Ściana jednowarstwowa

budowa domu

fot. budowa domu

Przepisy dotyczące ochrony cieplnej w budownictwie mieszkaniowym są coraz bardziej restrykcyjne. Aby spełnić wymagania określone w Prawie Budowlanym i jednocześnie móc cieszyć się ciepłym, trwałym ale też ekonomicznym, domem należy postawić na nowoczesne i efektywne energetycznie technologie. Rozwiązaniem, które zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne i idealnie nadaje się do budownictwa energooszczędnego jest ściana jednowarstwowa z ceramicznych cegieł poryzowanych.

Ściana jednowarstwowa z ceramiki
Ściana jednowarstwowa składa się tylko z jednej warstwy otynkowanych od wewnątrz i z zewnątrz cegieł. Odpowiednia grubość ściany (np. 44 cm) oraz zaawansowana technologia produkcji samych pustaków, pozwalająca na uzyskanie bardzo precyzyjnego i skomplikowanego układu drążeń wewnątrz nich zapewniają doskonałe parametry termoizolacycjne muru, którego nie należy już dodatkowo docieplać. Zgodnie z wymaganiami polskiego prawa budowlanego ściana zewnętrzna w budownictwie jedno- i wielorodzinnym powinna charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie U=0,30 (W/m2K). Najnowocześniejsze, dostępne na rynku polskim cegły ceramiczne nie tylko pozwalają spełnić te wymagania ale ściany z nich wykonane mają parametry lepsze, niż te określone w rozporządzeniu.

Przykładem produktów, które pozwalają na wybudowanie otynkowanej ściany o współczynniku U=0,21 (W/m2K) (ściana nieotynkowana osiąga współczynnik U=0,23 (W/m2K)) są pustaki z linii Porotherm EKO+, produkowane przez firmę Wienerberger, specjalnie dedykowane do budowy domów energooszczędnych). Tak korzystne parametry termoizolacyjności cegieł są również atutem przy budowie rozłożonej na kilka etapów. Do domu ze ścianami jednowarstwowymi można się wprowadzić nawet jeśli nie został jeszcze otynkowany, bez obawy o komfort cieplny.

Ciepła cegła + nowoczesna zaprawa + warstwa tynku
Sukces ściany jednowarstwowej tkwi w pustakach ceramicznych. Te najbardziej zaawansowane technologicznie, w procesie wypalania w wysokiej temperaturze, ulegają tzw. poryzacji – w glinie wymieszanej z pyłem drzewnym tworzą się zamknięte, wypełnione powietrzem mikropory. Powietrze to najlepszy izolator, im więcej zamkniemy go w strukturze cegły, tym wyższe parametry termoizolacyjności osiągniemy. Drugim sposobem na zwiększenie izolacyjności termicznej jest zaawansowany układ komór i drążeń wewnątrz pustaka, wydłużający do maksimum drogę przepływu ciepła przez ścianę. Takie firmy, jak Wienerberger chronią tę technologię patentami. Uzyskaniu jak najlepszych parametrów ściany jednowarstwowej służy także wprowadzone w 2009 roku przez firmę Wienerberger szlifowanie cegieł ceramicznych, stosowane w technologiach cienkospoinowych (np. Porotherm Profi – na zaprawę cienkowarstwową, czy potocznie „klejową” czy Porotherm Dryfix – na suchą zaprawę w postaci piany). Dokładność szlifowania jest tak duża, że cegły ceramiczne idealnie do siebie przylegają, co sprawia, że ściany są równe i są idealnym podłożem pod warstwę tynku. Na ułatwienie wykonania konstrukcji oraz parametry cieplne ściany jednowarstwowej mają także wpływ wykorzystane zaprawy. Stosując zwykłą, tradycyjną zaprawę murarską należy położyć dość grubą, 1,2 centymetrową warstwę, by odpowiednio zespoić cegły w murze. Niestety im grubsza spoina, tym większe ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło z domu. Dlatego do budowy ściany jednowarstwowej wraz z pustakami oferowane są również specjalistyczne zaprawy termoizolacyjne, cienkowarstwowe lub najnowocześniejsza zaprawa sucha.

„Zaprawa Porotherm Dryfix to pierwsza na rynku polskim zaprawa sucha, idealnie zespajająca pustaki. Wykluczenie procesów mokrych w murowaniu, charakterystycznych przy stosowaniu zwykłych zapraw niemal całkowicie eliminuje występowanie w ścianie ceramicznej wilgoci, która zwiększa straty ciepła”. – komentuje Mirosław Rzeszutko, Specjalista ds. Produktu – Rozwiązania ścienne w firmie Wienerberger.

