Schody prefabrykowane

schody

fot. schody

Prefabrykowane biegi schodów żelbetowych to popularne rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Technologia wykonania jest niedroga, a produkt wytrzymały i odporny na ogień.

Schody mogą być złożone z mniejszych lub większych prefabrykatów.

Schody prefabrykowane wspornikowe są popularne w budownictwie jednorodzinnym. Wykonuje się z gotowych i wykończonych stopni. Poszczególne stopnie osadza się w bruzdach , czyli w ścianie nośnej z cegieł, w której pozostawiano wolne miejsca. Dla biegu o szerokości 1,00 m o głębokość bruzdy to min. 20 cm, a dla biegu o szerokości 1,5 m głębokość bruzdy to min, 25 cm. Podczas montażu schody podpiera się w 1/3 odległości, mierząc od strony niepodpartej.
W ścianie, po osadzeniu stopni pozostają wolne przestrzenie. Stopnie poziomuje się klinami stalowymi lub drewnianymi, a pozostałe przestrzenie wypełnia betonem drobnoziarnistym.

Schody prefabrykowane płytowe stosuje się przede wszystkim w obiektach przemysłowych, gdzie wysokość kondygnacji przekracza 2,5m. Ich konstrukcja składa się z dwóch podstawowych elementów: płyt biegowych i płyt spocznikowych. Płyta biegowa to zespół stopni odlany w monolityczny element. Stopnie opiera się o płyty spocznikowe, które osadza się w ścianach podłużnych lub poprzecznych.

Schody prefabrykowane żelbetowe należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi do czasu końca budowy. Stopnie narażone są na otłuczenia i ścieranie dlatego warto je wykończyć glazurą lub okładziną drewnianą.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)