Przyjemny relaks w cieniu ogrodowego baldachimu

Słońce praży niczym na Sycylii, a temperatura powietrza przekracza trzydzieści kresek. Siedzimy wygodnie w przyjemnym cieniu, popijając mrożoną, zieloną herbatę. Tuż obok, na trawie, wesoło bawią się dzieci. Ktoś mógłby pomyśleć, że jesteśmy na fantastycznych wakacjach na południu Europy, a tymczasem to… nasz własny ogród. Wystarczy garść pomysłów, aby zamienić go w mały, prywatny kurort. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

ogród

fot. ogród

W ciepłe, letnie dni nie ma nic przyjemniejszego niż wypoczynek na świeżym powietrzu. Soczysta zieleń trawy, mieniące się w słońcu kolorowe kwiaty, a do tego kojący szum liści, czule pieszczonych muśnięciami wiatru. W takich warunkach ogród zmienia się w prawdziwą oazę relaksu. To doskonałe miejsce do błogiej przerwy od codziennego pośpiechu, chwili odprężenia z książką w ręku czy zabaw z dziećmi. Cudowne momenty w otoczeniu zieleni mogą być jeszcze milsze, a wszystko dzięki przydatnym, funkcjonalnym, a przy okazji pięknym akcesoriom.

Ochrona przed słońcem i deszczem
Niebanalnym, a przy tym niezwykle przydatnym dodatkiem jest piękny, wykonany z eleganckich materiałów baldachim. Nie tylko ochroni nas przed natarczywym słońcem dając przyjemny cień, nawet w sami południe, ale także przed deszczem. Gotowy baldachim bez większych problemów można kupić, warto jednak pokusić się o samodzielne zaprojektowanie najbardziej pasującego do ogrodu modelu. Będzie okazja do wspaniałej zabawy oraz sprawdzenia umiejętności aranżowania przestrzeni. Jeżeli brakuje nam natchnienia, poszukajmy inspiracji w naturze, obserwując rozłożyste korony liściastych drzew czy piękne kwiaty. Doskonałym źródłem pomysłów jest również architektura – zarówna ta klasyczna, jak i nowoczesna. Wykonanie baldachimu według własnego projektu możemy zlecić fachowcom albo zrobić go samodzielnie. Ten drugi wariant, choć trudniejszy, na pewno przyniesie nam dużo więcej satysfakcji. Konstrukcję nośną można zbudować, np. z drewna, które jest łatwo dostępnym i wdzięcznym w obróbce materiałem. Dodatkowo, w zależności od własnych upodobań, łatwo da się je polakierować lub pomalować. Nowoczesne środki, nadając drewnu kolor, chronią je, a jednocześnie pomagają podkreślić szlachetne usłojenie. Wyzwaniem będzie jedynie samodzielne wykonanie zadaszenia. Na szczęście poszycie baldachimu, zrobione ze specjalnie impregnowanych i odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów, można znaleźć np. w sklepach internetowych. Po jego zamontowaniu będziemy mogli w końcu usiąść, aby rozkoszować się widokiem zachodzącego słońca. Ten wspaniały moment wynagrodzi każdy wysiłek.

