Sauna czy łaźnia parowa?

Sauna

fot. Sauna

Przebywanie w saunie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Oczyszcza nasz organizm, hartuje nasze ciało oraz przygotowuje do walki z infekcjami. Jest to kąpiel w rozgrzanym do kilkudziesięciu stopni powietrzu, która zakończona jest zimnym prysznicem. Została ona wynaleziona przez Finów, dlatego też bardzo często nazywana jest łaźnią fińską.

Przeczytaj również: Ekspozycja schodów we wnętrzu

Nie trzeba dysponować dużą powierzchnią, by saunę zamontować. Warto zadbać o to, aby w pobliżu znajdował się natrysk, który umożliwi nam schłodzenie ciała po kąpieli w saunie. Dodatkowo, można stworzyć przyjemne miejsce do odpoczynku, w którym znajdą się leżaki i stolik.

Sauna powinna być wyposażona w odpowiedni piec. Dużą zaletą pieców opalanych na drewno jest to, że mogą być montowane w miejscach gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jednak wymagają one osobnego przewodu dymowego.
Powinny stać w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych, ponieważ mocno się nagrzewają.
Bardzo popularne są piece elektryczne, które są łatwe w montażu i obsłudze. Moc pieca dobiera się zależnie od kubatury sauny. W sprzedaży dostępne są piece o mocy do 2 do 20 kW.
W górnej części pieca do sauny, umieszczone są pojemniki, które powinny być kontrolowane raz w roku. W nich umieszczane są specjalne kamienie akumulujące ciepło. W momencie gdy rozgrzane kamienie zostaną polane wodą, powstaje gorąca para.
Sauna powinna być także wyposażona w generatory pary służące do podgrzewania wody do temperatury wrzenia. Montowane są na zewnątrz sauny, w pobliżu podłącza do instalacji zimnej wody.

Są trzy rodzaje sauny:

sauna sucha – zwana jest także sauną staro – szwedzką. Temperatura w pomieszczeniu wynosi ok. 90-110°C i ok.10% wilgotności. Takie warunki sprawiają, że suche powietrze zaczyna nagrzewać nasze ciało, wysuszać naszą skórę, dzięki czemu nasze ciało zaczyna się pocić.
sauna mokra – temperatura powietrza w niej wynosi 70-90°C natomiast wilgotność 25-35%. W saunie mokrej kamienie znajdujące się w piecu sauny polewa się wodą. Ten rodzaj sauny posiada większe grono zwolenników od sauny suchej.
sauna parowo-ziołowa – temperatura w takiej kabinie wynosi 45-65°C przy wilgotności wynoszącej 40-65%. Instalowane są w niej specjalne piece, które ogrzewają powietrze i jednocześnie wytwarzają gorącą parę wodną. Warunki, które panują w kabinie są odpowiednie dla większości osób.
Możliwe jest także zażywanie inhalacji ziołowych dzięki przepuszczeniu przez parę wodną różnego rodzaju ziół.

Sauna może być zbudowana zarówno w środku jak i na zewnątrz domu. Jest to zamknięte, odizolowane od pozostałej części budynku pomieszczenie. Materiał, z którego jest budowana kabina, powinien być odporny na działanie powietrza o wysokiej temperaturze. Wnętrze sauny zazwyczaj jest wykończone panelami drewnianymi wykonanymi ze świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej oraz cedru. Pod warstwą paneli, znajduje się izolacja termiczna. Prawidłowo wykonana, pozwala na znaczne skrócenie czasu nagrzewania się kabiny. Sauna wykonana wewnątrz domu, musi mieć dodatkowo wykonaną izolację przeciwwilgociową.
Warto wiedzieć, że podłoga powinna także być wykonana z materiałów odpornych na wilgoć oraz działanie wysokiej temperatury. Elementy podłogowe, takie jak próg w drzwiach czy klamki, powinny być zabezpieczone specjalnym lakierem. W każdej saunie warto zastosować odpływ wody, co ułatwi utrzymanie tego miejsca w czystości.
Budując saunę w domu, należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Prawidłowo wykonana pozwoli nam uniknąć zawilgocenia pomieszczenia, a w skrajnych przypadkach przegrzewania się elementów wewnątrz sauny.
W saunach stosowane są specjalne oprawy oświetleniowe. Do żarówki nie ma bezpośredniego dostępu, ponieważ osłonięta jest szczelnym kloszem. Lampy montowane są na ścianach w odległości min. 30 cm od sufitu. Natężenie światła powinno być delikatne, sprzyjające relaksowi.
Użytkowanie sauny może niekiedy być dość kłopotliwe, ze względu na długi czas nagrzewania się kabiny. Znacznie łatwiej i szybciej nagrzewa się łaźnia parowa, która osiąga temperaturę 37-42°C już w 3-4 minuty.
Łaźnia parowa zwana jest inaczej sauna mokrą, łaźnią turecką lub rzymską. W środku wykończona zazwyczaj jest ceramiką , szkłem lub tworzywem sztucznym. Wyposażona jest także w agregat wdmuchujący parę wodną, który umieszczony jest na zewnątrz kabiny.
Temperatura panująca w łaźni waha się od 40 do 50°C. Kabiny wykonywane są w konstrukcji lekkiej lub ciężkiej. Konstrukcja ciężka, wykonywana jest wodoodpornych materiałów, takich jak płytki ceramiczne czy kamienia.
Natomiast ściany i podłoże kabin o konstrukcji lekkiej, wykonywane są z gotowych elementów z tworzywa sztucznego, hartowanego szkła lub aluminium. Cechują się niższym zużyciem energii elektrycznej podczas pracy generatora. Tego rodzaju kabiny montuje się na gładkich, wypoziomowanych powierzchniach, które wyłożone są płytkami ceramicznymi lub antypoślizgową wykładziną z tworzywa sztucznego.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)