Pustaki ceramiczne – które wybrać?

Decyzja o wyborze materiału konstrukcyjnego do budowy ścian to dopiero połowa sukcesu. Trzeba jeszcze zdecydować o wyborze konkretnego producenta – podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze pustaków ceramicznych.

materiały budowlane

fot. materiały budowlane

Tradycyjny czy innowacyjny?
W przypadku pustaków ceramicznych cena jest w dużej części uzależniona od precyzji wykonania. Praktycznie każdy producent oferuje pustaki w dwóch wersjach: przeznaczonych do montażu na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną lub na zaprawę cienkospoinową.

Firma Wienerberger oferuje dodatkowo innowacyjną technologię Porotherm Dryfix. W tym systemie poszczególne pustaki mocowane są przy pomocy gotowej zaprawy wyciskanej ze specjalnej tuby. Co ważne, zaprawa jest już wliczona w cenę pustaków.

Przeczytaj: Balkon

Koszt budowy 1 m2 ściany
Przy porównaniach cenowych warto wziąć pod uwagę realne koszty wykonania 1 m2 ściany – z uwzględnieniem uśrednionych kosztów robocizny i materiałów dodatkowych. Z reguły tańsze pustaki będą miały – niestety – wyższe koszty robocizny. Tego typu wyliczenia pomoże przeprowadzić np. projektant domu lub doświadczony architekt.

Pustaki poszczególnych firm mają najczęściej różne wymiary. Z tego względu nie należy jako kryterium porównania ofert producentów przyjmować ceny pojedynczych pustaków. Z oczywistych względów tego typu porównania nie będą miarodajne. Należy uwzględnić liczbę pustaków niezbędnych do wymurowania 1 m2 ściany i dopiero wówczas porównać realne koszty wzniesienia muru.

Ciężar własny pustaka
Często zdarza się, że pomimo bardzo zbliżonych wymiarów pustaki poszczególnych marek mocno różnią się pod względem ciężaru. Dla przykładu, pustak Porotherm 25 P+W waży ok. 18 kg, natomiast konkurencyjny produkt firmy Leier, o niemal identycznych wymiarach, jest aż o 3 kg lżejszy. Wynika to z kilku czynników. Pamiętajmy, że pustaki to materiał ceramiczny oraz pionowe kanały powietrzne. W lżejszych pustakach kanały te są z reguły nieco szersze. Mogą również występować różnice w składzie surowcowym pustaków. Nie ma to jednak wpływu na jeden z najważniejszych parametrów pustaka, czyli współczynnik przenikalności cieplnej.

Jakie są konsekwencje obniżonej masy pustaków? Najczęściej cierpi na tym akustyka i wytrzymałość ścian. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną markę pustaków porównajmy również własności akustyczne (tzw. parametr "Rw") oraz nośność pustaków – wyrażoną w megapaskalach ("MPa").

Marka
W przypadku materiałów budowlanych dużą wagę należy przykładać do jakości. Oszczędzanie na materiałach może szybko obrócić się przeciwko nam i kosztować nas dodatkowe pieniądze. Najczęściej przekonamy się o tym już na etapie wznoszenia ścian, kiedy pustaki będą się kruszyć na rogach lub nie będą dawały się przeciąć.

Warto zatem zweryfikować producenta – choćby pytając rodzinę i zaprzyjaźnionych fachowców o opinie i doświadczenia dotyczące murowania z ceramiki. Pamiętajmy, że kupując produkty znanych marek płacimy również za obsługę posprzedażową – m.in. profesjonalne doradztwo i uproszczony proces reklamacyjny.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
2 (3 głosów)