Remontujemy balkon

balkony

fot. balkony

Fakt posiadania balkonu doceniamy najbardziej podczas słonecznych i ciepłych pór roku. Warto jednak pamiętać, że to miejsce wymaga regularnych napraw, które uchronią je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i zagwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Przeczytaj również: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Dla wielu mieszkańców miast balkon to substytut małego, przydomowego ogródka i oaza spokoju do której można uciec aby odprężyć się po wyczerpującym dniu. Balkon służy do wypoczynku, suszenia prania, a nawet do hodowli ozdobnych roślin i pachnących ziół – bardzo przydatnych w domowej kuchni.

Długotrwałe obciążenie, zmienne warunki atmosferyczne, intensywna eksploatacja i powstałe w jej wyniku przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, wpływają nie tylko na estetykę ale także na trwałość konstrukcji balkonu. – Przyczyną poważnych uszkodzeń balkonów jest w wielu przypadkach wilgoć, która powoduje przyspieszanie procesów korozyjnych – wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Ich efektem jest znaczne osłabienie konstrukcji, w ramach której skorodowane elementy stalowe mogą wewnętrznie rozsadzać strukturę betonu. Jak zatem dbać o swój balkon?

Reparacja i konserwacja, czyli remont balkonu
Odświeżając balkon na wiosnę ograniczamy się przeważnie do uporządkowania go i pomalowania ścian. Pewne usterki wymagają jednak podjęcia zaawansowanych prac, do których należy zatrudnić fachowców.
Bieżące naprawy balkonu polegają przede wszystkim na uzupełnieniu powstałych ubytków odpowiednimi preparatami oraz odtworzeniu jastrychu. Wśród działań konserwujących najważniejsze, to: zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia oraz malowanie balkonu.

balkony

fot. balkony

Renowacja natomiast składa się z kilku etapów, wymagających zastosowania jednolitych rozwiązań, adekwatnych do aktualnego stanu odtwarzanych i wzmacnianych miejsc, np.: zabezpieczenie antykorozyjne, rekonstrukcja betonu zaprawą naprawczą, wykonanie nowej posadzki cementowej, izolacja powierzchni, wyrównanie oraz wygładzenie warstwy betonu i nałożenie farby. Wszystkie wymienione działania stanowią część całego systemu, stworzonego specjalnie dla tego rodzaju remontów. – Samo usuwanie uszkodzeń zaczynamy oczywiście od oczyszczenia wybranych powierzchni z wszelkiego rodzaju naleciałości, brudu, kurzu, pyłu oraz produktów korozji – przypomina Marek Zając z Bolix – W kolejnych etapach następuje pokrywanie elementów zbrojenia preparatem ochrony korozyjnej, a betonowego podłoża środkiem sczepnym wraz z cementową zaprawą naprawczą.

Urządzanie
Zadbany balkon, w nienagannym stanie technicznym wystarczy już tylko urządzić według indywidualnego gustu. Na początek można pomalować ścianę elewacyjną, pamiętajmy o tym, że ściana balkonu to także fragment elewacji. Zbyt duża różnorodność kolorów może zaszkodzić estetyce budynku. Pozostały wystrój i wyposażenie zależy już tylko od pomysłu użytkowników balkonu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)