Przewaga mat kapilarnych nad ogrzewaniem podłogowym

ogrzewanie

fot. ogrzewanie

Mata kapilarna jest prawie tym samym co ogrzewanie podłogowe w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, czyli rur o średnicy 16 mm rozłożonych w pętlach w posadzce.

Zobacz również: Przy kominku

Jednak jak mówi pewna reklama prawie robi wielką różnicę, maty kapilarne sprzedawane przez firmę GeoTherm montuje się znacznie szybciej niż tradycyjne rury ogrzewania podłogowego, dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze. Szybki montaż to nie jedyna przewaga mat kapilarnych nad ogrzewaniem podłogowym.

ogrzewanie

fot. ogrzewanie

Maty kapilarne możemy w przeciwieństwie do ogrzewania z rur, umieścić tuż pod warstwą wykończeniową podłogi, dzięki czemu nie musimy najpierw wygrzewać 6 cm betonu i dopiero rozpoczynać nagrzewania pomieszczenia, co zajmuje około 4 do 6 godzin, lecz już po 15-20 minutach podłoga zaczyna oddawać ciepło do pomieszczenia, które chcemy ogrzewać. Dzięki takiemu zastosowaniu mat kapilarnych mamy ogrzewanie podłogowe, ale o znacznie mniejszej bezwładności niż ogrzewanie podłogowe wykonane tradycyjną metodą. Wynika to z możliwości położenia ich w znacznie cieńszej warstwie grzewczej, a nawet bezpośrednio w kleju. Ma to dość duże znaczenie w okresach przejściowych (jesień, wiosna), gdy w nocy przeważnie już ogrzewamy nasze domy, ale w dzień jest na tyle ciepło, że nie ma takiej potrzeby.

Ogrzewaniem

fot. Ogrzewaniem

Następną zaletą kapilar jest możliwość zastosowania nie tylko na podłodze, ale również w ścianie lub na suficie. Jest to możliwe dzięki temu, iż rurki maty kapilarnej mają wewnętrzną średnicę 3mm, a co za tym idzie nawet napełnione wodą nie są ciężkie i z powodzeniem mogą być montowane w miejscach gdzie tradycyjne rury nie mają szans zaistnieć.

Gdy na przykład chcemy mieć podłogę wykończoną drewnem, a jest ono dobrym izolatorem to nawet gęsta siatka ogrzewania podłogowego może nie wystarczyć by ogrzać takie pomieszczenie. Możemy wtedy uzupełnić niewystarczającą podłogówkę matą kapilarną zamontowaną w ścianach, albo zamiast ogrzewania podłogowego zastosować matę w suficie lub ścianie.

Ważnym aspektem jest także możliwość naprawy, w przypadku przebicia śrubą czy gwoździem rury ogrzewania podłogowego wysiada cały obwód i trzeba skuwać posadzkę, żeby się do niego dostać. W przypadku mat psuje się z racji rozszczelnienia jedna z wielu kapilar (mała część całego układu). Można w ich przypadku zrobić naprawę punktową – przylutować, natomiast reszta kapilar chodzi dalej.

Jeśli chodzi natomiast o podobieństwa system mat kapilarnych GeoTherm jest sterowany tak samo jak zwykłe ogrzewanie podłogowe, czyli za pomocą czujników temperatury umieszczonych w pomieszczeniach i elektrozaworów znajdujących się na rozdzielaczach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)