Psychologia barw a aranżacja wnętrz

paleta

fot. paleta

Kolory oddziałują na nasz nastrój, np. relaksująco i energetyzująco, albo męcząco i irytująco. To samo wnętrze – w zależności od zastosowanej kolorystyki – możemy więc odbierać na skrajnie różne sposoby. Jak wybrać odpowiedni kolor do rodzaju pomieszczenia?

Psycholodzy już dawno temu udowodnili, że niektóre barwy wprawiają nas w dobry nastrój, inne sprzyjają odpoczynkowi, a jeszcze inne pomagają w nauce i koncentracji: – Psychologiczny aspekt kolorów to kwestia, o której zazwyczaj zapominamy podczas remontowania ścian w domu. W rzeczywistości zamiast kierować się modą lepiej jest postawić na barwy, w otoczeniu których będziemy czuć się naprawdę dobrze. Np. spokojna zieleń zdecydowanie lepiej sprawdzi się w sypialni niż krzykliwy fiolet – pomaga ona bowiem odprężyć się i wyciszyć po całym dniu. Podobnie w pokoju ucznia warto zastosować nieco stonowanego żółtego, gdyż ułatwia on koncentrację i przyswajanie wiedzy – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb. Zobaczymy więc, jak odpowiednie kolory do różnorodnych typów pomieszczeń.
 
Kolory neutralne
Biel i szarości to barwy neutralne, które nie oddziałują na nas w wyraźny sposób. Można więc z powodzeniem stosować je w różnych rodzajach pomieszczeń. Mogą natomiast pomóc w wyciszeniu się i oczyszczeniu umysłu. Ze względu na neutralny charakter są idealnym tłem dla innych odcieni i „bezpiecznym rozwiązaniem”, kiedy brakuje pomysłu na dobór koloru do wnętrza.
 
Kolory relaksujące
Prawdziwe odprężenie po ciężkim dniu w pracy zapewnią jasne, spokojne odcienie – m.in. stonowane zielenie, niezbyt ciemne brązy oraz czyste błękity. Ponadto kolor zielony wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i daje poczucie spokoju, a odcienie brązów wzbudzają uczucie bezpieczeństwa. Dlatego też obydwa kolory doskonale nadają się do aranżacji salonu. Odcienie błękitu, pastelowy róż oraz jasne fiolety działają uspokajająco, koją myśli i ułatwiają zasypianie. Z tego powodu warto je wprowadzić do sypialni.

salon

Zobacz również: Jaki wybrać zlewozmywak?

fot. salon

Kolory na dobry humor
Jeśli pragniemy, by wnętrze tętniło życiem i radością należy sięgnąć po żywsze kolory, np. jasny, wyrazisty żółty. Barwa ta poprawia nastrój i działa energetyzująco. Natomiast pomarańczowy wprawia nas w dobry nastrój, zachęca do zabawy, a dodatkowo poprawia apetyt (z tego powodu doskonale sprawdzi się w kuchni i jadalni). Równie silne oddziaływanie ma kolor czerwony, który podnosi ciśnienie krwi i pobudza do działania. Należy jednak stosować go ostrożnie lub w towarzystwie spokojniejszych odcieni. Zbyt duża jego ilość może wpływać przytłaczająco i drażniąco.
 
Kolory do pracy i nauki
Pomieszczenie przeznaczone do pracy lub nauki powinno mieć charakter sprzyjający koncentracji. W pokoju do nauki najlepiej sprawdzi się pastelowy odcień żółci, która ułatwia przyswajanie wiedzy. Natomiast do prac analitycznych i wymagających skupienia zaleca się neutralną biel, beże, szarości i błękity. Z kolei cytrynowy odcień koloru sprawdzi się tam, gdzie praca powiązana jest z kreatywnością (dla urozmaicenia możemy go połączyć z intensywnym zielonym).REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)