Rolety i żaluzje – czyli czym zasłonić okna

rolety

fot. rolety

Prywatność życia codziennego ludzi była przez nich chroniona od zawsze. Granicą między nią, a światem zewnętrznym są między innymi okna. Stanowią one element ochrony domu, ale są jednocześnie fragmentem wystroju wnętrza.
Przed wzrokiem niepożądanych osób chroniły nas różnego rodzaju zasłony. Jednak w miarę rozwoju technologii i mody ich rolę zaczęły przejmować rolety i żaluzje.

Przeczytaj: Nietypowe meble

Rolety wewnętrzne stanowią osłonę przed promieniami słonecznymi i ciekawskimi spojrzeniami naszych sąsiadów. Jest to zazwyczaj materiał lub mata zasłonowa umieszczona na obrotowym drążku, przymocowana do ościeżnicy okna lub tuż nad nim. Mata może być wykonana ze słomy, kijków bambusowych lub też drewnianych listewek.
Bardzo znane są rolety rzymskie, które mają wysokie walory zarówno estetyczne jak i użytkowe. Mogą one pełnić funkcje typowo ozdobną lub doskonale spełnić się w roli systemu zaciemniającego ze względu na dość specyficzną konstrukcję – w materiale zrobione są tuneliki, w których umieszczone są małe pręty usztywniające. Dzięki takiemu rozwiązaniu, podciągana roleta układa się w równoległe, proste fałdy.
Równie popularne są rolety bambusowe, które nadają niepowtarzalny klimat i doskonale komponują się z meblami wykonanymi z naturalnego drewna. Mata bambusowa może składać się tak samo jak roleta rzymska lub rolować się od dołu.
Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze są rolety materiałowe. Różnorodność tkanin jak i kolorów umożliwia instalację prawie na każdym oknie. Rolety te występują w systemach wolnowiszących oraz umieszczanych w aluminiowych ramach w świetle szyby.

Inny rodzaj rolet stosuje się jako element wykończenia budynku. Są to rolety zewnętrzne. Chronią one przed hałasem, ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i czynnikami atmosferycznymi. Zmniejszają także zużycie energii cieplnej, ponieważ w połączeniu z oknami stanowią bardzo dobrą izolację termiczną.
Jednak podstawową ich funkcją jest zabezpieczanie przed włamaniem.
Istotnym elementem rolety antywłamaniowej jest pancerz, czyli główna część rolety zbudowana z poziomych listew tzw. profili, który może być wykonany z tłoczonej blachy aluminiowej lub PCV. W zależności od typu, rolety mogą mieć różną wielkość oraz grubość. Im grubsze, tym większa jest w nich warstwa pianki, która zwiększa izolację termiczną oraz akustyczną.
Płaszcz rolety przesuwany jest po zwykłych prowadnicach wykonanych z PCV lub aluminium. Aluminium wzmacniane jest stalą wtedy, kiedy roleta ma dobrze chronić przed włamaniem.
Istnieją dwa sposoby nawijania pancerza rolety – ręczny oraz automatyczny. Nawijany on jest na wał zamontowany w skrzynce wykonanej ze stali lub PCV.
Ręczne nawijanie wspomagane jest linką lub paskiem, a w przypadku cięższych i większych rolek, za pomocą korbki. Automatyczne nawijanie sterowane jest za pomocą silnika, również montowanego w wale. Przełącznik sterujący roletami montowany jest na ścianie. Istnieją także wersje z pilotem, który umożliwia nam zdalne sterowanie roletami zabezpieczającymi nasze okna i drzwi.

okna

fot. okna

Innym sposobem osłony okien jest zamontowanie żaluzji. Mogą one stanowić samodzielną dekorację okien, lub być uzupełnieniem dekoracji z tkaniny. Żaluzje możemy podzielić na:
– poziome – najpopularniejsze są aluminiowe. Doskonale odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenie łatwo się nie nagrzeje.
Bardzo popularne są także żaluzje wykonane z drewna. Są one bardzo trwałe i eleganckie, jednak niestety drogie.
Żaluzje poziome montuje się zazwyczaj w przestrzeni między szybami lub w ościeży okna
– pionowe – spotykane są zazwyczaj w biurach. Wytworzone są z impregnowanych pasm tkanin lub PCV, które można obracać wokół własnej osi za pomocą sznureczka. Montuje się je pod sufitem w nadprożu lub na ścianie. Dzięki temu można regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Dodatkowo żaluzje można przesunąć całkowicie na bok, odsłaniając okno.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)