Ścieżka ogrodowa – dobrze i bezpiecznie zaprojektowana

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Efektownie ułożona kostka brukowa jest wizytówką całej posesji. Przyciąga wzrok przechodniów i wprawia w zachwyt odwiedzających nas gości. Choć kostka brukowa jest atrakcyjna sama w sobie, to prawdziwie spektakularne efekty osiągniemy dopiero, gdy odpowiednio zaprojektujemy ścieżki z jej udziałem. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu brukowanej nawierzchni wyjaśnia Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.

Przeczytaj również: Gabiony mogą świecić

Myśląc o idealnej, przydomowej nawierzchni powinniśmy skupić się nie tylko na jej walorach estetycznych, ale także dołożyć starań, by jeszcze na etapie projektowania uwzględnić wszystkie kwestie techniczne, które będą miały wpływ na późniejszą eksploatację. Czynniki, jakie musimy wziąć pod uwagę to np. prognozowanie obciążenia, stopień i rodzaj nachylenia wjazdu do garażu, szerokość ścieżek ogrodowych, sposób odśnieżania czy odprowadzania wody deszczowej.

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Od czego zacząć by dobrze skończyć?
Określmy przeznaczenie nawierzchni. W zależności od przewidywanego obciążenia różnić się będzie bowiem przygotowanie gruntu pod kostkę. Przed jej ułożeniem na gruntach piaszczystych i żwirowych pierwszą czynnością będzie usunięcie do właściwego poziomu wierzchniej warstwy gruntu (humusu) oraz wyrównanie i zagęszczenie dna wykonanego koryta. Dla chodników, ścieżek rowerowych i deptaków odpowiednia będzie podbudowa żwirowa, o grubości 5 cm., a w przypadku dróg przeznaczonych dla ruchu kołowego podbudowa z betonu B-7.5 (lub tłucznia), gr. 10 cm. W każdym przypadku zaleca się wykonanie podsypki cementowo-piaskowej, gr. 3 cm, która umożliwi odprowadzanie wody z opadów atmosferycznych do gruntu. Jeśli planujemy ułożyć na gruncie gliniastym, należy dodatkowo wykonać warstwę odsączającą. Po wyrównaniu terenu należy wykonać naturalny spadek 1-2% w kierunku od budynków, w ten sposób unikniemy tworzenia się kałuż na nawierzchni. W tym momencie wyznacza się również przebieg linii odwadniających, a następnie wyrównuje teren tworząc ok. 10 cm warstwę z pospółki lub grubego piasku, pamiętając by zachować spadek podłużny (0,5 -1%) oraz spadek poprzeczny (1-2%). W połączeniu z 3-milimetrowymi szczelinami między poszczególnymi elementami kostki oraz prawidłowo wykonana podsypka umożliwi to dobre odprowadzanie wody deszczowej. Ta spływająca z rynien budynku może być również skierowana za pomocą kratek ściekowych bezpośrednio do kanalizacji.

Szybko, bezpiecznie i elegancko do celu

kostka brukowa

Zobacz również: Budowa tarasu w jeden dzień

fot. kostka brukowa

Układ ścieżek ogrodowych powinien być przemyślany tak, by szybko, wygodnie i bezpiecznie dotrzeć do wszystkich zakątków ogrodu, a także by harmonijnie współgrać z domem i otoczeniem. Nie powinny być wyznaczane koło drzew, ponieważ po latach ich korzenie mogą powodować wybrzuszenia lub wypadanie poszczególnych elementów. Ich piękne rozłożenie wiosną i latem to jedno, drugą kwestią jest komfortowe chodzenie zimą. By pozbyć się problemu oblodzonej przydomowej nawierzchni warto jeszcze przed jej ułożeniem pomyśleć o rozwiązaniach przeciwoblodzeniowych. Kostka brukowa jest materiałem, pod którym bez przeszkód można układać systemy antyoblodzeniowe w postaci kabli lub mat grzewczych. Działają na podstawie pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, dzięki czemu ogrzewanie zostanie włączone tylko wtedy, gdy będzie
to konieczne. Na obszarze na którym zainstalowany został system grzewczy nie utrzymuje się śnieg ani oblodzenie, co nie tylko gwarantuje zwiększenie bezpieczeństwa członków rodziny, ale także pozwala zapomnieć o odśnieżaniu. Dzięki temu nie narazimy naszej kostki brukowej na mechaniczny czy chemiczny uszczerbek, a w zimowe poranki i wieczory zaoszczędzony czas cieszy przecież podwójnie. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)