Przygotuj system nawadniania na zimowe mrozy

nawadnianie

fot. nawadnianie

Lada dzień do naszych ogrodów zawita zima. Drzewa pozbędą się już wszystkich liści, a my zmuszeni będziemy do noszenia grubych płaszczy, czapek i szalików. Jeżeli przygotowujemy nasz ogród do zimy, należy pamiętać o ostatnim elemencie, który wymaga pielęgnacji i konserwacji – automatycznym systemie nawadniania ogrodu. Jeżeli o nim zapomnimy, może ulec on awarii lub zniszczeniu, a to boleśnie odczujemy finansowo. Gardena radzi jak zabezpieczyć system, by wiosną znów nawadniał nasz ogród.

Po pierwsze – usuwamy zalegającą wodę

nawadnianie

Zobacz również: Wełnowce

fot. nawadnianie

Usunięcie wody z narzędzi, rur, węży ogrodowych, zraszaczy czy pistoletów to pierwszy punkt jaki należy spełnić, aby zabezpieczyć system nawadniania przed zimą. Woda pod wpływem niskiej temperatury rozszerza się i może rozerwać węże w których zalega. Warto wyposażyć system nawadniania w zawory odwadniające marki Gardena. Dzięki nim zaoszczędzimy czas na konserwację, ponieważ sam usunie wodę zalegającą w zraszaczach oraz podłączonych rurach. Jeżeli nasz system nie posiada zaworów odwaniających zalecane jest usunięcie wody sprężonym powietrzem – to prosty i najbezpieczniejszy sposób.

Po drugie – odłączamy sterownik nawadniania
Sterownik systemu nawadniania także powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przed zimą. Urządzenie zainstalowane do źródła wody może ulec zniszczeniu, dlatego zaleca się odłączenie sterowników od przyłączy kranowych. W przypadku zaworów elektromagnetycznych, zainstalowanych w skrzyniach w ziemi najlepiej skorzystać ze sprężonego powietrza i ręcznie usunąć z nich resztki wody lub zdemontować je na czas zimy.

…a na koniec

nawadnianie ogrodu

fot. nawadnianie ogrodu

Ostatnim zabiegiem, który pozwoli nam cieszyć się systemem nawadniania w kolejnym roku jest odłączenie reduktorów ciśnienia i filtrów. Po odłączeniu wszystkich niezbędnych elementów należy je przechowywać w suchym miejscu. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli podłączyć w pełni sprawny system w pierwszych dniach wiosny. Warto zaznaczyć, że zawór odwadniający marki Gardena instaluje się w najniżej położonym miejscu instalacji systemu nawadniania, co pozwala na automatyczne odwodnienie instalacji nawadniającej. Pamiętajmy, że zima to świetny czas na czyszczenie i konserwacje również pozostałych urządzeń ogrodowych.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)