Mszyce i robaki w doniczce

Mszyce - szkodniki drzew i kwiatów

Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych są niezbędne dla ich zdrowego rozwoju i pięknego wyglądu. Jeśli pomimo regularnego podlewania, nawożenia i przesadzania kwiaty gorzej rosną, słabo kwitną, usychają lub gniją, prawdopodobnie oznacza to, że zostały zaatakowane przez szkodniki. Jak rozpoznać i zwalczyć robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych?

Choć robaki w ziemi to zwykle raczej zmora roślin ogrodowych, zdarza się, że trzeba się z nimi zmierzyć także w domu. Do najgroźniejszych szkodników kwiatów doniczkowych zalicza się mszyce, skoczogonki, przędziorki, tarczniki, wełnowce cytrusowce i wciornastki. Aby zwalczyć intruzów szybko i skutecznie, w pierwszej kolejności należy rozpoznać owada, a następnie wybrać metody walki, które najmniej zaszkodzą roślinie.

Wełnowce cytrusowce

Mało ruchliwe, białe robaki w ziemi w doniczce to wełnowiec cytrusowiec należący do gromady czerwców. Najbardziej lubią one żerować w kątach liści, pąkach lub świeżo rozwiniętych kwiatach, rzadziej pod spodem liści. Szkodniki te przenoszą wirus powodujący powstawanie na liściach żółtych plam oraz tak zwaną „rosę miodową,” na której lubią rozwijać się czarne grzyby sadzakowate.

Zwalczanie insektów trzeba zacząć od odizolowania zaatakowanej rośliny, gdyż mogą one przenieść się na sąsiedni kwiat. Skuteczny, a przy tym nietoksyczny preparat do walki z wełnowcem cytrusowcem to łagodny, gęsty płyn do mycia naczyń. Jego roztwór ma podobne działanie do preparatu olejowego, który dokładnie oblepia ciało szkodnika i dusi go. Przed zastosowaniem tej metody należy wyjąć kwiat z doniczki oraz usunąć stare pochewki liściowe i kwiatowe, gdzie pasożyty mogłyby się schować. Po polaniu rośliny roztworem trzeba odczekać kilka minut, a następnie dokładnie spłukać płyn i wsadzić ją do świeżej ziemi w czystej doniczce. Zabieg wykazuje zwykle dużą skuteczność, bywa jednak, że trzeba go powtórzyć.

Tarczniki

Tarczniki to także insekty z gromady czerwców. Pod jedną brązową tarczką zgromadzonych może być nawet kilkaset malutkich larw, które wysysają sok z komórek rośliny, bardzo ją osłabiając. Dorosłe osobniki, wychodząc spod pancerzyka, znajdują kolejne miejsce do żerowania i tworzą nową kopułkę. Najłatwiej zwalczyć preparatami chemicznymi insekty niechronione przez pancerzyk. Tarczniki można także delikatnie usunąć ręcznie, a miejsca, w których były przyczepione przemyć spirytusem. Po zakończonym zabiegu trzeba dokładnie wypłukać te miejsca wodą.

Przeczytaj: Borówka brusznica

Warto również spryskać zaatakowaną roślinę preparatem zrobionym z oleju i płynu do mycia naczyń, który oblepi i udusi szkodniki. Po kilku dniach należy ją dokładnie umyć, a cały zabieg powtórzyć trzykrotnie w pięciodniowych odstępach. Wówczas zyska się pewność, że szkodniki we wszystkich stadiach rozwojowych zostały usunięte.

Wciornastki

Wciornastki to szkodniki latające, które bardzo szybko się poruszają. Wysysają one sok z rośliny, tworząc przy tym mikropęcherzyki powietrza, przez co liście przybierają srebrzystą barwę i deformują się. Owady te z łatwością przenoszą się na pozostałe kwiaty doniczkowe w domu, dlatego walkę z nimi musimy rozpocząć niezwłocznie po rozpoznaniu szkodnika. Jeśli to możliwe, warto spłukać zainfekowaną roślinę prysznicem o temperaturze około 40°C, a następnie dokładnie spryskać oraz podlać preparatem do zwalczania wciornastków. Po tygodniu cały zabieg trzeba powtórzyć.

Mszyce

Mszyce w ziemi kwiatów doniczkowych pojawiają się stosunkowo często. To małe, czarne, czerwone lub zielone robaczki, występujące w koloniach i żerujące na miękkich częściach roślin i powodujące ich deformację. Mszyca na kwiatach pozostawia w miejscu pasożytowania rosę miodową, na której rozwijają się czarne grzyby sadzawkowe.

Użycie środka chemicznego przeciw mszycom może okazać się konieczne w przypadku rozwoju dużej kolonii. Jeśli osobników jest niewiele, prawdopodobnie wystarczy spłukać roślinę silnym strumieniem wody. Mszyce w ziemi doniczkowej nie wyrządzą zbyt dużych szkód pod warunkiem, że przeprowadzimy szybką dezynsekcję.

Skoczogonki

Skoczogonki osiągają do 3 mm długości. Mają dosyć krępą budowę i jasne ubarwienie. Te robaki w ziemi w doniczce na co dzień są niewidoczne, jednak wypływają na powierzchnię zaraz po podlaniu rośliny. Insekty żywią się młodymi korzeniami, powodując ich uszkodzenie, co a ułatwia wnikanie bakterii chorobotwórczych.

Najprostsza metoda walki z tymi szkodnikami to zalanie wodą doniczki po same brzegi i wylanie osobników, które wypłynęły na powierzchnię. Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, można zastosować popularne preparaty chemiczne do zwalczania szkodników.

Przędziorki szklarniowce

To pajęczaki tak maleńkie, że właściwie można je dostrzec dopiero przez szkło powiększające. Populacja tych szkodników przypomina mączny nalot na spodniej części liści. Wysysają one sok z roślin i pozostawiają niewielkie zagłębienia w miejscu żerowania.

Roślinę zaatakowaną przez owady trzeba odizolować od pozostałych kwiatów doniczkowych i dokładnie umyć pod prysznicem. W zwalczaniu przędziorków pomoże też częste zraszanie, ponieważ insekty te nie lubią wilgoci. Dopiero, kiedy naturalne metody okażą się nieskuteczne, należy sięgnąć po preparaty chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.

Robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych

fot. Robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych

Robaki w ziemi i na kwiatach doniczkowych

Robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych występują zdecydowanie rzadziej niż w ogrodzie. Jeśli jednak już się pojawią, należy zwalczyć je jak najszybciej, a roślinę, na której żerują, odseparować od innych kwiatów. W wielu przypadkach, jeśli w porę zauważymy problem, nie będzie konieczne zastosowanie silnie działających środków chemicznych, a jedynie sprawdzonych, domowych metod.

Sending
Ocena artykułu
1.38 (8 głosy)