Ramki cyfrowe

ramka cyfrowa

fot. ramka cyfrowa

Ramka cyfrowa zdobyła olbrzymią popularność i na dobre zagościła w naszych domach jako element wystroju wnętrza oraz wygodny gadżet. Podczas odwiedzin znajomych i rodziny chcemy pochwalić się pamiątkami z wakacyjnych wojaży, uroczystości i ważnych wydarzeń. Każdorazowe włączanie komputera lub odtwarzacza w celu obejrzenia zdjęć burzy nastrój spotkania, a czasem wymaga przejścia do innego pomieszczenia.

Ramka cyfrowa to typ urządzenia, który ma bardzo szerokie możliwości wykorzystania – dzięki temu cieszy się mianem uniwersalnego prezentu. Wiele firm na rynku produkuje ramki elektroniczne dlatego wybór jest bardzo trudny. Niektóre z nich zostały wyposażone w mnóstwo dodatkowych funkcji. Przed zakupem warto zastanowić się na jakich opcjach urządzenia nam zależy.

Jaka ramka cyfrowa?

Ekran – duży, czy mały

ramka cyfrowa

fot. ramka cyfrowa

Wielkość ekranu to jeden z pierwszych wyznaczników. Najmniejsze mają rozmiar breloczka (1,5 cala; ok 4 cm), a największe – małego telewizora (12 cali). Ramka na półkę powinna mieć średnio od 5,6 do 7 cali (18 cm).
Kolejnym wyznacznikiem zależnym od rozmiaru ramki będzie jakość wyświetlanego obrazu. Wyświetlacze OLED to gwarancja wysokiej jakości (żywych kolorów, wyraźnych kontrastów) i niezmiennie wysokiej ceny. Standardowe ramki cyfrowe wyposażone są w wyświetlacze typu LED.

Format obrazu
Klasyczna ramka multimedialna obsługuje format 4:3 (tradycyjną wielkość zdjęć cyfrowych). Producenci oferują także ramki wyświetlające obraz w proporcjach 16:9. Obecnie niemal każdy aparat cyfrowy ma możliwość wykonywania zdjęć w obu formatach.

Kontrast
Kontrast to współczynnik wyznaczający jakość obrazu – nasycenie i ostrość barw. Im większy, tym wyraźniejsza głębia koloru. Współczynnik kontrastu określa się od 150:1 do 500:1.

Rozdzielczość

ramka cyfrowa

fot. ramka cyfrowa

Różnica pomiędzy rozdzielczością 480×234, a 800×600 w przypadku cyfrowej ramki do zdjęć jest niewielka – odwrotnie rzecz ma się do ceny. Ramkę o rozdzielczości 480×234 można kupić już za 170 zł, natomiast 800×600 od 500 zł wzwyż.
Rozdzielczość wiąże się nierozłącznie z rozmiarem wyświetlanego obrazu. Im większy obraz – tym większą rozdzielczość należy wybierać.

Jasność wyświetlacza
To stopień natężenia światła ramki. Mierzona jest w kandelach na metr kwadratowy. Najwyższy standard jasności to 350 cd/m2 – porównywalny do monitora komputera. Niektóre ramki mają opcję korekty ekspozycji, która pozwala na manualne rozjaśnienie lub przycienienie obrazu.

Rozszerzenia plików obsługiwanych przez cyfrową ramkę do zdjęć
Im więcej tym lepiej.

Wielkość pamięci: pamięć wewnętrzna i karta pamięci
Zależy wyłącznie od ilości zdjęć, które zamierzamy wyświetlać. Pamięć wewnętrzna ramek cyfrowych, zawiera się standardowo w przedziale od 128 MB do kilku GB.
Nie każda ramka obsługuje karty pamięci. Dzięki nim istnieje możliwość rozbudowy pamięci własnej. Im więcej typów kart obsługuje urządzenia, tym lepiej.

Ze względu na rodzaj zasilania, ramki dzielą się na zasilane sieciowo lub bezprzewodowe. Bezprzewodowe wciąż są rzadkością.

Droższe modele Cyfrowych ramek fotograficznych wyposażone są w całe mnóstwo dodatkowych funkcji, takich jak:
Bluetooth – dzięki niej bezprzewodowo przegramy zdjęcia z komputera
Wi-Fi – zapewnia połączenie z internetem
Odtwarzacz MP3 – pokaz slajdów możemy umilić ulubioną muzyką
Odtwarzacz filmów – pozwala odtworzyć filmy video nie tylko z aparatu
Wyjście HD/HDMI – wyjście USB możliwa podłączenie z pamięcią przenośną lub z telewizorem
Wymienne obudowy – to element dekoracyjny, dzięki któremu ramka doskonale wtopi się w wystrój wnętrza.
Budzik i kalendarz – dość nietypowe funkcje dla ramki na zdjęcia, ale mogą się przydać w sypialni lub w biurze.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)