadania projektu domu jest dla inwestorów sprawą oczywistą. Nie da się zresztą tej kwestii ominąć chociażby ze względu na obowiązujące prawo. Nieco inaczej ma się rzecz z projektem otoczenia domu. Tutaj co prawda prawo budowlane również stawia pewne wymagania – przede wszystkim lokalizacja budynku na działce, ale również dojście i dojazd czy śmietnik, których lokalizacja musi być określona w tak zwanym projekcie zagospodarowania terenu. Jednak ogród wykonany zgodnie z tym projektem byłby po pierwsze śmiertelnie nudny, a po drugie – nie spełniałby w zasadzie żadnej funkcji. Po trzecie wreszcie – opracowanie zawarte w projekcie budowlanym obejmuje lokalizację poszczególnych elementów – ale już nie ich formę.

Warto więc nad kwestią organizacji ogrodu pochylić się nieco dłużej, aby nie zostawiać jej przypadkowi. Można więc w tym celu zatrudnić architekta krajobrazu. Warto zrobić to szczególnie wtedy, gdy dysponujemy trudną do zagospodarowania działką, ale także kiedy teren jest szczególnie atrakcyjny i mocno wyeksponowany. Można też próbować zająć się tym samemu. W każdym jednak wypadku dobrze jest trzymać się pewnej kolejności.

ogród

fot. ogród

Pomyśleć i zaplanować
Pierwszym etapem projektowania powinien być podział na strefy. Najprawdopodobniej w każdym ogrodzie znajdzie się strefa „techniczna” z zewnętrznym miejscem postojowym, podjazdem do garażu i śmietnikiem, strefa wejściowa i wypoczynkowa. Być może będziemy chcieli znaleźć miejsce na fragment ogródka warzywnego. Możliwe także, że dostrzeżemy potrzebę osłonięcia się od wiatru lub zapewnienia sobie większej intymności przez zastosowanie wysokiego żywopłotu lub szpaleru drzew. Może się przydać również plac zabaw dla najmłodszych domowników i ich gości. Wszystkie te strefy powinny być logicznie rozmieszczone i połączone zarówno ze sobą, jak i z elementami budynku, na przykład tak, aby przestrzeń dla dzieci była dobrze widoczna z tarasu na którym będą przebywać ich opiekunowie. Z kolei przestrzeń „techniczna” powinna być nieco ukryta, a strefa wejściowa ułatwiać trafienie do drzwi. Pierwszą decyzją będzie tu więc określenie skąd, dokąd i jakie ścieżki powinny prowadzić. Drugą – jak powinny wyglądać i czym być pokryte. To już kolejny etap projektowania, czyli rozwiązywanie detali.

ogród

Przeczytaj: Gabiony do ogrodu

fot. ogród

Nawierzchnie nie tylko estetyczne i trwałe
Uwagę warto też zwrócić na nawierzchnie. Nie tylko ze względu na estetykę, ale także na walory użytkowe. Doskonałym przykładem może okazać się tutaj zewnętrzne miejsce postojowe i dojazd do garażu. Są to przestrzenie na tyle duże, że pokrycie ich pełną kostką może wymagać zastosowania dodatkowego odprowadzenia wody deszczowej. Warto więc rozważyć zastosowanie dodatkowego odprowadzenia wody deszczowej lub kostki ażurowej, która przepuszcza wodę, a jednocześnie nie będzie sprawiać wrażenia ogromnej brukowanej pustyni.
Zupełnie inne wymagania powinno spełniać główne dojście do budynku. W tym wypadku nawierzchnia musi stanowić litą płaszczyznę. Jest to jednak miejsce dość specyficzne, charakteryzujące się zdecydowanie najwyższym natężeniem ruchu pieszego. Biorąc po uwagę wygodę korzystania z ogrodowej ścieżki, zamiast kostki brukowej, warto zastosować płyty tarasowe o większych i gładszych nawierzchniach niż te brukowane.

Osobnym zagadnieniem jest taras. Tu gama możliwych rozwiązań jest o wiele większa i zależna niemal wyłącznie od fantazji i zasobności portfela inwestora. Jednak również tutaj oprócz względów estetycznych dobrze jest wziąć pod uwagę zakładany sposób użytkowania, na przykład to czy korzystamy z mebli ogrodowych i jeśli tak – to jakich.

ogród

fot. ogród

Ostatnim elementem o którym warto wspomnieć są pozostałe ścieżki w ogrodzie. Przeważnie nie wszystkie z nich są jednakowo ważne, dlatego warto zaznaczyć to przez ich szerokość i materiał. Na przykład dróżka łącząca plac zabaw z tarasem prawdopodobnie będzie znacznie istotniejsza niż ta prowadząca do ogródka warzywnego. Warto więc podkreślić ją większą szerokością, nieco ciekawszą formą lub bardziej atrakcyjnym materiałem. Z kolei połączenie prowadzące między ogrodem warzywnym a kompostownikiem będzie miało zdecydowanie „najniższy priorytet”, a więc prawdopodobnie zamiast ciągłej nawierzchni wystarczą pojedyncze płyty tarasowe rozłożone w równych odstępach dopasowanych do długości ludzkiego kroku.

Warto pamiętać, że w raz urządzonym ogrodzie trudno będzie wprowadzać poważniejsze zmiany. Tym bardziej istotne jest gruntowne przemyślenie jego organizacji przed rozpoczęciem prac.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)