Ściana trójwarstwowa – dla tych, którzy nie uznają kompromisów

budowanie

fot. budowanie

Jak w prosty sposób połączyć solidność i wytrzymałość ściany z bardzo dobrymi parametrami termicznymi i akustycznymi? Zastosować najlepsze materiały w swojej klasie i „zamknąć” je w jednym murze.

Zobacz również: Dekoracje ścian

Idea ścian trójwarstwowych zakłada, że każda warstwa pełni ściśle określoną funkcję. Dzięki temu nie występuje sytuacja, w której jakiś materiał musi być wielofunkcyjny – tutaj każdy materiał jest specjalistą w swojej dziedzinie i „pracuje” na efekt końcowy, czyli ścianę nośną o perfekcyjnych właściwościach fizycznych.

Główne zalety ściany trójwarstwowej:
– wyodrębnienie funkcji każdej z warstw,
– bardzo dobra stabilność konstrukcji,
– doskonałe parametry akustyczne i termiczne,
– wysoka odporność mechaniczna,
– atrakcyjny design.

Zobacz również: Dom ze skalnym akcentem

Ściana nośna

ściana

fot. ściana

Pierwsza warstwa odpowiada za odpowiednie przenoszenie obciążeń oraz stanowi „szkielet” całej konstrukcji. Ściana nośna nie spełnia w tym systemie żadnej innej funkcji – nie musi więc mieć doskonałej izolacyjności cieplnej oraz akustycznej – te kwestie rozwiązują dwie pozostałe warstwy ściany trójwarstwowej.

W tym systemie ważna jest zdolność materiału do akumulowania ciepła. Dzięki temu temperatura we wnętrzu domu będzie bardziej stabilna – pomieszczenia nie będą się szybko wychładzały w zimie i przegrzewały latem. Aby osiągnąć taki efekt warto budować z „ciężkich” materiałów – np. z pustaków ceramicznych Porotherm.

Warstwa izolacyjna
Środkowa warstwa jest izolacją termiczną i gwarantuje odpowiednie parametry przenikalności cieplnej. W przypadku ścian trójwarstwowych ta warstwa jest najczęściej nieco grubsza niż w przypadku ścian dwuwarstwowych – jest to możliwe dzięki „odchudzeniu” ściany nośnej, która w tym systemie nie musi spełniać restrykcyjnych norm przenikalności cieplnej.

ściana

fot. ściana

Do technologii trójwarstwowej warto wybrać sztywne ocieplenie – np. płyty styropianowe. Takie rozwiązanie wyklucza możliwość osiadania izolacji, dzięki czemu w ścianie nie będą powstawały mostki termiczne. Należy też bezwzględnie pozostawić szczelinę wentylacyjną o grubości ok. 4 cm. Szczelina umożliwi odparowanie pary wodnej, która może dostać się do warstwy izolacji.

Kluczowe jest dokładne i profesjonalne ułożenie izolacji. Po wykonaniu warstwy osłonowej usunięcie ewentualnych usterek i błędów może być bardzo kłopotliwe i kosztowne.

Ściana osłonowa
Trzecia, najbardziej zewnętrzna warstwa ściany ma kilka zadań: przede wszystkim stanowi ochronę warstwy izolacyjnej, która jest narażona na uszkodzenia mechaniczne i erozję w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Dodatkowo ściana osłonowa jest izolatorem akustycznym – szczególnie, jeśli wykorzystamy do budowy materiał pełny, czyli np. cegłę klinkierową.

Warstwa osłonowa coraz częściej zastępuje również tynk elewacyjny. Bogata oferta kolorów i faktur, jakie oferują producenci cegieł klinkierowych gwarantuje niebanalny wygląd domu – niezależnie od tego, czy zależy nam na klasycznym czy nowoczesnym wyglądzie muru.

Czy warto?
Do technologii trójwarstwowej przylgnęło niestety sporo mitów. Nie jest prawdą, że jest to technologia bardzo kosztowna – dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów cena wykonania 1m2 takiej ściany będzie zbliżona do technologii dwuwarstwowej, przy zachowaniu jednak znacznie lepszych parametrów akustycznych, termicznych i wytrzymałościowych.

Nie jest również prawdą, że tego typu ściana musi być bardzo gruba. W praktyce ściana ma grubość zbliżoną do ściany dwuwarstwowej i rzadko przekracza 45 cm.

Biorąc pod uwagę zalety budowania w systemie trójwarstwowym należy poważnie rozpatrzeć tę technologię jako alternatywę dla ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych. Pamiętajmy, że ściana trójwarstwowa to nie ekstrawagancja, ale propozycja dla tych inwestorów, którym zależy na tym, aby ściany ich domu gwarantowały najwyższe standardy w zakresie wytrzymałości, izolacyjności akustycznej i termicznej.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)