Ranking kredytów hipotecznych 2013

pieniądze

fot. pieniądze

Portal Money.pl wspólnie z MarketMoney.pl przeanalizował ofertę 23 banków. Oto zestawienie, kto oferuje najbardziej atrakcyjne warunki osobom, szukającym mieszkania.

Pod uwagę brana była wysokość prowizji i marża, całkowity koszt kredytu, wysokość wymaganego wkładu własnego oraz maksymalna zdolność kredytowa oferowana klientowi, który skorzysta z dodatkowych produktów banku.

Sprawdzane były oferty dla dwóch różnych, modelowych kredytobiorców. Pierwszy to trzyosobowa rodzina o dochodzie 7,6 tys. złotych brutto miesięcznie. Spłacają kredyt z ratą w wysokości 300 złotych miesięcznie i posiadają kartę kredytową z limitem 5 tys. złotych, którego średnie miesięczne wykorzystanie nie przekracza 1 tys. złotych. Chcą kupić mieszkanie na rynku wtórnym w cenie 350 tys. złotych, mając 70 tys. złotych wkładu własnego, więc starać się będą o kredyt w wysokości 280 tys. złotych. Są zainteresowani pożyczką, którą spłacać będą w ratach równych przez 30 lat.

Drugi modelowy kredytobiorca, to singiel o dochodach 4,5 tys. złotych brutto miesięcznie. Posiada kartę kredytową z limitem 2 tys. złotych, którą płaci średnio 500 złotych miesięcznie. Singiel zamierza kupić mieszkanie w cenie 200 tys. złotych dysponując mniejszym, bo 10-procentowym wkładem własnym. Poszukuje on kredytu w wysokości 180 tys. złotych na 30 lat.

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku- kredytobiorcy nie są jeszcze klientami banku. Chętnie założą w nim jednak konto osobiste, będą go aktywnie używać i są skłonni skorzystać z innych produktów banku, jeśli to spowoduje obniżkę prowizji lub marży. W rankingu uwzględnione zostało oprocentowanie i prowizja po skorzystaniu przez klienta z promocji. Podajemy również standardową wysokość prowizji i informację, co zrobić, aby skorzystać z obniżki. Koszty całkowite podane przez banki zawierają sumę odsetek, prowizji, ubezpieczenia pomostowego naliczanego przez okres 6 miesięcy, ewentualne ubezpieczenie niskiego wkładu oraz inne ubezpieczenia wymagane w promocji, z wyłączeniem ubezpieczenia nieruchomości.
 
Najlepszy kredyt dla rodziny – 280 tys. złotych
Najlepszy kredyt dla pierwszego klienta oferuje Banku PKO BP. Standardowa marża banku wynosi 1,3%, jednak w pierwszym roku możemy skorzystać z dodatkowej obniżki marży, dzięki czemu rata spadnie do 1306 zł miesięcznie. W kolejnych latach marża wyniesie 1,3%, a rata 1 346 zł (przy założeniu, że stawka bazowa nie ulegnie zmianie). Łączny koszt kredytu w PKO BP jest najniższy spośród wszystkich ofert.

Na drugim miejscu znajduje się propozycja Getin Banku, który może udzielić kredytu nawet na 110% LTV. Standardowa prowizja w banku, to aż 4% możemy ją jednak obniżyć do 0% po skorzystaniu z ubezpieczeń. Niestety ich koszt jest niewiele niższy od prowizji.

Trzeci jest Credit Agricole, który oferuje kredyt bez prowizji i z najniższą spośród badanych ofert, marżą. Aby je otrzymać musimy założyć konto (i przelewać na nie wynagrodzenie), rachunek oszczędnościowy oraz zawrzeć umowę ubezpieczenia nieruchomości i na życie.
 

kredyty hipoteczne

fot. kredyty hipoteczne

Ranking kredytów na 180 tys. złotych
Drugi wnioskodawca najlepszy kredyt znajdzie w Getin Banku. Drugie miejsce zajmuje oferta PKO BP. Na trzecim miejscu znajduje się propozycja Banku Pocztowego. W tym przypadku promocja polega na obniżeniu prowizji z 3,5% do 0%, a marży z 2,2% do 1,4%. Warunkiem jej otrzymania jest zobowiązanie się kredytobiorcy do posiadania przez cały okres kredytowania rachunku ROR z minimalnym miesięcznym wpływem w wysokości 2,5 tys. złotych oraz karty debetowej lub kredytowej oraz zakup ubezpieczeń z oferty banku.
 

kredyty hipoteczne

fot. kredyty hipoteczne

***
Autorzy:
Anna Frankowska, Money.pl
Konrad Pluciński, Market MoneyREKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)