Różne potrzeby, różne oświetlenie!

Odpowiednie oświetlenie wnętrz ma duże znaczenie. Dobrze zaplanowane może zdziałać cuda: zwiększyć małe pomieszczenie i podwyższyć te niskie, stworzyć nastrojowy klimat lub mobilizować do pracy. A gdy jest zbyt słabe lub źle rozmieszczone, potrafi wyrządzić wiele szkody, zarówno aranżacji jak i użytkownikom wnętrza.

salon

fot. salon

Przeczytaj również: Modna mozaika

W poszczególnych pomieszczeniach wykonujemy różne czynności, dlatego potrzebujemy w nich zróżnicowanego oświetlenia. Podstawą jest oświetlenie ogólne, czyli lampy sufitowe, które powinny znaleźć się w każdym wnętrzu. Wiszące lampy i żyrandole umieszczone na odpowiedniej wysokości jednolicie doświetlają dużą przestrzeń. Innym rodzajem oświetlenia ogólnego są plafony i coraz częściej stosowane oświetlenie wbudowane w sufit podwieszony.
– W suficie podwieszonym możemy zamontować dwa różne rodzaje oświetlenia: wiele źródeł punktowych w postaci halogenów lub liniowe – taśmy LED. Oświetlenie górnej części wnętrza jest nowoczesne, daje przyjemne, rozproszone światło i jednocześnie podwyższa optycznie pomieszczenie – mówi Marcin Dębowski z firmy EcoEnergy.

Oprócz oświetlenia górnego, warto zaplanować więcej niż inne źródła światła. Im jest ich więcej, tym mamy więcej możliwości oświetlenia całego pomieszczenia, które dzięki temu może pełnić różne funkcje i przybierać różne oblicza. Do wyboru mamy:oświetlenie boczne, lampy stojące podłogowe i stołowe, a każde z nich powinno być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne.

salon

fot. salon

Dlaczego warto zamontować oświetlenie boczne? Umiejętnie rozmieszczone oświetlenie kinkietowe pozwoli nam zniwelować nieco mankamenty pomieszczenia. Te, które emitują pionowy strumień optycznie je podwyższają, a te ze strumieniem poziomym – poszerzą. Kiedy mamy zaś do czynienia z pomieszczeniem wąskim i długim, należy mocniej oświetlić krótkie ściany, dzięki czemu poprawią się proporcje wnętrza. Takim światłem możemy też podkreślić ulubione obrazy czy rzeźby. Na szczęście, producenci opraw oświetleniowych oferują szeroką gamę nowoczesnych form i rozwiązań, które niczym nie przypominają staroświeckich kinkietów z domów naszych babć.

Lampy stojące także odgrywają ważną role. W salonie są niezastąpione, gdy wieczorem chcemy odpocząć i wyciszyć się przed nocą. W sypialni, gdzie mocnego światła potrzebujemy sporadycznie, mogą pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Są też niezbędne w miejscach do czytania czy na biurku w pokoju dziecięcym i domowym biurze – tam powinny być to źródła emitujące skupione światło o większym natężeniu.

salon

fot. salon

Rodzaj instalowanych źródeł światła, ich umiejscowienie, rozmieszczenie i natężenie światła powinny odpowiadać naszym potrzebom. Czasem jednak te potrzeby zmieniają się w ciągu dnia. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się np. przy lampkach nocnych lub w oświetleniu pokoju dziecka będą więc ściemniacze. Urządzenia te pozwalają dowolnie ustawiać natężenie światła. Jest wiele sytuacji, w których przydają się ściemniacze – zmniejszając natężenie światła, szybko zbudujemy nastrój jak ten przy świetle świec, łatwiej też wyciszymy dziecko przed snem – wylicza Marcin Dębowski z EcoEnergy. Niektóre z urządzeń wyposażone są w pilot, dzięki czemu możemy zdalnie operować światłem. Warto pamiętać, że urządzenia te wydłużają żywotność źródła światła i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)