Ściana bez wilgoci = ciepło i bezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców
Zawilgocona ściana znacznie intensywniej przewodzi ciepło, co automatycznie zwiększa wydatki na ogrzewanie domu. Ceramika wypalana w ponad 900 stopni C pozbawiona jest wilgoci i, dlatego od razu zyskuje wszystkie deklarowane parametry cieplne. Ściana jednowarstwowa także doskonale sprawdza się podczas sezonu jesienno-zimowego, gdy mur jest naturalnie narażony na wdzieranie się wilgoci. Natomiast, gdy na dworze jest cieplej i słonecznie, ceramika samoistnie odparowuje nadmiar wilgoci. Brak nieprzepuszczalnej i ograniczającej swobodny przepływ pary wodnej warstwy izolacji, np. ze styropianu powoduje, że ryzyko gromadzenia się wody w murze jest wykluczone. Brak wilgoci nie tylko wpływa korzystnie na termikę ściany, ale także powoduje, że jest ona odporna na namnażanie się sprzyjających alergiom mikrobów, np. pleśni, grzybów. Niesie to za sobą przede wszystkim korzyści dla zdrowia mieszkańców.

Gruby mur zapewnia trwałość konstrukcji i ciszę wewnątrz domu
„Wytrzymałość ceramicznych ścian jednowarstwowych znacznie przekracza wymagania budownictwa jednorodzinnego ze względu na właściwości materiału ceramicznego oraz grubość muru. Przy zastosowaniu do budowy tak samo odpornego na ściskanie materiału, ściana jednowarstwowa o grubości 44 cm przenosi prawie dwukrotnie większe obciążenie, niż ściana dwuwarstwowa o grubości muru 25 cm z dodatkową warstwą docieplenia.” – tłumaczy Mirosław Rzeszutko. Masywność muru w technologii ściany jednowarstwowej blokuje także hałas zewnętrzny. W efekcie wewnątrz domu panuje cisza, nawet, jeżeli budynek usytuowany jest w obszarze o podwyższonym poziomie hałasu.

Ekonomiczne rozwiązanie
Wybudowanie domu w technologii ściany jednowarstwowej to ekonomiczne rozwiązanie na etapie inwestycji oraz w trakcie użytkowania. Mur wykonany z jednej warstwy cegieł i pokryty warstwą tynku nie wymaga inwestowania w materiały izolacyjne, zbrojeniowe, czy kleje. Ściana jednowarstwowa to również niższe koszty związane z pracami murarskimi, ze względu na ekspresowe tempo budowy. Przeciętnie ułożenie 1m2 muru z pustaków szlifowanych, murowanych np. na nowoczesną, suchą zaprawę Porotherm Dryfix i przykrytych jedynie warstwą tynku, zajmuje mniej niż 1 godzinę. Dla porównania, przyklejanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej na ścianach przy dociepleniu 12 cm zajmuje ponad półtorej godziny. Dodatkowo w przypadku ceramicznych ścian jednowarstwowych budowę ułatwia wielkość cegieł – na 1 m2 przypada ich tylko 16 szt., a także brak konieczności przycinania materiału, np. by skonstruować narożnik. „W ofercie Wienerberger znajdują się różne rodzaje pustaków ceramicznych, w tym połówkowe i narożnikowe oraz uzupełniające, wyposażone w tzw. kieszenie, wykorzystywane przy murowaniu otworów na okna i drzwi. Dzięki temu, projektując dom można dokładnie wyliczyć, ile i jakiego rodzaju cegieł będziemy potrzebować do budowy. W ten sposób w 100% wykorzystamy posiadany materiał, a murarze nie będą poświęcać dużo czasu na dopasowywanie do siebie elementów ściany”. – dodaje Mirosław Rzeszutko. Doskonała termika ściany jednowarstwowej, przy wydajnym systemie ogrzewania, prawidłowej wentylacji domu oraz dobrze zaizolowanych ościeżach drzwi i okien pozwala mieszkańcom cieszyć się niskimi rachunkami za energię. Ta technologia umożliwia nawet wybudowanie domu energooszczędnego, który jak się przyjmuje zużywa rocznie do 70 kWh/m2 energii na ogrzewanie. Typowe budynki mieszkalne w ciągu roku zużywają około 120 kWh/m2. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)