Przechowywanie drewna na opał

kominek

fot. kominek

W chłodne, jesienne wieczory przyjemnie jest ogrzać się przy kominku. Aby móc cieszyć się tym ciepłem, warto wydobyć z drewna opałowego jak najwięcej możliwości. Istotne jest jego odpowiednie sezonowanie oraz przechowywanie, tak by nie mieć późniejszych problemów z rozpalaniem ognia w kominku.

Przeczytaj również: System zintegrowanego ogrzewania

Świeżo ścięte drewno jest bardzo wilgotne i zawiera w sobie co najmniej 60% wody. Ponadto ciężko się rozpala, dymi, słabo się pali a przede wszystkim daje mało ciepła. Nieodpowiednio przygotowane i niesezonowane drewno powoduje odkładanie się sadzy w przewodach kominowych, co może doprowadzić do szybkiej wymiany wkładu kominowego. Co więc należy zrobić, aby drewno do kominka było dobrze przygotowane?

Jeżeli kupujemy drewno świeże, pochodzące bezpośrednio ze ścinki, musimy liczyć się z tym, że trzeba je będzie poddać sezonowaniu. Jest to nic innego jak składowanie drewna w odpowiednich warunkach, aby zapewnić mu odpowiedni dostęp powietrza, i w miejscu, które będzie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

wiaty

fot. wiaty

Drewno do kominka lub pieca powinno być tak przechowywane przez co najmniej 1-2 lata, aż do osiągnięcia wilgotności nie większej niż 15-20%. Właściwie przygotowane drewno kominkowe może dostarczyć nawet 20-30% więcej ciepła niż to przechowywane przez parę miesięcy.

Jak przechowywać drewno na opał?
Pierwszą czynnością powinno być rozszczepienie drewna, by jego wewnętrzne powierzchnie mogły bez problemu wyschnąć. Drewno można porąbać na równe części o wielkości swobodnie mieszczącej się w domowym kominku lub piecu.
Sezonowanie drewna na wolnym powietrzu jest bardzo skuteczną metodą osuszania wilgotnego materiału opałowego. Dzięki temu możemy zachować najcenniejsze właściwości drewna wraz z jego wyjątkowym aromatem.

drewno

fot. drewno

Przechowując drewno na zewnątrz, warto zastanowić się nad budową niewielkiej drewutni, która może pomieścić nawet 10m3 drewna. Taka ilość bez problemu pozwoli cieszyć się ciepłem z kominka przez całą zimę. Konstrukcja drewutni jest bardzo prosta – przeważnie składa się z połączonych ze sobą dwóch ram zwieńczonych są dachem. Taka konstrukcja może być wolnostojąca lub umieszczona przy ścianie budynku. W drugim przypadku należy pamiętać o zachowaniu przynajmniej kilkunastu centymetrów przestrzeni, dzięki czemu ściana nie ulegnie pobrudzeniu i możliwy będzie także swobodny przepływ powietrza.
Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie konstrukcji domu do przechowywania drewna. Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie, gdy dach budynku ma duże okapy.

Gdzie składować drewno do kominka?
Paląc drewno w kominku, warto także pamiętać o tym, by mieć odpowiednią jego ilość pod ręką. Aby za każdym razem nie wychodzić na zewnątrz, można stworzyć odpowiednie miejsce w pobliżu paleniska, by w każdej chwili sięgnąć po opał. Taki schowek powinien komponować się z wystrojem pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. W tym celu warto już na etapie budowy kominka, zaplanować eleganckie schowki. Jeżeli jednak nie ma na to zbyt wiele miejsca, szeroka oferta na rynku pozwoli dobrać gustowne pojemniki, skrzynie lub kosze, w których bez problemu będzie można przechować niewielką ilość drewna.

kominek

fot. kominek

kosze

fot. kosze

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)