Sauna w domu: dlaczego warto, i jak ją urządzić?

sauna

fot. sauna

Sauny parowe, suche, czy te na podczerwień cieszą się nieustającą popularnością od wielu lat. W Finlandii sauna jest stałym elementem wyposażenia domów. Ale jej zalety chętnie doceniają też Polacy, szczególnie gdy za oknem zimowe chłody. Sauna ma dobroczynny wpływ na zdrowie, coraz częściej więc stawia się je na działkach i montuje w domach. By w pełni korzystać z dobrodziejstw kąpieli cieplnych, warto wiedzieć jak prawidłowo przystosować pomieszczenie i przeprowadzić cały zabieg.

Zobacz również: Meble kuchenne na wymiar

Łaźnie i chaty parowe znane są od tysiącleci. Ale ich popularyzację zawdzięczamy Finom. Sauna to chyba jedyne słowo fińskie zrozumiałe na całym świecie. Oznacza swojego rodzaju kąpiel, rytuał oczyszczania ciała i duszy. I tak właśnie traktują ją mieszkańcy Finlandii, zgodnie z fińskim powiedzeniem: „Jeśli sauna, wódka i smoła nie pomogą, to znaczy, że zbliżasz się do śmierci”. Jak ważne jest to miejsce w kulturze dobrze obrazuje także film dokumentalny „Para do życia”, który w 2010 r. był fińskim kandydatem do Oskara. Sauna w mroźnej Skandynawii staje na równi z kozetką psychologa, najczęściej przywoływaną jako symbol terapii. – Jest miejscem spotkań towarzyskich i szczerych rozmów oczyszczających umysł. Sauny są obowiązkowym wyposażeniem prywatnych domów – przyznaje Joanna Gręda, kierownik działu marketingu w pochodzącej z Finlandii firmie Oras.

sauna

fot. sauna

W Polsce klimat nie jest aż tak chłodny jak u naszych północnych sąsiadów. Ale długie zimowe miesiące i dobroczynny wpływ sauny sprawiają, że także Polacy coraz chętniej poddają się korzystnemu działaniu naprzemiennych bodźców w postaci ciepła i zimna. Seans w saunie wspomaga wydalanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza usuwanie z mięśni kwaśnych metabolitów przemiany materii. Dobrze wpływa również na ukrwienie tkanek i dotlenienie skóry, a także – wbrew obiegowej opinii – na układ krążenia i poprawę wydolności serca oraz jego zdolność do pompowania krwi, a w rezultacie na wydolność całego organizmu. Czy parowa kąpiel przeznaczona jest dla każdego? Mimo wielu zalet niestety nie. Pobyt w saunie nie sprzyja zdrowiu osób z trądzikiem różowatym, czy problemami z wątrobą, płucami lub nerkami. Z sauny nie powinny również korzystać ci, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą lub padaczką.

Sauna w domu – na co zwrócić uwagę?
Aby w pełni móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sauny, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad. W przeciwnym razie skutek seansu może być nie tylko nieskuteczny, ale w niektórych wypadkach szkodliwy. Decydując się na domową saunę należy przede wszystkim zapewnić sobie swobodny dostęp do wanny i prysznica, w celu schłodzenia ciała po zabiegu. Sauny łazienkowe to kabiny, które można zamówić na wymiar z drewna odpornego na wilgoć i o odpowiednich parametrach, np. świerku skandynawskiego lub z drewna odpornego na wilgoć i o odpowiednich parametrach, np. świerku skandynawskiego lub z drzewa cedrowego. Stawiając saunę przed domem lub projektując ją w pomieszczeniu już na etapie budowy domu, zwrócić należy szczególną uwagę na dostęp do bieżącej wody. Każdy pobyt w saunie kończyć trzeba bowiem schłodzeniem ciała – pod prysznicem lub w zbiorniku z zimną wodą (w warunkach domowych może to być napełniona wanna).

Pomieszczenie, w którym zainstalowana zostanie sauna powinno mieć dobrą wentylację – okno lub kanał wentylacyjny. Pomieszczenie nie musi być duże, na kilku mkw. można zamontować kabinę z sauna o wymiarach 2×2 m, i zostanie miejsce jeszcze na prysznic. Istotnym elementem jest także oświetlenie. By w pełni się zrelaksować w spokojnej atmosferze światło powinno być przytłumione i nastrojowe. Punkty oświetleniowe dla uzyskania odpowiedniej atmosfery zazwyczaj montuje się na ścianach lub nisko, np. pod ławkami.

Woda dopełnia rytuał
Równie ważnym wyposażeniem pomieszczenia z sauną jest dobór armatury. Z kąpieli korzystać będziemy bowiem za każdym razem, gdy udajemy się do sauny. Czym kierować się podczas wyboru armatury? Przede wszystkim warto wybrać baterie termostatyczne. Takie modele kranów mają wbudowany w środku termostat, który pilnuje, aby woda w czasie kąpieli miała stałą, wybraną przez nas temperaturę. – Nagły wzrost lub spadek temperatury wody wpływa na dyskomfort w czasie kąpieli. Bateria termostatyczna rozwiązuje ten problem – podpowiada Joanna Gręda.

Pobyt w saunie to naturalny sposób oczyszczania organizmu. O naturze warto pomyśleć także wybierając armaturę. Powinna w sposób łatwy pomagać w oszczędzaniu wody. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które nie wymagają od użytkownika zbytniego zaangażowania w ekologię – zmniejszają zużycie wody, a jednocześnie nie wpływają na obniżenie komfortu kąpieli. Zestawy wyposażone w ekorozwiązania, jak np. Oras Natura czy Apollo ze specjalnie zaprojektowaną rączką, zużywają nawet o 50 proc. wody mniej.

Proces wychładzania organizm po wyjściu z sauny nie powinien jednak trać zbyt długo. Także tego może pilnować armatura. Bateria z inteligentnej linii Eterna sygnalizuje kolorowym światłem czas trwania natrysku. – Pomaga schłodzić się w optymalnym czasie, bez niepotrzebnego stania pod chłodną wodą. Po 2 min. bateria zasygnalizuje mrugającym czerwonym światłem, że czas kończyć kąpiel. Po 4 min. sama wyłącza strumień – wyjaśnia Joanna Gręda. Baterię można ponownie szybko uruchomić jednym kliknięciem specjalnego przycisku EkoLed. Automatyczny mechanizm jest jednak niezmiernie pomocny w oszczędzaniu wody i dobraniu odpowiedniego czasu natrysku po wyjściu z sauny.

Wygodne są także deszczownice. Płynące z nich szerokim strumieniem woda delikatnie, ale efektownie schłodzi całe ciało. Wśród pań dużą popularnością cieszą się modele, które posiadają dodatkowe funkcje masujące i ujędrniające, jak np. w serii Oras Hydra. Po oczyszczeniu w saunie jędrność skóry można dodatkowo poprawić wodnym masażem.

Małe udogodnienia
Kąpiel parowa oprócz pozytywnego, fizycznego wpływu na organizm, jest również czasem relaksu i odprężenia psychicznego. Rozgrzanie ciała wpływa na produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, które podnoszą komfort korzystania z sauny. Np. Oras wprowadził w wybranych modelach baterii natryskowych (Hydra, Optima) dodatkową wylewkę umieszczoną nisko w kranie lub części natryskowej. Ułatwia ona napełnienie naczyń np. wiaderka z wodą, które możemy wykorzystać w saunie do polewania nagrzanych kamieni, szybkiego napełnienia zbiornika z wodą, lub – w wersji ekstremalnej – do oblania całego ciała w celu szybkiego schłodzenia. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)