Projekty domów z poddaszem użytkowym

REKLAMAPKDomy parterowe mają swoje plusy oraz minusy. Wybierając jednopoziomowy budynek, oszczędzamy na kosztach ogrzewania, nie ponosimy wydatków związanych z instalacją schodów, barierek i dodatkowych wsporników. Jednak jeśli zależy nam na dużej powierzchni, będziemy musieli przejrzeć rozłożyste projekty domów oraz znaleźć dość dużą działkę budowlaną. I tutaj sprawdzają się budynki z poddaszem użytkownym, które można dowolnie zagospodarować.

dom

fot. dom

Przeczytaj również: AutoCad 2012

Co na poddaszu użytkowym?

Zagospodarowanie poddasza może stanowić pewne wyzwanie. Przestrzeń, którą będziemy w stanie wykorzystać, będzie zależała od koncepcji projektanta. Jeśli wybierzemy dom ze spadzistym dachem, na poddaszu powstaną pomieszczenia ze skosami. To może nieco utrudnić aranżację, ale także będzie stanowiło możliwość do wprowadzenia kreatywnych rozwiązań. Projekty domów z poddaszem użytkowym będą także uwzględniały okna dachowe, które są droższe, ale dzięki nim można zyskać przytulny klimat w pokoju.

Przeczytaj również: Dachy pełne zieleni
garaż

fot. garaż

Na poddaszu można zaplanować pokój dla dziecka, sypialnię z garderobą, gabinet, pralnię z prasowalnią. Kiedyś bardzo popularne były strychy, na których suszyło się pranie i gdzie przechowywało się sezonowe dekoracje. Jeśli zależy Ci na takiej przestrzeni, na poddaszu możesz wydzielić pomieszczenia gospodarcze – tam powinieneś pomieścić wszystkie swoje rzeczy, których nie wykorzystujesz na co dzień.

Schody na poddasze

Przeszkodą w wyborze projektu domu z poddaszem użytkowym jest konieczność montażu schodów, które niestety stanowią znaczny koszt. Wybór miejsca, gdzie będą znajdowały się schody także może stanowić pewien problem. Zajmują one sporą przestrzeń, która może zostać przeznaczona na kanapę czy kolejną szafę przesuwną. Na szczęście kreatywni projektanci mają wiele pomysłów na zagospodarowanie klatki schodowej. Wolne miejsce pod schodami można wykorzystać na przechowywanie rozmaitych rzeczy.

Pamiętaj, że projekty domów z poddaszem użytkowym uwzględniają miejsce na schody prowadzące na piętro. W biurze architektonicznym możesz więc wybrać, który dom spełnia twoje oczekiwania i potrzeby. Kiedy już rozpoczniesz budowę, nie będziesz mieć możliwości zmiany planów architekta.

Poddasze użytkowe z tarasem

Poddasze może zostać także przeznaczone na otwarty lub zamknięty taras (oranżerię). Jeśli boisz się, że budynek z balkonem na piętrze będzie wyglądał nieestetycznie, to przeglądnij projekty domów. Wielu architektów przygotowuje ciekawe rozwiązania, które prezentują się znakomicie. Na tarasie będziesz mógł spędzać ciepłe, letnie wieczory, relaksując się i delektując wolnym czasem.
Zobacz więcej na: Projekty domów

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)