Róża pustyni

roślina egzotyczna

fot. roślina egzotyczna

Rodzina: Apocynaceae
Pochodzenie: Afryka

Opis:Trochę dziwaczna piękność, jaką jest róża pustyni (Adenium obesum var. obesum), jest u nas jeszcze nowością. Sukulent o bardzo grubych, skróconych pędach z zadziwiająco pięknymi kwiatami. Jej duże, pięciopłatkowe czerwonoróżowe kwiaty rozwijają się wiosną i przy odrobinie szczęścia – powtórnie jesienią. Często szczepiona jest na podkładce oleandra, co wzmacnia roślinę i wpływa dodatnio na jej obfitość kwitnienia.

Rozmnażanie: Nasiona

Przeczytaj: Dekoracyjna datura

Wysiew: Rozmnażanie z nasion jest bardzo łatwe. Umieszczamy je na głębokości 1 cm w przygotowanym wcześniej podłożu. Zapewniamy miejsce jasne i ciepłe, o temperaturze 25°C. Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym. Kiełkują najczęściej po 2-3 tygodniach.

Czas wysiewu: cały rok, najlepiej wiosną

Pielęgnacja:Optymalnym stanowiskiem dla róży pustynnej jest ogród zimowy lub szklarnia. Również na parapecie jasnego okna czuje się bardzo dobrze. Latem powinna stać w miejscu jasnym, o temperaturze powyżej 20°C, zimą temperatura nie może spadać poniżej 10°C. W gorącej porze roku podlewamy regularnie, w takich odstępach aby podłoże mogło całkowicie przeschnąć. Z chwilą rozpoczęcia opadania liści jesienią podlewanie mocno redukujemy, wznawiamy gdy wiosną zacznie wypuszczać nowe pędy. Jako podłoże możemy stosować dobrą ziemię próchniczną, jednak z dużą ilością piasku, wermikulitu, perlitu itp. Również gruba warstwa drenażu jest bardzo korzystna.
Nawozimy co miesiąc dobrym nawozem dla kaktusów lub wiosną – zaraz po rozpoczęciu wegetacji – mieszamy podłoże z nawozem o długotrwałym działaniu (6 miesięcy).

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)