Przegląd projektów domów z ceramiki budowlanej

W polskim budownictwie jednorodzinnym od wielu lat niekwestionowanym liderem jest ceramika budowlana. Po ten materiał najchętniej sięgają inwestorzy indywidualni, dla których priorytetem jest dobry stosunek ceny do jakości. Do ich dyspozycji jest kilka tysięcy gotowych projektów domów jednorodzinnych.

Projekt domu z użytkowym poddaszemCeramika budowlana daje praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie projektowania budynków mieszkalnych. To dlatego pustaki ceramiczne królują w polskich biurach projektowych – zdecydowana większość dostępnych na rynku gotowych projektów domów zakłada wykorzystanie właśnie tego materiału.

Szeroki wachlarz możliwości
Na portalu Projektoskop.pl dostępnych jest ponad 17 tys. gotowych projektów domów. Ponad połowa z nich zakłada ceramikę budowlaną jako podstawowy materiał do budowy ścian. Z ceramiki powstają zarówno domy parterowe, z użytkowym poddaszem, a także piętrowe.

Zobacz również: Izolacja dachu

Domy z ceramiki projektuje m.in. Archon – jedna z wiodących pracowni architektonicznych w Polsce. Duża część projektów zakłada wykorzystanie ściany dwuwarstwowej – pustaka ceramicznego oraz wełny mineralnej lub styropianu jako materiału do docieplenia budynku. Z pustaków ceramicznych domy projektuje też Studio Atrium – jedna z największych pracowni projektowych w naszym kraju.

Projekt domu parterowegoPopularnym pokryciem dachowym są dachówki ceramiczne, które również oferują klientom sporo różnych rozwiązań wizualnych – w przypadku popularnych dachówek Koramic jest aż osiem podstawowych kształtów i kilkanaście wersji kolorystycznych. Ceramika świetnie sprawdza się na dachach o różnym profilu – od jednospadowych po skomplikowane konstrukcje wielospadowe.

Dlaczego ceramika?
Ściany wykonane z pustaków ceramicznych buduje się stosunkowo łatwo i szybko. Dzięki temu relatywnie najłatwiej również o wynajem wykwalifikowanej ekipy budowlanej, która wymuruje ściany. W tym przypadku ceny robocizny kształtuje rynek – im większa liczba budowlańców gotowych podjąć się zlecenia, tym niższe ceny ofertowe może uzyskać inwestor.

Pomimo tego, że materiały do budowy ścian wciąż są ulepszane, same zasady murowania z ceramiki są niezmienne od lat. Kilka lat temu firma Wienerberger wprowadziła – jako pierwsza na polskim rynku – system murowania na suchą zaprawę. W tej technologii pustaki są bardzo precyzyjnie szlifowane i łączy się ze sobą przy pomocy zaprawy rozpylanej ze specjalnej tuby. Zmiana technologii nie zmieniła jednak zasad murowania – tu wciąż obowiązują identyczne reguły. To dlatego ceramika jest bardzo popularna wśród inwestorów budujących w systemie gospodarczym.

Projekt domu nietypowegoTechnologia murowania z pustaków – zarówno na zaprawy cementowo-wapienne, jak i cienkospoinowe – jest na tyle prosta, że nie jest tu potrzebna szeroka wiedza teoretyczna, nie trzeba też wykorzystywać specjalistycznych narzędzi. Wystarczy odrobina doświadczenia.

Zmiany w projekcie
W Polsce od lat trwa dyskusja dotycząca tego, z jakich materiałów warto budować domy. Ostateczna decyzja co do wyboru materiału zawsze należy do inwestora – tutaj jak w każdej innej branży – klient nasz Pan. Architekci i projektanci mogą jedynie rekomendować najlepsze – ich zdaniem – rozwiązanie.

Dlatego jeżeli z jakichś przyczyn inwestor będzie zainteresowany zmianą materiału konstrukcyjnego założonego w projekcie – jest to oczywiście możliwe. Taka operacja będzie jednak wymagała ponownego przeliczenia obciążeń i ewentualnego przeprojektowania fundamentów, a nawet wielkości poszczególnych pomieszczeń. Takie kalkulacje są dość czasochłonne i często podnoszą końcową cenę projektu.

Więcej informacji na temat projektowania domów z ceramiki budowlanej znajdą Państwo na stronie firmy Wienerberger: http://www.wienerberger.pl/projekty-domów

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)