Samodzielny projekt wnętrza

projektowanie

fot. projektowanie

Gruntowny remont lub przeprowadzka nierozłącznie wiążą się z koniecznością aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Wizję wnętrza modnego i funkcjonalnego trudno jest przełożyć na rzeczywistość, jeśli pomieszczenie ma skomplikowany kształt, jest wąskie lub kiedy na niewielkim metrażu trzeba zmieścić wiele funkcji i sprzętów.

Popyt na małe domy i mieszkania utrzymuje się ze względu na ich przystępną cenę. Wiele osób decyduje się na kupno małego lokum jedynie „na start”, a dla innych jest to decyzja na całe życie. Bez względu na to bardzo ważna jest przemyślana aranżacja wnętrz, dzięki której przestrzeń mieszkalna, chodź niewielka, będzie wygodna, gustowna i ergonomiczna.

Zaprojektuj swoje wnętrze ergonomicznie – podział funkcjonalny

aranżacja wnętrz

fot. aranżacja wnętrz

Wstępem do aranżacji przestrzeni mieszkalnej jest wyraźny podział funkcjonalny. O ile miejsce łazienki i kuchni bądź aneksu kuchennego wydaje się proste i zrozumiałe, tak rozmieszczenie mebli wypoczynkowych, sprzętów RTV i lokalizacja większych szaf sprawiają najwięcej problemów.

Pokoje dzienne otwarte i pomieszczenia wielofunkcyjne są najtrudniejsze do zaplanowania. Trzeba tu pogodzić trzy podstawowe funkcje: kuchenną, jadalną i wypoczynkową. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z takiego układu na dłuższą metę z powodu kolizji funkcji jadalnej z wypoczynkową. Zwłaszcza wtedy, gdy trudno jest wywietrzyć pokój po aromatycznym obiedzie, a po każdej przekąsce pozostaje bałagan na blatach, którego nie da się zamknąć za drzwiami.

Urządzając salon z aneksem kuchennym i jadalnią, trzeba pamiętać o tym, aby strefę jadalną umieścić obok kuchennej. Natomiast ciągi komunikacyjne prowadzące do części kuchennej, jadalnej, a także na balkon lub taras nie powinny przecinać strefy wypoczynkowej w sposób kolizyjny, np. pomiędzy zestawem wypoczynkowym a telewizorem. Problematyczne jest także umiejscowienie ekranu telewizyjnego na wprost okna, co znacząco pogarsza widoczność obrazu.

Projekt koncepcyjny w 3D

wizualizacje

fot. wizualizacje

Poza czytelnym i ergonomicznym podziałem funkcjonalnym wnętrz pozostaje kompozycja kolorystyki ścian, mebli, oświetlenia oraz faktur. Do tego zadania przyda się z pewnością wirtualne narzędzie lub program do projektowania wnętrz], taki jak CAD Kuchnie, który wbrew pozorom może posłużyć do zaprojektowania innych pomieszczeń. W sieci dostępnych jest także wiele darmowych aplikacji z rozbudowanymi bibliotekami 3D elementów wykończenia, umeblowania i wyposażenia wnętrz. Należy jednak pamiętać, że uzyskana wizualizacja lub rysunek dwuwymiarowy to jedynie koncepcja szkicowa, nie uwzględniająca niuansów technicznych każdego wnętrza, takich jak krzywizny kątów, podłóg i ścian.

Zaprojektuj swój pokój kolorem

paleta barw

fot. paleta barw

Urządzając niewielkie pomieszczenie, warto pamiętać o prostej zasadzie: im mniej, tym lepiej. Odpowiednio dobrana i użyta kolorystyka oraz wzory na ścianach nie tylko podkreślą wybrany styl aranżacji, ale skorygują optycznie proporcje i odbiór przestrzenny wnętrza.

Kolorystyka małego wnętrza powinna być utrzymana w bardzo jasnej tonacji, takiej jak biel lub rozbielone pastele. Dzięki temu przestrzeń sprawi wrażenie dużej i przestronnej. Dobierając wyposażenie, warto postawić na produkty funkcjonalne i proste. Wrażenie przestronności łatwo utracić, przeładowując pokój niepotrzebnymi sprzętami i meblami.

Komfortowa sypialnia w M1

sypialnia

fot. sypialnia

Nawet w małym mieszkanku przeważnie da się wydzielić niewielką przestrzeń na sypialnię. Nie musi to być fragment całkowicie odrębny, zamykany, ze stałymi przegrodami. Jeśli to tylko możliwe warto postawić na duże łóżko z wygodnym materacem.

W sprzedaży dostępne są łóżka chowane w gustownej zabudowie meblowej. Niektórzy producenci oferują systemy wielofunkcyjne, np. łóżko, sofa i biurko w jednym. Za dnia wyglądają jak szafa, a w nocy jednym ruchem ręki zamieniają się w komfortową sypialnię.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)