Schody funkcjonalne i estetyczne

schody wewnętrzne

fot. schody wewnętrzne

Schody są ważnym elementem wnętrza każdego domu w którym jest więcej niż jedna kondygnacja. Istotne są nie tylko ze względów komunikacyjnych, ale coraz częściej jako komponent wykończenia wnętrza. A trendy w wyglądzie i konstrukcji schodów także się zmieniają.

Schody to nie tylko element konstrukcyjny łączący ze sobą kondygnacje. Oprócz cech praktycznych warto zwrócić uwagę na sposób ich wykonania i wykończenia, ponieważ to także element wystroju wnętrza. Na szczęście wybór kształtów, form i stylistyki oferowany przez producentów schodów jest coraz większy.

Do niedawna najpopularniejsze były proste schody z drewna oraz konstrukcje betonowe lub metalowe obudowywane drewnem. O wyborze konstrukcji dobrze jest pomyśleć na etapie projektowania domu, a najpóźniej podczas jego budowy. Być może warto zainwestować w system schodów gotowych?

Zobacz również: Zimowe inspiracje

Producenci schodów na bieżąco śledzą aktualne trendy wnętrzarskie starając się dopasować swoją ofertę produktów do bieżącego zapotrzebowania. Dzięki temu powstaje wiele nowoczesnych modeli, które coraz częściej i chętniej eksponowane są w centralnych punktach domu, czy mieszkania, stanowiąc dekorację lub dopełnienie aranżacji. – Dziś rzadziej buduje się schody betonowe, choć zajmujemy się też ich obkładaniem, na przykład drewnem. Najczęściej klienci decydują się na konstrukcje metalowe, bądź drewniane – mówi Bartosz Osiński, specjalista ds. sprzedaży z Centrum Schodów w Plewiskach koło Poznania. – Najważniejsze jest jednak, by były one funkcjonalne, stabilne, a przy tym eleganckie – dodaje.

schody wewnętrzne

fot. schody wewnętrzne

Wśród najpopularniejszych produktów dominują rozwiązania lekkie i designerskie. Najmodniejsze od pewnego czasu są schody wykonane z połączenia kilku materiałów. Synkretyzm służy przede wszystkim estetyce naszych domów. Do takich mieszanych układów należą między innymi schody drewniano-metalowe. – Bardzo popularne są modele z lekką konstrukcją metalową, w których schody wykonane są z twardego drewna krajowego, jak dąb, czy jesion, a poręcze ze stali nierdzewnej. Przestrzeń pomiędzy tralkami wypełniać może szkło hartowane – radzi Bartosz Osiński z Centrum Schodów. Taka forma to połączenie elegancji z przestrzennością.

Należy pamiętać, że wygląd schodów zależy nie tylko od materiału, z którego są wykonane ale również od ich usytuowanie oraz układu funkcjonalnego pomieszczeń. Firmy, które mają wieloletnie doświadczenie i specjalizują się w ich budowie, nie powinny mieć problemów z dopasowaniem konstrukcji do każdego wnętrza.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)