Ściany jednowarstwowe

ściana jednowarstwowa

fot. ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa gwarantuje prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Co więcej, ściana taka posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące ścianom wielowarstwowym. Właśnie dlatego dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych. Łatwo to wykazać analizując dwa popularne na polskim rynku produkty – czerwoną cegłę Porotherm i biały bloczek YTONG ENERGO, jak sama nazwa wskazuje przeznaczony do wznoszenia energooszczędnych ścian jednowarstwowych.

Przeczytaj również: Przezroczyste meble w modzie!

Najistotniejszą daną jest tzw. współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła, oceniający izolacyjność termiczną przegród budynku takich jak: ścian, dachów, podłóg i posadzek. Przykładowo ściana z pustaków Porotherm 44 Si posiada współczynnik 0,26. Jest to satysfakcjonująca wartości, jakkolwiek należy pamiętać, że podobny współczynnik (U=0,25) można uzyskać w przypadku cieńszej ściany wymurowanej z bloczków YTONG ENERGO o gr. 36,5 cm. Bloczki YTONG ENERGO 36,5 posiadają lepszą izolacyjność termiczną (λ = 0,095) niż pustaki Porotherm 44 Si, dzięki czemu ściana z nich wymurowania zajmuje mniejszą powierzchnię zachowując te same parametry cieplne – ściana z YTONG ENERGO 36,5 cm jest po prostu cieńsza, ale cieplejsza.

Bardzo ciekawie wypada energooszczędne porównanie dwóch produktów – Porotherm 50 P+W oraz YTONG ENERGO 48 cm. Pierwszy przy zastosowaniu zaprawy ciepłochronnej, pozwala na wymurowanie ściany o współczynniku U=0,29. Tymczasem ściana z bloczków YTONG ENERGO 48 cm zapewni nam współczynnik U=0,19 W/m2K i to przy zastosowaniu zwykłej zaprawy do cienkich spoin. Tak dobrej izolacji termicznej ściany nie mógł wcześniej na naszym rynku zapewnić żaden produkt przy ścianie jednowarstwowej.

Energooszczędność jest cechą, która będzie charakteryzować budynek latami, ale stoimy przed dylematem czasu samej budowy. Inwestycja może się ciągnąć w nieskończoność – tymczasem ścianę jednowarstwową stawiamy znacznie szybciej, niż wielowarstwową! W przypadku metra kwadratowego ściany wielowarstwowej możemy potrzebować ułożenia nawet ponad stu elementów – przy użyciu olbrzymiej ilości zaprawy. W przypadku ściany jednowarstwowej musimy użyć tylko 16 pustaków Porotherm 44 Si na 1 m2 (zużywając około 30 litrów zaprawy). Jeszcze szybciej i przy jeszcze mniejszej ilości zaprawy powstanie ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO 36,5 cm. Przy ich zastosowaniu na 1 m2 potrzeba zaledwie 8,33 bloczka YTONG ENERGO, przy zużyciu od 5 do 7 litrów zaprawy na 1 m2! Wracając do energooszczędności tego rozwiązania – możliwość wystąpienia mostków termicznych przy użyciu mniejszej ilości bloczków i zaprawy jest minimalna.

W przypadku ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego YTONG, który jest wysoce paroprzepuszczalny, wyeliminowane zostaje również zjawisko kondensatu, powstawania grzybów czy pleśni na ścianach.

Podsumowując – ściana jednowarstwowa może być zdrową i energooszczędną ścianą – wszystko zależy od zastosowanych materiałów budowlanych i rozwiązań systemowych. Dlatego zawsze warto porównać współczynnik U ściany przy określonej jej grubości i policzyć ilość bloczków oraz zaprawy potrzebnych do wymurowania 1m2 ściany.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)