Rozświetl swój dom na jesień

oświetlenie

fot. oświetlenie

Oświetlenie ma bardzo duży wpływ na kształtowanie przestrzeni naszego domu oraz tworzenie przytulnej atmosfery, szczególnie teraz, gdy za oknem rozpoczyna się okres jesienno-zimowy, a dni stają się coraz krótsze. Operowanie światłem jest sztuką, dzięki której od nowa budujemy architekturę wnętrza. Oświetlenie cechuje się nie tylko funkcjonalnością, ale także służy jako element dekoracji, wzbogacający przestrzeń mieszkalną. Naszą oświetleniową rewolucję zacznijmy od dwóch najważniejszych miejsc w domu – pokoju dziennego i sypialni.

Pokój dzienny
Pokój dzienny jest swoistą wizytówką domu. To przede wszystkim miejsce spotkań, ale także odpoczynku i relaksu. Warto więc podkreślić charakter tego miejsca i zaakcentować jego aranżację. Nie skupiajmy się jedynie na centralnym, sufitowym oświetleniu pomieszczenia. Pokuśmy się także o bardziej wyrafinowane kombinacje światła, które wydobędą głębię pokoju.

oświetlenie

fot. oświetlenie

Dobrym rozwiązaniem będą dodatkowe punkty świetlne w postaci subtelnych kinkietów oraz stylowych lamp stołowych, które dodatkowo wpłyną swoim wyglądem na design miejsca.

Pamiętajmy, aby przy wyborze oświetlenia kierować się wielkością naszego salonu. Mały pokój dzienny możemy optycznie zwiększyć, poprzez skierowanie oświetlenia na sufit, co sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe i przestronniejsze. Zrezygnujmy z ciężkich lamp lub nisko podwieszonych żyrandoli na rzecz delikatnych kinkietów, plafonów, albo smukłych lamp podłogowych, które nie będą zabierać nam przestrzeni.

Zupełnie inaczej możemy potraktować duży, wysoki pokój dzienny, któremu nastrój nadadzą wiszące lampy. Sprawią one, że nasz salon będzie miał przytulny charakter.

oświetlenie

fot. oświetlenie

Sypialnia
W sypialni spróbujmy wykorzystać kombinację oświetlenia sufitowego w postaci plafonu czy żyrandola oraz podświetleń dekoracji pomieszczenia. Dodatkowo bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie stabilność regulacji natężenia oświetlenia. Pamiętajmy także o ciepłych barwach światła, które spowodują, że nasza sypialnia będzie kojarzyła się z miejscem idealnego odpoczynku i relaksu.

Istotnym elementem każdej sypialni są lampki nocne, które mają duży wpływ na atmosferę wnętrza. Nie powinny oślepiać, ale dawać miękkie światło, tworzące odpowiedni nastrój sprzyjający wypoczynkowi. W takich sytuacjach świetnie spisują się abażury o pastelowych barwach, przytłumiające światło. Możemy wybrać lampkę o ciekawym kształcie abażura, który urozmaici wystrój sypialni.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)