Projektowanie oświetlenia domowego wnętrza

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

fot. Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

Wiadomo nie od dziś, że oświetlenie we wnętrzu odgrywa bardzo istotną rolę. Człowiek przeciętnie spędza w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem około 2 tys. godzin rocznie. W takim świetle nie tylko odpoczywa, ale także pracuje. Dlatego ważne jest, by oświetlenie w domowym wnętrzu tworzyło odpowiednią atmosferę, harmonizowało z otoczeniem i dobrze wpływało na koncentrację niezbędną do pracy.

Projekt oświetlenia wnętrz powinien uwzględniać wiele istotnych szczegółów, począwszy od natężenia światła, poprzez rodzaj jego źródeł aż po ilość punktów świetlnych. Oczywiście oświetlenie powinno komponować się z wystrojem wnętrza. W zależności od miejsca światło może być skupione w danym punkcie lub rozproszone po całym pomieszczeniu. Odpowiedni projekt oświetlenia pozwoli wyeksponować ciekawe miejsca w mieszkaniu, meble lub obrazy.

Projektowanie oświetlenia

Przeczytaj: W pełnym stylu
oświetlenie

fot. oświetlenie

Na samym początku planowania aranżacji świetlnej powinniśmy zastanowić się, jaką funkcję będzie pełniło dane pomieszczenie. W zależności od jego przeznaczenia, powinniśmy montować oświetlenie o różnych właściwościach. Dobrze rozplanowane światło istotne jest przede wszystkim w kuchni. Najważniejsze jest dobre oświetlenie blatu roboczego, przy którym najczęściej przygotowywane są potrawy. Jako główny punkt świetlny doskonale spisze się lampa umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Oddzielne źródło światła można zamontować nad stołem kuchennym. Będzie to także idealny sposób na wyodrębnienie części jadalnianej.

W łazience, prócz estetyki i funkcjonalności, oświetlenie powinno spełniać także normy z uwagi na podwyższoną wilgotność. Główną rolę powinno odgrywać oświetlenie górne sufitowe. Dodatkowo, warto zamontować przy lustrze oświetlenie boczne. Jeżeli chcemy doświetlić część sufitową, należy pamiętać o tym, że oprawy muszą być wodoodporne.

Lampa z gałęzi

fot. Lampa z gałęzi

Projekty oświetlenia salonu powinny uwzględniać fakt, że jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, ponieważ nie tylko w nim odpoczywamy, ale także czytamy czy jemy. Dlatego warto zadbać o to, by znalazł się tu więcej niż jeden rodzaj oświetlenia. Z powodzeniem możemy zamontować oświetlenie górne, takie jak plafon, lampa wisząca czy oprawy wbudowane, boczne lub ustawiane w dowolnym miejscu lampy wolnostojące. Odpowiednio dobranym oświetleniem możemy także podkreślić niektóre elementy wystroju wnętrza takie jak obraz czy piękna roślina.

Kolor światła
Odpowiednia aranżacja oświetlenia wnętrz w domu musi także uwzględniać kolor światła. Jasne będzie inspirować i stymulować do wykonywania zadań oraz sprzyjać koncentracji. Światło ciepłe i rozproszone będzie wpływać na organizm człowieka uspokajająco i relaksująco. Projektując odpowiednie oświetlenie warto zastosować światło rozproszone i stonowane. Dzięki temu można uzyskać efekt równomiernego łagodnego oświetlenia, bez zbędnych cieni i kontrastów.

sypialnia

fot. sypialnia

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w pomieszczeniu może także pomóc optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. W długim i ciasnym pomieszczeniu, światło skierowane na krótsze ściany pozwoli go pomniejszyć. Wysokie stropy można wizualnie obniżyć lampami świecącymi w dół a wąskie pomieszczenie poszerzyć poprzez skierowanie światła na krótsze ściany lub mocniejsze oświetlenie jednej z dłuższych.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)