Schody modułowe, a może schody dywanowe samonośne – nowoczesne rozwiązania do nowoczesnych wnętrz

Schody modułowe

Wybór schodów to dla naprawdę poważna inwestycja.  We współczesnych domach pełnią one nie tylko funkcję użytkową, ale, ale także stanowią ważny element wystroju pomieszczenia. Biorąc pod uwagę, że stają się stałym elementem wnętrza, na długie lata, znacząco wpływając na jego wygląd, a także funkcjonalność, warto dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązania chcemy zastosować. Rosnącą popularnością cieszą się schody modułowe lub schody drewniane dywanowe. Ich subtelna konstrukcja doskonale wpisuje się w nowoczesne, otwarte przestrzenie, jak również niewielkie pomieszczenia, w których każdy metr przestrzeni użytkowej jest na wagę złota.

Nowoczesne schody modułowe

Schody modułowe składają się z gotowych modułów przeznaczonych zwykle do samodzielnego montażu. Elementy nośne wykonuje się często ze stali nierdzewnej, natomiast stopnie z różnych gatunków drewna. Liczba modeli na polskim rynku nieustannie się powiększa, a schody modułowe wciąż nie tracą popularności.  Minimalistyczne i niewyszukane stanowią idealne dopełnienie nowoczesnych, designerskich wnętrz.

Eleganckie schody modułowe

fot. Eleganckie schody modułowe

Ich bardzo duża zaleta to lekka, smukła konstrukcja oraz możliwość dopasowania kształtu do niemal każdego pomieszczenia. Możemy dobrać samodzielnie zarówno wysokość całości, jak i poszczególnych stopni, co znacząco wpływa na wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania schodów. Ze względu na swoje właściwości schody modułowe stosunkowo często wykorzystuje się w domach, gdzie utworzenie ciągów komunikacyjnych z wyższą kondygnacją nie zostało zaplanowane na etapie projektowym, na przykład w sytuacji przearanżowania strychu na poddasze użytkowe.

Przeczytaj również: Moda na drzwi szklane

Schody dywanowe – konstrukcja subtelna i elegancka

Dywanowe schody wyglądem faktycznie przypominają dywan spływający po niewidzialnych stopniach. Charakteryzują się przede wszystkim brakiem policzków. Zostały one zastąpione przez wytrzymałe stopnie oraz podstopnie pełniące funkcję konstrukcyjną.

Na rynku spotkać możemy schody dywanowe zabiegowe, biegi proste bądź wachlarzowe. Wykonuje się je najczęściej z twardych gatunków drewna, sklejki, klejonki, metalowych elementów łącznych, a także żelbetu. Te ostatnie cieszą się najmniejszą popularnością, ale ciekawie wykończone mogą bardzo dobrze prezentować się w domowych wnętrzach. Stopnie na schody dywanowe mają zwykle przekrój około 10 cm, chociaż niektórzy producenci oferują również modele o delikatniejszym wyglądzie.

Schody dywanowe samonośne

fot. Schody dywanowe samonośne

Montaż schodów dywanowych

W przypadku schodów tego typu, ze względu na ich bardzo specyficzną budowę, nie wystarczy kotwienie do posadzki oraz stropu. Dobrze, aby konstrukcja została dodatkowo przymocowana do ścian murowanych w jednym lub nawet kilku miejscach. Dzięki temu uzyska ona odpowiednią sztywność.

W przypadku schodów dywanowych brak belek policzkowych powoduje, że obciążenie przenosi się inne elementy konstrukcji. Należy więc zadbać o to, żeby balustrada nie obciążała dodatkowo schodów. Barierka powinna także współgrać z prostą formą stopni i podstopni. Bardzo dobrze prezentuje się na przykład balustrada z elementami szkła, stali szlachetnej czy prostych form drewnianych.

Gdzie sprawdzą się schody drewniane dywanowe lub modułowe?

Zarówno schody modułowe, jak i dywanowe charakteryzują się minimalistyczną, nowoczesną, a jednocześnie subtelną formą. Świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu wrażenia otwartej przestrzeni oraz lekkości we wnętrzu. Pomimo swojej prostoty staną się doskonałą ozdobą niemal każdej współczesnej aranżacji, jednocześnie w niej nie dominując.

Sending
Ocena artykułu
4 (2 głosów)