Przygotowujemy mieszkanie do remontu

Przygotowując mieszkanie do remontu warto odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenia, w których będą się odbywały prace. W ten sposób unikniemy czasochłonnego sprzątania. Jednak wybór tradycyjnych sposobów w postaci gazet, starej folii czy kartonów nie zawsze oznacza oszczędności. Na rynku istnieje szeroka gama profesjonalnych produktów dedykowanych właśnie w tym celu.

remont

fot. remont

Właściwe zabezpieczenie domu czy mieszkania przed malowaniem jest rzeczą tak oczywistą, że z całą pewnością nie trzeba nikogo do tego specjalnie przekonywać. Osłonięcie ścian czy mebli może proces sprzątania po remoncie sprowadzić jedynie do usunięcia zastosowanych przez nas materiałów.

Konieczność długiego czyszczenia zabrudzonych powierzchni to jednak mniejszy problem. Gorzej, jeśli przy okazji malowania pochlapiemy farbą np. kanapę czy marmury – w ten sposób stracimy nie tylko czas, ale i pieniądze niezbędne do przywrócenia naszemu wnętrzu nienagannego wyglądu – mówi Paweł Kwaśniewski z firmy TACK Elewacje i Wnętrza.

Zobacz również: Kuchnie szyte na miarę

Każde mieszkanie, które jest malowane, warto wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. W zależności od naszych potrzeb i możliwości możemy skorzystać z tego, co akurat mamy „pod ręką”, albo postawić na rozwiązanie sprawdzone przez profesjonalistów.

Taśmy malarskie
Najczęściej stosowaną formą ochrony są oczywiście taśmy malarskie – papierowe lub wykonane z PCV. Produkty z tej pierwszej grupy, choć charakteryzują się zwykle niższą ceną, nie zawsze stanowią najlepsze rozwiązanie.

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie sprawdzić etykietę na taśmie. Z niej dowiemy się, jakie jest jej zastosowanie – czym innym bowiem powinniśmy oklejać np. meble czy inne, trwałe powierzchnie, a nieco inny produkt sprawdzi się w przypadku niedawno malowanych ścian, które wymagają znacznej delikatności – opisuje przedstawiciel białostockiego TACKa.

Kolejną istotną informacją, która powinna decydować o naszym wyborze, jest termin, po upływie którego taśmę należy usunąć. Jeśli więc zakładamy, że nasz remont może się przedłużyć, powinniśmy raczej zdecydować się na taśmy, które mogą być przyklejone do ścian nawet 30 dni.

Najtańsze, często dostępne w marketach budowlanych, po tak długim czasie mogą ulegać uszkodzeniu, pozostawiając na powierzchni nieestetyczną warstwę kleju lub niewielkie, trudne do usunięcia pozostałości taśmy.

Zrywamy, nie czekamy
Czasem zdarza się jednak, że mimo odpowiedniej ochrony, farba i tak przesiąka, brudzi ścianę czy listwę podłogową. Jednym ze sposobów, by tego uniknąć jest stosowanie odpowiednio zaimpregnowanych, nieprzepuszczalnych taśm.
Z kolei jeżeli zdecydowaliśmy się na zabezpieczenie wykonane z papieru, taśmę taką trzeba usunąć od razu po zakończeniu malowania, jeszcze zanim naniesiona przez nas farba wyschnie. Jeśli tego w porę nie zrobimy, do usunięcia taśmy prawdopodobnie będziemy potrzebowali nożyka.

Niezależnie od zastosowanej ochrony czy czasu, jaki zdążył upłynąć, taśmy zawsze powinniśmy usuwać wzdłuż naklejenia lub pod kątem 90 stopni. Zrywanie ich w dół zwykle wiąże się z uszkodzeniem pomalowanej przed chwilą powierzchni – przestrzega Paweł Kwaśniewski.

Podłogi i okna też zabezpieczamy
Taśmy, choć niezbędne przy prawie każdym malowaniu, to jednak nie wszystko. Przeważnie potrzebujemy przecież czegoś jeszcze do zabezpieczenia podłogi. Tu z pomocą przychodzą nam folie lub kartony – tektury w rulonach.
Ciekawym pomysłem może okazać się zastosowanie płacht wielokrotnego użytku. Materiały te zostały zaimpregnowane w taki sposób, by chłonąć np. rozlaną farbę, zapobiegając roznoszeniu jej po całym pomieszczeniu, a równocześnie nie przepuszczać jej pod spód.

Osobną grupę stanowią produkty do ochrony okien. Tu najlepiej sprawdzają się taśmy malarskie wykonane z PCV, które przykleja się także na zewnątrz, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Innym, często stosowanym zwłaszcza przez profesjonalistów rozwiązaniem jest streczowanie całego okna. Do tego mogą służyć oferowane w rulonach, specjalne zabezpieczenia szyb z niewielką warstwą kleju, która znacząco poprawia ich przyleganie, a jednocześnie nie przysparza kłopotów z późniejszym usunięciem – dodaje przedstawiciel firmy TACK Elewacje i Wnętrza.

Wygodna ochrona i czystość w domu
O tym, jak trudno jest połączyć ze sobą taśmę oraz folię i zabezpieczyć w ten sposób dużą powierzchnię przekonało się wielu. Z myślą o nich producenci przygotowali więc swego rodzaju wygodne kurtyny, które umieszcza się np. na ścianie, tuż pod sufitem, a następnie rozwija w dół.

Ciekawie prezentują się także techniki oddzielania malowanego pomieszczenia od reszty domu. Zamiast oklejania drzwi możemy zastosować rozwiązane znane nam z namiotów – kurtyny z zamkiem błyskawicznym. Te wielokrotnego użytku produkty wykonane z tkaniny, przykleja się po prostu do futryny, tworząc w ten sposób wygodne i przede wszystkim gwarantujące czystość przejście.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)