Projektowanie wnętrz

aranżacja wnętrz

fot. aranżacja wnętrz

Projektowanie wnętrz nie jest tak skomplikowane jak się wszystkim wydaje. Jeśli wybór projektu domu okazał się możliwy, to dlaczego nie miało być tak samo z urządzeniem przestrzeni mieszkalnej?

Od czego zacząć?
Wstępem do aranżacji wnętrz jest faza projektowa. Właśnie wtedy ustala się rozmieszczenie ścianek, elementów domu i instalacji, których nie będzie można ostatecznie przebudować czy usunąć. Mowa tu o elementach nośnych, przewodach kominowych i wentylacyjnych.
Prawidłowo urządzone pod względem funkcjonalnym wnętrze jest podstawą wygody dla jego mieszkańców.

W stanie surowym otwartym planujemy przebieg instalacji, w tym elektryki. Prawidłowe oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek zarysowuje wstępny układ urządzenia wnętrz i lokalizacji najważniejszych sprzętów.
W stanie surowym zamkniętym należy rozplanować ewentualne, dodatkowe podziały lekkimi ściankami działowymi, wykończenie powierzchni ścian, podłóg i sufitów. Nie warto planować kolorystyki i materiałów wykończeniowych gdy nie jesteśmy zdecydowani na rodzaj, kolorystykę i fakturę mebli. Z reguły ciemna podłoga komponuje się z jasnymi meblami i na odwrót. Meble do poszczególnych wnętrz także powinny być dobrane w zestawie. Pozwala to zachować równowagę i porządek. Poszczególne elementy nie pasujące mogą rozpraszać układ i prawidłowy odbiór planowanej aranżacji- chyba , że efekt jest zamierzony.
Zamierzone efekty o charakterze prowokacyjnym najprościej uzyskać poprzez szeroko rozumiany kontrast. Np. jednego z wielu elementów aranżacji. Może to być inny materiał wykończeniowy ścian, kolorystyka ścian lub mebla. Warto zestawić elementy wcześniej aby z zamierzonego „efektu dekoracyjnego” nie uczynić zwykłego „kiczu”.
Jeśli nie jesteś specjalistą w dziedzinie programów projektowych, możesz ściągnąć bezpłatne, proste programy 3D do samodzielnego projektowania. Oferuje go co drugi serwis budowlany do edycji na swojej stronie lub do ściągnięcia na osobisty komputer (IKEA, Praktiker, www.Ecru.pl, Sweet Home 3D). Trójwymiarowy obraz wizji, pozwala na pobieżną ocenę doboru elementów i materiałów aranżacyjnych.

Przeczytaj również: Skórzana elegancja

Dodatki do wnętrz
Dodatki jak sama nazwa wskazuje powinny być dopasowane na koniec. Mowa tu przede wszystkim o zasłonach, żaluzjach , roletach, wazonikach, rzeźbach, doniczkach, lustrach, okuciach, poduszkach narzutach itp. Nawet mały nieadekwatny do charakteru wnętrza dzbanuszek, czy wazonik potrafi zepsuć cały zamierzony efekt dekoracyjny.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat programów do projektowania wnętrz, zapraszamy do lektury artykułów:
Programy do projektowania łazienek
Projektowanie łazienki
Programy do projektowania kuchni
Nowe opcje programu CAD Kuchnie
Programy do projektowania mebli
Programy do projektowania wnętrz
Darmowy program do aranżacji i wizualizacji wnętrz
Projektowanie wnętrz
PRO100 – Samodzielna aranżacja wnętrz
Edytor blatów i nowa baza płytek ceramicznych

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)