Przesadzanie drzew

drzewo

fot. drzewo

W Polsce istnieje kilkusetletnia tradycja związana z przesadzaniem drzewostanów. Głównym celem stosowanych praktyk było urozmaicenie architektury krajobrazu o cenne i rzadkie egzemplarze lub zadrzewienie przyszłych terenów zieleni. Współcześnie, przy użyciu nowoczesnych narzędzi i specjalistycznej wiedzy można kontynuować dawne zwyczaje bez szkód, wyrządzanym drzewom.

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej na temat ochrony środowiska naturalnego, regulacjach ustawodawczych i deklaracji unijnych zmienia się podejście inwestorów do metod i sposobów przesadzania drzew. Najczęstszymi przyczynami zmian w architekturze krajobrazu są: realizacje projektów budowlanych, zagospodarowywanie parków i przydomowych terenów zieleni oraz pozyskiwanie cennych gatunków drzew dla urozmaicenia powierzchni ogrodów botanicznych lub innych przestrzeni miejskich.

drzewo

Zobacz również: Oświetlenie zewnętrzne

fot. drzewo

Przesadzanie dużych drzew jest dość trudnym zadaniem. W tym celu można zatrudnić specjalistyczne firmy arborystyczne, przeszkolone w zakresie nowoczesnych metod ochrony i pielęgnacji drzew, które na podstawie zgromadzonej wiedzy kwalifikują wybrane egzemplarze do przesadzania. Istnieje kilka podstawowych kryteriów ich wyboru, z których najważniejsze to: budowa bryły korzeniowej, wiek, stan zdrowotny i pora roku.
a) system korzeniowy – asymilację na nowym terenie dużo łatwiej znoszą drzewa o płytkim systemie korzeniowym,
b) wiek – przesadzanie starych drzew niestety jest bardziej ryzykowne, ponieważ takie drzewostany mają mniejszą zdolność do regeneracji, co zwiększa ryzyko ich uszkodzenia i obumarcia. W związku z tym nie powinno przesadzać starych wierzb, topoli i wielu gatunków drzew iglastych,
c) stan zdrowotny – nie powinno przesadzać się drzew, które posiadają trwałe uszkodzenia,
d) pora roku – najlepszym czasem dla drzew jest okres ich najmniejszej aktywności (zima, ale tylko w przypadku drzewostanów odpornych na warunki atmosferyczne) lub szybkiej regeneracji (wczesna wiosna).

Przesadzanie drzew – sposoby
Zabiegi na drzewach wykonuje się najczęściej przy użyciu specjalistycznych maszyn, przy czym przygotowanie bryły pod przesadzenie może trwać od jednego do dwóch sezonów wegetacyjnych. Arboryści w tym czasie powinni zadbać o zabezpieczenie systemu korzeniowego przy pomocy osznurowania lub owinięcia. W niektórych przypadkach dochodzi również do redukcji korony drzewa, co spowodowane jest utratą korzeni. Proces odsłaniania bryły i wykopania drzewa wraz z jego transportem nie może zabierać zbyt dużo czasu, aby nie narazić bryły na przesuszanie.

Pielęgnacja i ochrona drzew
Każde przesadzone drzewo powinno być monitorowane, po to by uniknąć negatywnych skutków całego procesu. Specjaliści, w określonym czasie, muszą zadbać o dostarczenie drzewu niezbędnych do życia substancji mineralnych przez regularne podlewanie i ściółkowanie. Równie ważna jest jego stabilizacja za pomocą odciągów i okrycie materiałami warstw nadziemnych, w celu uniknięcie efektu nadmiernego parowania.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)