ogród

fot. ogród

Zasiądź wygodnie i odpocznij sobie
Zbudowanie ogrodowego baldachimu to dopiero początek podróży do krainy wytchnienia po trudach tygodnia. Dla naszej wygody równie ważne są też odpowiednie meble. Na tle pięknego i zadbanego trawnika wyjątkowo prezentują się zwłaszcza te, wykonane z naturalnych materiałów, np. nieco zapomnianej dziś wikliny oraz litego drewna. Podstawa to komplet stabilnych, komfortowych krzeseł. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że przydadzą się zawsze i wszędzie. Dużo przyjemniej czyta się książkę czy popija przyjemnie chłodny, pełen brzęczących kostek lodu i zielonych plasterków limonki napój, siedząc w wygodnym fotelu. Meble ogrodowe możemy wyposażyć w przyjemnie miękkie poduszki, których delikatne objęcia pomogą wznieść nasz wypoczynek na wyższy poziom. Jeśli w cieniu baldachimu chcielibyśmy dodatkowo jadać weekendowe posiłki, niezbędny będzie również stabilny stół. Przyda się on także przy okazji letniego garden party. Jeśli do powyższego zestawu dołożymy jeszcze wygodny, drewniany leżak, na którym tak miło jest wylegiwać się w ciepłych słonecznych promieniach, pełnia szczęścia będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki. Warto dodać, że z eleganckim zestawem drewnianych czy wiklinowych mebli pięknie harmonizują wykonane z podobnych materiałów dodatki, np. osłony donic, w których bujnie rosną kwiaty mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. Możemy również zbudować specjalny, drewniany podest, na którym ustawimy baldachim oraz pozostałe wyposażenie. Jeśli dookoła rozstawimy jeszcze nowoczesne lampy solarne, lub bambusowe pochodnie, zyskamy cudowną przestrzeń na wieczorne i nocne przyjęcia.

ogród

fot. ogród

Piękno potrzebuje czułej opieki
Naturalne drewno jest niezwykle piękne, jego umiejętne zastosowanie dodaje szyku i elegancji każdej posesji. To stosowany od wieków szlachetny materiał. Jest łatwe w obróbce, a odpowiednio zabezpieczone okazuje się także niezwykle trwałe. – Pozostawione na zewnątrz bez właściwej ochrony może niestety szybko ulec zniszczeniu, ponieważ surowiec ten jest dość wrażliwy na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych czy owadów. – ostrzega Krzysztof Klimczak z Działu Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Jeżeli chcemy, aby wykonane, np. z sosny, buku lub dębu elementy mogły przez długi czas cieszyć się swym pięknem oraz zachowywać pełnię walorów użytkowych , musimy odpowiednio o nie zadbać. Z pomocą przyjdą nowoczesne środki do ochrony drewna. Właściwie użyte będą nie tylko osłaniać, ale także tchną w drewniane elementy nowego ducha. Dobrym przykładem takiego preparatu jest bezbarwny Impregnat Ochronno – Dekoracyjny marki Vidaron. Podczas malowania drewnianych stołów, krzeseł czy konstrukcji naszego baldachimu, doskonale sprawdzi się jako warstwa podkładowa, która ochroni je przed grzybami, sinizną i owadami.

Impregnat przygotuje drewno także do dalszych zabiegów, np. malowania na określony kolor lub ozdobnego lakierowania. Odpowiednio dobrany lakier zapewnia nie tylko doskonały efekt dekoracyjny, ale także pełną ochronę przed wodą i promieniowaniem UV. – Dzięki odpowiedniej kompozycji żywic i środków uszlachetniających lakier charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością i odpornością mechaniczną, a jednocześnie zachowuje optymalną elastyczność. Pracuje razem z drewnem, co skutecznie zapobiega jego łuszczeniu się i pękaniu. – tłumaczy specjalista z firmy Śnieżka SA. Jeśli chcemy, nadać naszym meblom niezwykły kolor, np. brazylijskiego palisandru czy antycznego dębu, możemy pomalować je Lazurą Pro Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Prócz tego, że nadaje drewnu piękny odcień, ma także szereg innych zalet, m.in. dzięki specjalnej formule, Lazura skutecznie zabezpiecza i dekoruje drewno. Używając jej zyskujemy absolutną pewność, że nasze drewno jest chronione w odpowiedni sposób.

Urlop w górach czy nad ciepłym morzem to czysta przyjemność. Przeważnie jednak szybko się kończy, a z relaksu w zaciszu własnego ogrodu możemy korzystać do woli. I to każdego dnia. Chwile spędzone na wygodnym leżaku w cieniu własnego baldachimu, pozwolą nam skutecznie odetchnąć po trudach tygodnia i naładować akumulatory do dalszego, efektywnego działania. Pamiętajmy tylko, aby naturalny materiał, jakim jest drewno właściwie zabezpieczyć, a przedmioty z niego wykonane będą służyć przez długie lata. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)