Renowacja i pielęgnacja antyków

Komplet wypoczynkowy

fot. Komplet wypoczynkowy

Co zrobić ze starymi meblami na strychu u babci? Jak odnowić piękny, lecz zniszczony przedmiot kupiony na targach staroci? Pomożemy wybrać niezbędne preparaty do renowacji mebli oraz jak się zabrać za to niełatwe zadanie.

Staranna pielęgnacja
Nie jest tajemnicą, że stare, politurowane meble z czasem tracą połysk, stają się matowe oraz zdecydowanie tracą na wyglądzie. Jak w takim razie zawczasu dbać o ich piękno? Należy przede wszystkim w odpowiedni sposób je pielęgnować. Do tego celu warto używać dostępnych na rynku produktów, polecanych przez znanych producentów – takich, jak: spraye, mleczka do odświeżania mebli, czy też pasty dostępne w tubkach, wzbogacone o fornit. Ze względu na zawarcie w ich składzie środków, które nie wysychają, trzeba ich używać z rozwagą. Można pokryć nimi meble najwyżej raz – dwa razy w roku, by nie uzyskać efektu klejącej się powierzchni mebli, do której przyklejają się przedmioty, na nie stawiane. Konsekwencją nieodpowiedniego stosowania tego typu środków jest również efekt ciągle brudnych mebli, które bardzo trudno wyczyścić.

Renowacja – jak to zrobić?

Zobacz: Domowe kino
witryna

fot. witryna

Jak odnowić stary mebel? Pierwszym etapem prac będzie zeskrobanie starej politury, lakieru, farby, czy kleju. Specjalny skrobak, stworzony do tego celu, dobrej marki, na przykład BAHCO nie niszczy struktury drewna. Ma również praktyczne, twarde ostrza, które w łatwy sposób w razie konieczności można wymieniać.
Szuflady potrzebują renowacji? Najwięcej trudności sprawia odnowienie dna, które może być zniszczone, na przykład trwale poplamione. W przypadku bardziej zadbanych mebli wystarczy umyć szuflady, używając do tego celu wosku. Jeśli zniszczenia są bardziej znaczące, należy sięgnąć po papier ścierny i wyszlifować powierzchnię.

Jak poradzić sobie w przypadku szarego mebla? Sposobem jest zastosowanie rozjaśniacza. Preparat tego typu nadaje drewnu ładnego, żywego koloru. Ważnym krokiem jest nakładanie również wosku. Proces ten należy powtórzyć kilka razy, za każdym razem zadbać o dobre, dokładne wypolerowanie danej powierzchni.

Artystyczna stylizacja mebla

sekretarzyk

fot. sekretarzyk

Jeżeli interesuje nas stylizowanie mebla na antyk, a nie jedynie odnowienie drewna i pomalowanie lub polakierowanie, to musimy sięgnąć do specjalistycznych porad. Stylizowanie mebla w celu uzyskania postarzanego efektu, możemy uzyskać poprzez nierówne nakładanie farby, bądź jej przecieranie i odkrywanie innego koloru spod spodu, albo patynowanie powierzchni. Takie zabiegi są wykorzystywane do stworzenia niepowtarzalnej kolekcji mebli sklepu Artdecor24 oferującego wyposażenie wnętrz w stylowym wydaniu. Zatem gdy wykonanie takich zaawansowanych technik jest dla nas zbyt trudne, możemy do naszego odnowionego mebla dobrać stylizowane meble ze sklepu i dzięki temu stworzyć ciepłe i stylowe wnętrze.

Pomoc fachowca
Generalnie proces renowacji mebli nie jest trudny, pewnych czynności można się nauczyć bez większego problemu. Jednak z drugiej strony wymaga on dość sporo czasu i cierpliwości, szczególnie stylizowanie mebli zaawansowanymi technikami. Jeśli nie mamy ani odpowiednio wiele zapału, ani wystarczającej ilości wolnego czasu, zdecydowanie lepiej odnawianie mebli powierzyć firmom specjalizującym się w tym zakresie bądź skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez sklepy z antykami bądź stylizowanymi, nowymi meblami.

***
O Artdecor24
Sklep Artdecor24 oferuje stylowe meble, dekoracje wnętrz oraz ogrodów. W ofercie znajdziemy sekretarzyki, toaletki, komody i stoły w stylach Art Deco, Biedermeier, Shabby Chic, Kolonialnym, itp. oraz figury Veronese i słynne szkatułki Faberge.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)