Psianki

kwiaty

fot. kwiaty

Psianka to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Ten wiecznie zielony krzak jest blisko spokrewniony z pomidorem. Posiada niewielkie owoce przypominające wyglądem małe pomidorki, które mają kolor pomarańczowy lub czerwony. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą uzyskać formę pienną, która może osiągnąć nawet metr wysokości.

Przeczytaj również: Stylowy piknik

Kwiaty psianki są niepozorne, białe i pojawiają się w kątach liści, w okresie od maja do czerwca. Niezwykle dekoracyjne są owoce psianki pojawiające się jesienią, które mają postać białych, czerwonych lub pomarańczowych kuleczek, utrzymujących się przez kilka tygodni.

Uprawa

Zobacz również: Oświetlenie zewnętrzne
kwiaty

fot. kwiaty

Psianki lubią stanowiska jasne i słoneczne. Optymalna temperatura do prawidłowego rozwoju rośliny nie powinna przekraczać 20ºC. Od października do lutego psianka jest w stanie spoczynku. Wówczas potrzebuje chłodnego pomieszczenia o temperaturze 10ºC – 15ºC. W okresie letnim dobrze jest roślinę wynieść na zewnątrz, lub trzymać przy otwartym oknie. Każdego roku przesadzamy psiankę jeszcze przed pojawieniem się nowych pędów, do ziemi kompostowej i troszkę większej doniczki.

Od wiosny do lata roślinę powinno się regularnie i obficie podlewać. Jesienią ten zabieg powinniśmy stopniowo ograniczać, tak by zimą podlewać tylko tak, aby bryła korzeniowa nie przeschła.

Psiankę rozmnażamy z nasion, które wysiewamy w marcu, w ciepłą ziemię (18ºC). W momencie pojawienia się siewek pikujemy je do skrzynki, a w czerwcu przesadzamy do doniczki.

kwiaty

fot. kwiaty

Najpopularniejsze psianki:
– Psianka czarna (Solanum nigrum) – kwitnie od czerwca do października. Jest owadopylna lub samopylna. Występuje na terenie całej Europy. Należy wiedzieć, że ziele i owoce tej odmiany psianki zawierają saponiny i glikoalkaloidy, które są trujące, szczególnie dla dzieci;
– Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) – ma silne właściwości trujące. Rośnie dziko w Europie, Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Kwitnie od lipca do końca sierpnia. Ten gatunek psianki można najczęściej spotkać w wilgotnych zaroślach, lasach olsowych oraz nad brzegami wód;
– Psianka jaśminowa (Solanum jasminoides) – jest to ciekawe pnącze pochodzące z Brazylii. Kwitnie bardzo obficie, aż do późnej jesieni. Kwiaty tej psianki są bardzo podobne do kwiatów jaśminu wielkokwiatowego. Pędy tej odmiany są długie i wiotkie dlatego roślina ta potrzebuje podpory;
– Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) – jest to roślina ozdobna uprawiana w doniczkach. Jest to roślina trująca – zjedzenie jej owoców może spowodować zaburzenia żołądkowe.
-Psianka pieprzowa (Solanum capsicastrum) – Roślina kwitnie w czerwcu i w lipcu, ale prawdziwą jej atrakcją są jagody, które zaczynają się przebarwiać w październiku;
– Psianka podłużna (Solanum melongena) – jest to roślina znana pod nazwami takimi jak oberżyna lub bakłażan. Jest to roślina uprawna, a owoce są chętnie wykorzystywane w kuchni, przyrządzane na wiele sposobów: pieczone, faszerowane czy smażone. Bakłażan jest bogaty w błonnik, żelazo, fosfor, potas oraz liczne witaminy. Należy jednak uważać, ponieważ niedojrzały jest trujący, z uwagi na dużą zawartość solaniny.
– Psianka ziemniak (Solanum tuberosum) – nazwa ziemniak odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jadalnej jej części, czyli bulwy. Ugotowane bulwy stanowią cenny pokarm człowieka. Pozostałe części rośliny mogą być trujące. Ziemniak jest także ważną rośliną pastewną, a także przemysłową – używa się go do produkcji spirytusu i mączki ziemniaczanej.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)