Rata kredytu hipotecznego może być niższa

pieniądze

fot. pieniądze

Większość kredytów hipotecznych zaciąganych w Polsce oznacza podjęcie długotrwałego zobowiązania. W umowie godzimy się na warunki, które tylko teoretycznie muszą jednak obowiązywać kilkadziesiąt lat. Expander sugeruje, że jeśli od kilku lat terminowo spłacamy raty to powinniśmy spróbować negocjować z bankiem wysokość marży. W jaki sposób jeszcze można obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Warto negocjować marżę kredytu
Jeśli kredyt hipoteczny został zaciągnięty w polskiej walucie, najlepszym sposobem na obniżenie jego kosztu jest negocjowanie z bankiem wysokości marży. To od niej i od stawki bazowej, zależy poziom oprocentowania kredytu. Teoretycznie marża kredytu mieszkaniowego jest stała przez cały okres jego spłaty. W praktyce możemy jednak starać się o jej obniżenie. Negocjacje mogą być jednak trudne. Obniżenie tego parametru oznacza dla banku mniejsze zyski.

Z drugiej strony, jeśli bank odmówi, klient ma prawo przenieść kredyt do innej instytucji, która zaoferuje mu korzystniejsze warunki. Jest to bardzo prawdopodobne jeśli kredyt był zaciągany, gdy poziom marż był wyższy niż ten w aktualnych ofertach banków. – W takiej sytuacji nie musimy przepłacać. Jeśli dotychczas spłacaliśmy raty terminowo to warto zawnioskować w banku o obniżenie marży. Mimo że umowa kredytowa jest zawierana na kilkadziesiąt lat, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient zrefinansować kredyt na korzystniejszych warunkach. Solidnego kredytobiorcę inne banki przyjmą bowiem z otwartymi ramionami. – podpowiada Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Obniżenie kosztów jest więc możliwe poprzez negocjacje z obecnym bankiem bądź dzięki przeniesieniu kredytu do innej instytucji. – Należy jednak pamiętać, by w pierwszej kolejności zapoznać się z ofertami konkurencji. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego oczekiwać podczas rozmów z obecnym kredytodawcą. – dodaje ekspert. Należy wiedzieć także, że nie możemy liczyć na tak korzystną ofertę, jak nowy klient banku. Przyczyną jest miedzy innymi fakt, iż przeniesienie kredytu jest dość kłopotliwe i wiąże się z dodatkowymi kosztami np. zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Banki wiedzą o tym i w ramach negocjacji godzą się zwykle na obniżkę do poziomu nieco wyższego niż konkurencyjne oferty.

Sam kupuj walutę
Obniżka marży przeważnie nie wchodzi w grę w przypadku kredytów walutowych. Obecnie nie ma już bowiem ofert kredytów we frankach, a marże kredytów w euro są wyższe niż kiedyś. Metoda na obniżenie raty takiego kredytu jest natomiast zakup franków czy euro w kantorze, kantorze internetowych, bądź banku, który oferuje atrakcyjne kursy. By mieć możliwość uwolnienia się od niekorzystnych kursów banku-kredytodawcy niezbędne jest jednak podpisanie aneksu do umowy kredytowej. – Dzięki tzw. ustanie antyspreadowej taki aneks we wszystkich bankach jest jednak bezpłatny – mówi Jarosław Sadowski.

Przedłużenie okresu spłaty to ostateczność
Możliwość zmniejszenia rat kredytu poprzez wydłużenia okresu spłaty to krok ostateczny. – Takie rozwiązanie jest dobre jedynie w sytuacjach kryzysowych, gdy mamy problemy ze spłatą obecnej raty – dodaje Jarosław Sadowski – Oznacza bowiem, że przez dłuższy okres czasu naliczane nam będą odsetki. Rata więc spadnie, ale łączna kwota spłaty kredytu znacznie wzrośnie.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)