Rada Ministrów przyjęła projekt założeń nowelizacji Prawa budowlanego

budowa domu

fot. budowa domu

Skrócenie oraz uproszczenie procedury ubiegania się o pozwolenie na budowę obiecywał premier w swoim expose. Wreszcie prace nabrały tempa, gdyż Rada Ministrów przyjęła projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego przygotowany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

O ile krócej mogą trwać poszczególne procedury i formalności związane z budową budynku jednorodzinnego? Projekt przyjęty przez Radę Ministrów zakłada przede wszystkim zmniejszenie liczby procedur oraz przyspieszenie postępowania pozostałych, co poskutkuje skróceniem czasu postępowania – w dużych miastach według informacji MTBiGM nawet o 74 dni. Największe oszczędności ma dać przyśpieszenie procedury poprzedzającej rozpoczęcie robót budowlanych nawet o 56 dni (w dużych miastach) poprzez udzielanie milczącej zgody w odpowiedzi na zgłoszenie z projektem budowlanym. Likwidacja procedury zawiadomienia organu administracji architektoniczno-budowlanej o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych ma na celu uzyskanie kolejnych 7 dni. Ponadto uzyskanie milczącej zgody pozwoli na oszczędność czasu wynoszącą 7 dni, a całkowitej likwidacji ulegną łącznie 4 procedury.

pozwolenie na budowę

fot. pozwolenie na budowę

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, bardzo kosztowne i czasochłonne. Mniejszy zakres dokumentacji i krótszy czas trwania procedur pozwoli Inwestorowi zaoszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze. Ponadto skrócenie procesu i likwidacja zbędnych procedur to również mniejsza skala obciążeń po stronie organów administracyjnych prowadzących przedmiotowe postępowania. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)