Projekty dworków w nowoczesnym wydaniu

Dom w stylu dworkowym

Dom w stylu dworkowym to budowla, która ma w naszym kraju długą tradycję i przez lata nabrała wręcz symbolicznego znaczenia. Projekty dworków szlacheckich tworzone przez polskich architektów zyskały największą popularność na przełomie XIX i XX wieku i, choć kojarzyły się głównie z obszarami wiejskimi, wkrótce zaczęto wznosić je również w miastach, a nawet nadawać ich charakterystyczny kształt obiektom użyteczności publicznej takim jak szkoły czy urzędy.

Zabytkowy dworek

fot. Zabytkowy dworek

Co ciekawe także współcześnie, w czasach wszechobecnego minimalizmu, niemałym zainteresowaniem cieszą się unowocześnione projekty domów w stylu dworkowym. Choć rzadko dawne założenia architektoniczne przenosi się nasze działki zupełnie wprost, w wielu przypadkach nawet swobodne inspiracje minionym okresem historycznym są dość wyraźnie widoczne.

Wybieramy projekt domu – dworek w nowoczesnym stylu

Podstawowe element, który uwzględniał kiedyś niemal każdy projekt dworku to symetryczna bryła opartą na planie prostokąta z szerokim frontem i centralnie usytuowanym wejściem. Typowa dla tego typu budownictwa była też obecność charakterystycznego, obszernego ganku. Projekty te wyróżniała również dbałość o architektoniczne detale i niezwykle staranny dobór i wykończenie elewacji.

Jeśli jednak marzy nam się nowoczesny dworek wpisujący się w XXI w. , warto dobrze przemyśleć, jakie tradycyjne elementy chcielibyśmy zawrzeć w projekcie. Choć bardzo modne stało się obecnie eklektyczne łączenie różnych stylów rodem z minionych epok, musimy uważać, aby całość nie stała się przez to zbyt chaotyczna i przerysowana.

Bardzo duże znaczenie dla osób planujących budowę domu ma dziś zazwyczaj połączenie względów estetycznych i praktycznych. Pomoże nam w tym nie tylko odpowiednio zbilansowany, nowoczesny projekt dworku, lecz także właściwy dobór materiałów budowlanych, technologii i instalacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań nawet stosunkowo duży, skomplikowany pod względem konstrukcji i z pozoru mało ekonomiczny w użytkowaniu dom w stylu dworkowym może zużywać znacznie mniej energii. 

Na szczęście projekty dworków oferowanych przez współczesnych architektów nierzadko łączą w sobie elegancję dawnych budowli z energooszczędnością i proekologicznymi trendami. Choć, ze względu na ograniczony rozmiar działek budowlanych, współczesne koncepcje nie uwzględniają już zwykle rozbudowanych dziedzińców czy alei, to tradycyjne elementy takie jak portyki wejściowe z kolumnadą czy alkierze, czyli wykusze z odrębnym zadaszeniem, które zastąpiły kiedyś baszty, pozwalają w swobodny sposób nawiązać do dawnych rozwiązań budowlanych.

Kolejna cecha charakterystyczna, którą uwzględniał w minionej epoce niemal każdy projekt dworku to czterospadowy dach, w czasach współczesnych dość wyraźnie wyróżniający się na tle, prostych, minimalistycznych brył. Choć takie rozwiązanie z pewnością nie należy do najkorzystniejszych pod względem ekonomicznym, to z pewnością pozwoli nam osiągnąć wyjątkowy efekt wizualny.

Dom w stylu dworkowym

fot. Dom w stylu dworkowym

Dom w stylu dworkowym nie tylko dla bogaczy

Mogłoby wydawać się, że nowoczesny dworek, projekt nietypowy i stworzony z rozmachem, to wciąż raczej rozwiązanie dla osób o bardziej zasobnym portfelu. Budowa elementów takich jak czterospadowy dach, czy eleganckie wykusze faktycznie pochłania zwykle nieco więcej środków niż w przypadku wznoszenia prostych, minimalistycznych konstrukcji. Biura projektowe oferują jednak obecnie gotowe  projekty domów w stylu dworkowym, a współczesna moda pozwala nam nieco odważniej i swobodniej nawiązywać do najróżniejszych stylów architektonicznych i przełamywać konwencję.  Jeśli więc marzy nam się nowoczesny dworek, nie musimy wcale posiadać olbrzymiej działki czy ogromnych środków finansowych. Dużo ważniejsza może okazać się tu kreatywność oraz gotowość do zabawy formą i łączenia historycznych inspiracji z nowoczesną technologią.

Sending
Ocena artykułu
4.25 (4 głosów)