Ręczne czy automatyczne bramy wjazdowe? Wybieramy napęd do bramy przesuwnej i uchylnej

Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe

Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje bram wjazdowych oraz garażowych, dlatego wybór tej najlepszej bywa naprawdę trudnym zadaniem. Musimy nie tylko ustalić optymalną szerokość bramy garażowej bądź ogrodzeniowej czy materiał, z którego zostanie ona wykonana, ale także dopasować ją do charakteru naszej posesji. Odpowiednio dobrana ma przede wszystkim zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, wysoką funkcjonalność i wygodę obsługi. Coraz więcej osób montuje też automatyczny mechanizm otwierania bramy, który daje nam dodatkowy komfort, pozwalając wjechać na posesję bez wychodzenia z samochodu.

Brama ogrodzeniowa przesuwna a może dwuskrzydłowa?

Producenci oferują bramy z drewna bądź metalu. Tę pierwszą można również zrobić samodzielnie, wykorzystując do skonstruowania skrzydeł bale lub okrąglaki. Jeśli jednak marzy nam się trwała i elegancka brama wjazdowa na lata, lepszym pomysłem może okazać się wyrób metalowy. Wyjątkowo pięknie prezentują się choćby wykonywane przez kowali artystycznych bramy ogrodzeniowe kute. Musimy jednak przygotować się w tym wypadku na spory wydatek.

Przeczytaj: Ogrodzenia murowane
 Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe ozdobne

fot. Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe ozdobne

Weźmy jednak pod uwagę, że nawet najbardziej elegancka i trwała brama nie spełni dobrze swojej funkcji, jeśli nie dobierzemy właściwie jej lokalizacji względem miejsca postojowego na działce oraz połączenia komunikacyjnego z ulicą lub drogą dojazdową. Przeważnie montuje się ją w jednej linii z ogrodzeniem, na wprost garażu bądź wiaty. W szczególnych przypadkach, ze względu na obowiązujące normy lub nietypowe warunki, trzeba cofnąć bramę w głąb działki.  Może zdarzyć się na przykład, że ulica jest zbyt wąska i nie ma tam miejsca na wykonywanie manewrów lub też brama utrudnia dostęp do sąsiednich posesji.

Standardowa szerokość wynosi od 2,4 do 3,5 m, a wysokość od 1,0 do 3,00 m, jednak wykonanie bram o nietypowych wymiarach na indywidualne zamówienie ma w swojej ofercie większość producentów.

Rodzaje bram wjazdowych

Ze względu na sposób otwarcia rozróżniamy dwa typy bram wjazdowych.

Brama ogrodzeniowa rozwieralna

Wśród nich wyróżnić można cieszące się chyba największą popularnością bramy wjazdowe dwuskrzydłowe lub jednoskrzydłowe. Mocuje się je na zawiasach przytwierdzonych do słupów ogrodzenia. Cięższe modele mogą wymagać specjalnie wzmocnionych słupów, które utrzymają ciężar skrzydeł. Decydując się na tego typu bramę, musimy pamiętać, aby otwierała się w obrębie naszej posesji i nie nachodziła na ciąg komunikacyjny. Coraz częściej prócz tradycyjnych bram manualnych spotkać można także nowoczesne, wygodne bramy wjazdowe dwuskrzydłowe automatyczne.

Brama ogrodzeniowa przesuwna

Montaż bramy przesuwnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, niedysponujących wystarczającą ilością miejsca na otwarcie bramy rozwieranej. Składają się one zwykle z jednego skrzydła, które chowa się równolegle za ogrodzeniem. Możemy podzielić je na przesuwne po szynie oraz samonośne. W pierwszym przypadku skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamontowanej wzdłuż bramy i ogrodzenia. Bramy przesuwane samonośnie zawiesza się natomiast wysięgnikowo, co oznacza, że nie dotykają ona ziemi. Sprawdza się to zwłaszcza zimą, gdy w pobliżu skrzydła bramy zalegają resztki śniegu czy lodu.

