Samodzielny montaż rolety

Osobę, która po raz pierwszy dokonuje wyboru rolety, mnogość systemów i możliwości, może przyprawić o przysłowiowy ból głowy. Tymczasem wielość opcji działa na korzyść klienta. Wystarczy zapoznać się z kilkoma wskazówkami, aby właściwie wybrać, a następnie zamontować roletę wewnętrzną.

Typ montażu: na ścianie, suficie lub oknie powinien zostać dostosowany do osobistych preferencji i potrzeb. Do wyboru mamy zarówno rozwiązania standardowe, jak rolety klasyczne i minirolety, którym poświęcamy w artykule najwięcej miejsca, jak również produkty bardziej specjalistyczne, do których można zaliczyć rolety w kasecie czy do okien połaciowych. Zawsze warto przemyśleć także kwestię wyboru mechanizmu, za pomocą którego będziemy zasłaniać i odsłaniać okna. Sklepy oferują najczęściej systemy koralikowy i automatyczny, w tym np. Clever Spring.

Rozwiązania standardowe – dla kogo?
Jednym z najbardziej znanych i wciąż popularnych rodzajów są rolety klasyczne, przeznaczone do montażu na ścianie lub suficie. Warto rozważyć zakup w takim systemie, gdy chcemy zasłaniać duże powierzchnie i wnęki okienne lub okna o nietypowych kształtach.

Przeczytaj również: Aranżacje w kolorze indygo

Słabą stroną tej opcji jest tylko brak możliwości uchylenia lub otworzenia okna przy opuszczonej rolecie. Są jednak sposoby pozwalające ten problem ominąć. – Aby móc swobodnie otwierać zasłonięte okno, można zamontować roletę bezpośrednio na jego skrzydle. Do tego celu służą uniwersalne uchwyty montażowe, których przymocowanie nie wymaga wywiercenia otworów w oknie i z tego względu nie naraża klienta na utratę gwarancji u producenta okna – wyjaśnia Leszek Jarema, ekspert marki PRAKTO. Jeżeli jednak zdecydujemy się na montaż rolety na ścianie, należy pamiętać, aby upewnić się w jakiej kondycji jest tynk. Można to łatwo sprawdzić, pukając w wybrane miejsce. Głuchy odgłos będzie ostrzeżeniem, że możemy doprowadzić do kruszenia się ściany w miejscu wiercenia.

Wersja mini prostsza w montażu
Rolety mini charakteryzują się znacznie mniejszym porównaniem z roletami klasycznymi, mechanizmem zwijającym oraz średnicą rurki 17 mm. Są one przeznaczone do montażu bezpośrednio na skrzydle okna, bez konieczności wiercenia w nim otworów. Całość trzyma się na haczykach. – Przed montażem minirolety upewnijmy się, czy okno, na którym chcemy ją zamontować zachowuje poziom. Do tego celu wystarczy poziomica. Jeśli okaże się, że poziom ucieka, zadbajmy o to, by ustawić roletę w sposób, który to skoryguje – wyjaśnia Leszek Jarema. Gdy roleta zostanie zamocowana pod kątem, będzie się krzywo zwijać, co może doprowadzić do blokowania się tkaniny, zniszczenia jej oraz pojawienia się prześwitów bocznych.

Jaki mechanizm wybrać?
Oferty producentów obejmują przeważnie standardowe systemy koralikowe lub bardziej innowacyjne systemy automatyczne – Mechanizm sprężynowy umożliwia regulację wysokości rolety za pomocą jednego pociągnięcia. System ten szczególnie sprawdza się u rodzin z dziećmi, ponieważ nie naraża ich na wyrządzenie sobie krzywdy w wyniku nagłego puszczenia rolety lub łańcuszka – wyjaśnia Leszek Jarema. – System Clever Spring PRAKTO charakteryzuje się prostym montażem w dwóch krokach – dopowiada ekspert marki. Zamontowanie takiego mechanizmu pozwala szybciej odsłaniać okna, nie powodując przy tym żadnego hałasu.

Większość modeli rolet jest tworzona w sposób, który ma ułatwić montaż, dlatego zanim z góry zwątpimy w swoje umiejętności, porównajmy oferty, zapoznajmy się z instrukcją dostępną na stronie producenta czy zapytamy się ekspertów. Dla ułatwienia prezentujemy instrukcję montażu rolety klasycznej PRAKTO, krok po kroku.

1 – Przykręć kątowniki do ściany lub sufitu

rolety

Zobacz również: Ekskluzywna wanna dla dwojga

fot. rolety

2 – Mechanizm z łańcuszkiem umieść w rurce

rolety

fot. rolety

3 – Plastikową końcówkę umieść po drugiej stronie rurki i dociśnij

rolety

fot. rolety

4 – Dopasuj końcówki i zamontuj we właściwym kątowniku

rolety

fot. rolety

5 – To samo zrób po drugiej stronie rolety

rolety

fot. rolety

6 – Zabezpiecz powieszoną roletę

rolety

fot. rolety

Uwaga! Łańcuszek może znajdować się po dowolnej stronie. Wszystko zależy od tego, jak zamontujesz kątowniki.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)