Przemyślany wybór – satysfakcja na lata

garaż

fot. garaż

Czasy, kiedy można było kupić okna i bramy garażowe tylko w jednym wymiarze już dawno minęły. Wybór dostępnych na rynku rozwiązań z zakresu stolarki otworowej sprawia, że możliwości wyboru znacznie się poszerzyły, a samo podjęcie decyzji stało się o wiele trudniejsze. Co powinniśmy zatem wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup danego produktu?

Wybór okna, drzwi czy bramy garażowej to inwestycja, która będzie nam służyć przez wiele lat. Warto więc poświęcić trochę czasu i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi aspektami mającymi wpływ na użytkowanie stolarki. Dzięki temu lepiej rozeznamy się w dostępnej na rynku ofercie i dokonamy optymalnego wyboru, z którego będziemy w pełni zadowoleni.

Jak wybrać bramę garażową?

okno dachowe

fot. okno dachowe

Brama garażowa zabezpiecza garaż nie tylko przed działaniem czynników atmosferycznych ale także przed włamaniem, zapewniając również komfortowe użytkowanie tego pomieszczenia. Niektórzy producenci dają możliwość indywidualnego dopasowania wymiarów bramy. – Brama "na wymiar" to funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na dostosowanie jej rozmiarów do wielkości otworu garażowego – wyjaśnia Grzegorz Koc z Działu Rozwoju Produktów i Szkoleń firmy Wiśniowski, producenta bram garażowych i przemysłowych, ogrodzeń i stolarki stalowej i aluminiowej – Przy zakupie bramy garażowej warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas wyrób spełnia wszelkie wymogi normy europejskiej PN-EN: 13241-1, czego potwierdzeniem jest posiadanie znaku CE. Wszystkie bramy oferowane przez firmę Wiśniowski posiadają takie oznaczenie – dodaje przedstawiciel firmy, która jest członkiem Związku Polskie Okna i Drzwi.

Dla garaży, które stanowią część budynku i graniczą z ogrzewanymi pomieszczeniami, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie "ciepłej" bramy segmentowej Wiśniowski o bardzo korzystnym współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym około 1. Taka, odpowiednio uszczelniona i wyposażona w panele wypełnione pianką poliuretanową konstrukcja zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony termicznej budynku.

Dobrze dobrane okno dachowe
Odkąd odkryliśmy szerokie możliwości aranżacyjne poddasza, dużą popularnością cieszą się okna dachowe. Dostępne na rynku wyroby tego typu wydają się do siebie bardzo podobne. Jednak w rzeczywistości znacząco różnią się pod względem parametrów użytkowych. Okno dachowe wysokiej jakości to w pełni bezpieczna i energooszczędna konstrukcja. Okno, montowane jest w połaci dachowej, ponad głowami domowników, dlatego powinno spełniać odpowiednie standardy bezpieczeństwa. – Nowoczesne okno dachowe powinno być wyposażone w hartowaną szybę, najlepiej z gwarancją odporności na gradobicie i skutecznie zabezpieczać przed przypadkowym otwarciem z zewnątrz np. przez osobę odśnieżającą dach – mówi Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO, producenta okien dachowych, firmy zrzeszonej w Związku Polskie Okna i Drzwi – Takie wymagania spełniają oferowane przez nas okna dachowe, które charakteryzują się również bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Czyni je to idealnym rozwiązaniem dla budynków, w których szczególny nacisk położony jest na oszczędność energii cieplnej – podsumowuje Komurkiewicz.

Stolarka w wielu aspektach

okna

fot. okna

Wartość użytkową stolarki otworowej często określa się przez pryzmat jej energooszczędności, pomijając inne, równie ważne aspekty, takie jak wentylacja, akustyka, bezpieczeństwo czy prawidłowy montaż. Tymczasem mają one znaczący wpływ na funkcjonalność konstrukcji oraz na komfort jej obsługi. – Energooszczędność, zwłaszcza w przypadku stolarki okiennej, ma bardzo duży wpływ na osiągnięcie oszczędności wynikających z mniejszych nakładów na ogrzewanie budynku, jednak nie można zapominać również o pozostałych parametrach – tłumaczy Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa S.A, producenta drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD. – Oferowane przez nas okno o grubej, czterowarstwowej konstrukcji pozwala ograniczyć straty ciepła w budynku nawet do 45%, ale jest także bezpieczne, solidne i zapewnia odpowiednią wentylację – dodaje ekspert Stolbud Włoszczowa S.A. Drewniane, wykonane z naturalnego surowca okno stanowi ekologiczny i estetyczny wyrób. Takie, funkcjonalne i „kompleksowo" odpowiadające na wymagania użytkownika rozwiązania, cieszą się zainteresowaniem współczesnych odbiorców.

Prawidłowy montaż
Montaż w istotny sposób wpływa na wszystkie parametry użytkowe stolarki otworowej i przekłada się m.in. na jej właściwości termiczne oraz wytrzymałość konstrukcji. – Dobrze przeprowadzony montaż zagwarantuje wysoką funkcjonalność i komfort użytkowania wyrobu przez długie lata – wyjaśnia Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji integrującej branżę stolarki otworowej – Pośpiech, a najczęściej po prostu brak należytej staranności w wykonaniu pracy może skutkować np. pęknięciami profili okiennych czy powstaniem zawilgocenia, prowadzącego do rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego warto korzystać z usług sprawdzonych ekip montażowych, najlepiej tych polecanych przez producenta. Montaż wykonany przez rekomendowanych fachowców jest z resztą częstym wymogiem otrzymania gwarancji na drzwi, okno czy bramę – uzupełnia Dyrektor POiD.

Decyzja o zakupie danego rozwiązania związana jest z nakładani finansowymi. Warto więc zadbać o to, by wybór stolarki był dokładnie przemyślany i uwzględniał wszelkie niezbędne aspekty. Jeśli potrzebujemy wiarygodnej informacji, możemy zwrócić się z zapytaniem do producenta, u którego chcemy dokonać zakupu. Udzielą oni profesjonalnej porady, która pomoże nam w podjęciu decyzji, co do właściwego wyboru. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)