Racjonalizacja opłat czynszowych we wspólnotach mieszkaniowych

klucz

fot. klucz

Kwota comiesięcznego czynszu, to opłata, którą świeżo upieczony właściciel mieszkania przeważnie jest zaskakiwany, po zakupie nieruchomości. Przeciętnego nabywcę interesuje przede wszystkim wysokość raty kredytu. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych poszukuje oszczędności. W wyniku regularnie podnoszonych opłat czynszowych i niegospodarności wiele firm zarządzających nieruchomościami traci klientów.

Według danych Eurostatu, w Polsce, udział wydatków na utrzymanie nieruchomości jest bardzo wysoki i wynosi 20,5 proc. budżetu gospodarstwa domowego. Spośród krajów Unii Europejskiej ustępujemy tylko Niemcom. Koszty utrzymania mieszkań u naszych sąsiadów są jeszcze wyższe – 23,3 proc. podczas gdy średnia dla Unii wynosi 15,6 proc.

Wg danych GUS, w ciągu ostatniego roku, za utrzymanie mieszkania płacimy miesięcznie więcej o ponad 6 proc. Nawet kilka razy w roku właściciele informowani są o nowych podwyżkach, których skala staje się coraz bardziej dotkliwa dla domowych budżetów. W rezultacie, pod naciskiem mieszkańców, wspólnoty mieszkaniowe poszukują oszczędności u kładą większy nacisk na efektywność gospodarowania substancją mieszkaniową.

Wspólnotowe cięcie kosztów
Istnieją firmy zarządzające, które oprócz zarządzania i administrowania nieruchomościami oferują racjonalizację dotychczasowych kosztów. – Większość z nas ma realny wpływ na sposób dystrybucji kosztów związanych z utrzymaniem własnego M, czy poprzez swój głos w ramach wspólnoty mieszkaniowej, czy też w ramach spółdzielni, której jesteśmy członkiem – mówi Łukasz Stolarski z firmy Home 360.

Coraz większą popularność zyskują programy naprawcze, dostosowane do specyficznych potrzeb konkretnej wspólnoty mieszkaniowej. – Na podstawie wstępnego audytu ustalamy sposoby wyprowadzenia wspólnoty na prostą, racjonalizując koszty stałe i wprowadzając nowoczesne metody zarządcze. Sprawdzamy zasadność umów, renegocjujemy je, pokazujemy sposoby kontroli i egzekwowania umów – mówi Łukasz Stolarski.

Racjonalne zarządzanie prowadzi do oszczędności
Racjonalne zarządzanie prowadzi do stałego obniżenia kosztów. Przedstawiciele Home 360 podają przykład wspólnoty mieszkaniowej mającej długi przekraczające 80 tysięcy złotych i zagrożonej odcięciem gazu i energii elektrycznej. Dodatkowym źródłem generowania kosztów był spór prawny z deweloperem dotyczący usunięcia usterek budynku objętych gwarancją. Przeprowadzono program naprawczy, który sporządzono w oparciu o audyt. Doprowadziło to do spłacenia wszelkich zobowiązań finansowych. Ponadto na funduszu inwestycyjnym i funduszu remontowym wspólnota zgromadziła ponad 50 tysięcy złotych oszczędności. Środki te pozwoliły na montaż monitoringu i założenie ogrodu. Sukcesem zakończono też spór z deweloperem – kosztowne usterki zostały usunięte na jego koszt. Jednocześnie czynsz lokalu o powierzchni 53 m2 zmniejszył się z 420 zł do 286 zł.

Z badań ankietowych przeprowadzonych przez Home 360 wynika, że w ciągu 5 lat wspólnoty mieszkaniowe w Warszawie zmieniają trzykrotnie zarządcę. W większości przypadków zmiany firm zarządzających doprowadziły do wzrostu opłat czynszowych. – Problemem jest sposób wynagradzania zarządców, który nie mobilizuje do dodatkowych działań w celu racjonalizacji ponoszonych przez wspólnotę wydatków. Z doświadczenia wiemy, że możliwe jest jednak zmniejszenie kosztów średnio o 15 proc. przy jednoczesnym podniesieniu poziomu usług – podsumowuje Łukasz Stolarski.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)