Rustykalne inspiracje w przydomowym ogrodzie

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Bogactwo roślinności, kwiatowe łąki, szum owadów i śpiew ptaków o poranku – kto nie pragnie spędzać wolnych chwil w takim otoczeniu. Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych także w miejskim ogrodzie pozwoli stworzyć cichy zakątek roztaczający atmosferę do złudzenia przypominającą czar i beztroskę polskiej wsi. Pozornie niedbałe alejki w rzeczywistości skrzętnie zaplanowane, stanowią jego znak rozpoznawczy, a można je stworzyć przy pomocy kostek brukowych Polbruk.

Przytulny zapiecek

kostka brukowa

Zobacz również: Dekoracje wiosenne na balkon

fot. kostka brukowa

Dzieciństwo spędzone na wsi często stanowi źródło sentymentalnych wspomnień. W dobie nieustannego gwaru i pośpiechu czas wypoczynku coraz częściej kojarzony jest z ucieczką w sielskie okolice polskiej prowincji. Niestety każdego dnia możemy sobie pozwolić na chwile relaksu na łonie natury, nie wspominając już o dłuższym pobycie za miastem. Oryginalne otoczenie wiejskiego domostwa tworzone jest przez wiele lat za sprawą swobodnie rozrastającej się wokół kolorowej roślinności i wijących się pośród niej ścieżek. Niemniej, podobny efekt można stworzyć celowymi zabiegami także w miejskim ogrodzie. Przy tego typu koncepcjach musimy jednak rozważyć, czy aranżacja ta będzie pasowała do stylistyki naszego domu. Doskonale komponuje się z domami z drewna lub cegły, dlatego bardzo często spotkać go można w pobliżu letnich posiadłości i podmiejskich zabudowań. Obecnie przeżywa swój renesans towarzysząc budynkom stylizowanym na dawne dworki. Miejsca takie zachwycają bogactwem kolorów i różnych gatunków roślin, gdzie duża ilość ozdobnych i barwnych kwiatów przeplata się z trawą, ziołami oraz liściastymi gatunkami drzew i krzewów. Sielankowy klimat pomogą wprowadzić malwy, piwonie, lilie, hortensje i nagietki, a także rozłożyste grusze, jabłonie czy śliwy. To co istotne w tego typu ogrodach, to zachowanie pozoru jak największej naturalności. Grządki i kwiatowe rabaty nie mogą przypominać idealnie przyciętej i rozsadzonej w jednej linii roślinności cechującej francuskie ogrody. Jeśli pozwala na to przestrzeń pokusić się można o wprowadzenie dodatkowych elementów ogrodu warzywnego.

Sielankowy krajobraz w miejskiej dżungli

kostka brukowa

Przeczytaj również: Jasny i ciepły taras

fot. kostka brukowa

Inspirowane prowincją ogrody nie od dziś cieszą się ogromnym powodzeniem pośród osób ceniących sobie piękno nieskrępowanej natury. Tworząc tego typu koncepcje, nie można zapomnieć także o nawierzchni, która obok drzew i kwiatów decyduje o charakterze posesji. W przypadku nawierzchni doskonale sprawdzają się kostki brukowe przypominające kolorystyką i formą stare cegły, jak np. Polbruk Napoli. Obijane brzegi brukowych elementów, uzyskane dzięki celowemu zabiegowi postarzania sprawiają, że ścieżki wyglądają jakby od wielu lat stanowiły integralną część ogrodu. Ze stylistyką rustykalną ogrodów oraz barwną roślinnością współgrać także będą kostki o ciepłej czerwono-brązowej kolorystyce – trapezowe kostki Polbruk Carmino czy geometryczne elementy Polbruk Granito.

Charakterystyczny dla takich ogrodów jest pozorny nieład i przypadkowość, którą uporządkować można tworząc rabaty przy użyciu palisad lub murków. Dodatkowo, krajobraz wzbogacić można meblami z nieheblowanych desek lub wikliny, drewnianej altany, niewielkich płotków, czy koszyków. Wszelkie dodatki powinny być jak najbardziej proste i naturalne, ponieważ styl rustykalny z zasady stroni od nowoczesności.

Ogród w stylu rustykalnym nie tylko roztacza niepowtarzalny urok polskiej prowincji, ale także, poza regularnym odchwaszczaniem i corocznym sadzeniem nowych roślin, nie wymaga zbyt skrupulatnej pielęgnacji, co pozwoli zarazem zaoszczędzić kilka dodatkowych chwil na rozkoszowanie się wypoczynkiem w jego sielskim otoczeniu.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)