Napęd do bramy przesuwanej

fot. Napęd do bramy przesuwanej

Wada bram szynowych to konieczność częstego czyszczenia korytka szyny z kamieni, błota i zabrudzeń, dlatego mniej uciążliwa wydaje się brama samonośna. Wymaga ona jednak więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia ze względu na długość skrzydła. Na jego końcu zamontowana jest przeciwwaga, która utrzymuje bramę w poziomej pozycji podczas otwierania i zamykania.

Napęd do bramy przesuwnej lub rozwieralnej

Bramy wjazdowe mogą być otwierane ręcznie bądź automatycznie. Instalacja napędu znajduje się zwykle w słupku bramy, a uruchomiana jest przy pomocy pilota. Należy przy tym pamiętać, że napęd do bramy przesuwnej wymaga wykonania dodatkowego fundamentu.

Dzięki fotokomórce lub czujnikom reagującym na nacisk automatyczne bramy wjazdowe pozostają bezpieczne. W przypadku gdy w zasięgu skrzydła pojawi się jakakolwiek przeszkoda lub samochód zgaśnie nam podczas wjeżdżania na posesję, mechanizm zatrzymuje się.

Bramy garażowe uchylne i nie tylko

Brama garażowa powinna być dopasowana do specyfiki garażu i jego otoczenia. Podobnie jak w przypadku bram ogrodzeniowych także i tutaj przy wyborze konkretnego rozwiązania musimy wziąć pod uwagę ilość wolnej przestrzeni. Najczęściej spotykane konstrukcje tego typu to wyposażone w napęd automatyczny bramy garażowe uchylne lub segmentowe.

Szerokość bramy garażowej

fot. Szerokość bramy garażowej

Pierwsze z nich cieszą się największą popularnością, głównie ze względu na przystępną cenę. Ich główną wadą jest to, że wymagają dość sporego podjazdu, jednak w przeciwieństwie do bram segmentowych można je także zamontować w garażach o zerowym nadprożu.

Jeżeli ilość miejsca na podjeździe jest niewielka lub posiadamy garaż, z którego wyjeżdża się bezpośrednio na ulicę, najlepsze rozwiązanie to instalacja bramy segmentowej. Segmenty przesuwają się wzdłuż prowadnic w górę lub w bok, chowając się wewnątrz garażu. Dzięki temu działająca konstrukcja nie wychodzi poza obrys posesji. Bardzo podobnie zachowują się bramy rolowane, zwane także żaluzjowymi. Zwijają się one w rolkę i chowają w kasecie bramy znajdującej się za nadprożem. Najczęściej posiadają mechanizm elektryczny.

Czasem można spotkać jeszcze także bramy typu wrota. To najstarszy typ, obecnie już niemal niestosowany ze względu na ilość miejsca potrzebnego do ich montażu.

Istotna kwestia, o której niestety zdarza się zapominać przy wyborze bramy garażowej, to także współczynnik przenikania ciepła. Jeżeli nasz garaż jest wbudowany w bryłę budynku oraz ogrzewany, optymalnym rozwiązaniem zdaje się instalacja bramy segmentowej, która zapewnia odpowiednią izolację cieplną pomieszczenia, a także pomaga uniknąć powstawania mostków termicznych.

Brama na miarę potrzeb

Bramę możemy z powodzeniem dopasować do architektury budynku, wyglądu działki czy nawet dekoru stolarki okiennej oraz drzwiowej. Dostępne na rynku rozwiązania występują w różnorodnych wzorach i rozmiarach. Wybierając odpowiedni model, powinniśmy jednak wziąć także pod uwagę, że zarówno mechanizm otwierania bramy, jak i ona sama narażona jest na nieustanne oddziaływanie czynników atmosferycznych, deszczu, promieniowania UV czy niskich temperatur. Z tego względu warto zainwestować w konstrukcję wykonane z naprawdę trwałych materiałów, które posłużą nam przez lata, a przede wszystkim zadbać o odpowiednią ich konserwację.

fot. Mechanizm otwierania bramy

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)