Przygotuj dom na Święta

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Już najwyższy czas rozpocząć poszukiwania ozdób świątecznych. Coraz częściej zaczynamy je od sprawdzenia najnowszych trendów, bo świąteczne dekoracje to ulubiony temat stylistów i dekoratorów wnętrz, a my chcemy być modni przy wigilijnym stole. W tym sezonie wyróżnia się tradycyjna czerwień w kontrastowym zestawieniu z bielą oraz klasyczny blask złota i srebra.

dekoracje

fot. dekoracje

Ozdoby choinkowe
Dawno temu, ozdobom choinkowym przypisywano moce równe talizmanom. Zgodnie z ludową tradycją miały one za zadanie chronić domostwo przed działaniem złych mocy. Obecnie Gwiazda Betlejemska jest typowym elementem wieńczącym choinkę i nikt się nie zastanawia, dlaczego mocujemy ją na samym szczycie świątecznego drzewka. Tymczasem naszym przodkom miała wskazywać drogę powrotną do rodzinnego domu. Zanim jako zwyczaj przyjęło się wieszanie na choince bombek, ich rolę pełniły jabłka. Symbolizowały one z jednej strony rajskie drzewo, z drugiej zdrowie i urodę. Papierowe łańcuchy miały za zadanie wzmacniać więzi rodzinne, a także chronić dom przed kłótniami i chorobami. Dzwonki, które tak chętnie wieszamy dziś na choince, od wieków są symbolem dobrych nowin i szczęśliwych chwil. Być może właśnie dlatego są nieodłącznym elementem sań Świętego Mikołaja.

Drzewko świąteczne
Choinka jest symbolem ciepła i radości. To wokół niej zbiera się rodzina w święta Bożego Narodzenia. Jest nieodłącznym i głównym elementem świątecznych dekoracji.

dekoracje

fot. dekoracje

Nie powinno na niej zabraknąć gwiazdy betlejemskiej, aniołków, kolorowych bombek oraz oczywiście lampek, które tworzą radosny nastrój i rozpromieniają świąteczną atmosferę. Niegdyś ich rolę pełniły małe świeczki, ale dziś lepiej je wykorzystać jako element aranżacyjny świątecznego stołu. Zależnie od regionu czy tradycji rodzinnych, choinka może cieszyć nasze oczy przez wiele dni, a nawet tygodni. Są osoby, które rozbierają ją już 6 stycznia na dzień Trzech Króli, jednak prawdziwi wielbiciele świątecznego drzewka czekają z tym aż do 2 lutego – Matki Boskiej Gromnicznej.

Dekoracja mieszkania
Kiedy choinka stoi już gotowa, czas zadbać o kilka dodatkowych detali, które zbudują świąteczny nastrój w całym mieszkaniu. Możemy do tego wykorzystać stylowe figurki Świętego Mikołaja, reniferów czy aniołków. Coraz bardziej popularne stają się również ozdoby na oknach. Kiedyś w polskich domach tradycją było rodzinne przygotowywanie ozdób, w tym również witraży okiennych. Świąteczny nastrój podkreślają także wieńce. Mogą one posłużyć jako dekoracje drzwi lub wigilijnego stołu. Pięknym i radosnym akcentem są także lampiony. W sklepach można znaleźć przeróżne, od małych z elementami zwierzęcymi po duże, wzorowane na Szopkę Betlejemską czy kościół.

Zobacz również: Papier na ścianie
dekoracje

fot. dekoracje

Świątecznych inspiracji warto poszukać w salonach Empik. Kolekcja „Najpiękniejsze Święta” w wyrazistych kolorach czerwieni i bieli ma szanse zachwycić wielbicieli tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia, ale też osoby ceniące nowoczesne wzornictwo. Dla fanów niemal carskiego przepychu, Empik przygotował kolekcję „Ubierz dom w świąteczny blask” w szlachetnych kolorach złota i srebra. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)