Renowacja trawnika

Trawnik

fot. Trawnik

Jeżeli nie są Państwo zadowoleni ze stanu swojego trawnika, szpeci on ogród, na którym Państwu zależy, być może potrzebna jest jego renowacja?
Renowacji wymagają trawniki źle założone, o dużym zachwaszczeniu (zwłaszcza chwastami jednoliściennymi i wieloletnimi), o nierównej powierzchni i słabej żywotności murawy oraz wieloletnie, zniszczone intensywnym użytkowaniem.

Zakładanie nowego trawnika to dobry moment na instalację nawadniania automatycznego. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycje. Zwłaszcza ostatnie gorące i suche lata, długie okresy bezdeszczowe sprawiły, że różnice pomiędzy trawnikami nawadnianymi automatycznie, a tymi zaopatrywanymi w wodę ręcznie lub wcale nie podlewanymi, są ogromne i widoczne gołym okiem. Nawadniane rośliny są zdrowsze, rosną bujniej i są mniej podatne na uszkodzenia. Nawadnianie jest też nieocenione w kluczowym momencie, czyli przy zakładaniu trawnika i kiełkowaniu nasion.

Być może zawsze marzyli Państwo o oczku wodnym lub skalniaku, ale nie było okazji? Przy renowacji trawnika lepszej nie będzie!

Zanim rozpoczniemy prace nad nowym trawnikiem, musimy usunąć ten, którego chcemy się pozbyć. Można to zrobić stosując metodę chemiczną (tak zwany ugór herbicydowy) lub mechaniczne usuwanie darni.

Gdy ziemia gotowa jest do uprawy następuje najważniejszy i najbardziej pracochłonny etap: przygotowanie terenu. Trzeba mieć pewność, że na całości powierzchni przeznaczonej na trawnik warstwa ziemi urodzajnej jest równa. Należy też wykonać odpowiednie spadki i wyrównać powierzchnię ziemi. Być może potrzebne też będzie wykonanie drenaży, zwłaszcza na glebach cięższych, o dużym udziale frakcji minerałów ilastych. Błędy popełnione przy przygotowaniu terenu przez osoby w tym niedoświadczone są najczęściej nie do naprawienia przy późniejszej pielęgnacji.

Jakość trawnika będzie tym większa, im lepsze stworzymy warunki do wzrostu trawy. Należy więc pamiętać o zapewnieniu roślinom składników pokarmowych poprzez nawożenie przedsiewne, które powinno być poprzedzone rzetelną analizą gleby. W następnych latach nie wolno zapominać o dokarmianiu roślin, zwłaszcza na terenach intensywnie użytkowanych i często koszonych.

Na odpowiednio przygotowanym gruncie można rozpocząć siew trawy. Należy dokonać wyboru mieszanki traw, najlepiej przystosowanej do warunków lokalnych i funkcji trawnika.

Przeczytaj również: Ceramika budowlana w ogrodzie

Doskonałym rozwiązaniem jest również wybór trawy z rolki, gdyż już po kilku dniach od założenia możemy się cieszyć z efektu docelowego.

Renowacja trawnika pozwoli Państwu na nowo cieszyć się zielenią otaczającą Państwa domy. Znów w słoneczne popołudnie będą Państwo mogli zrelaksować się wygodnie na miękkim i pachnącym trawniku.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)