Silikaty

ścianki działowe

fot. ścianki działowe

Silikat to mieszanka wapna (7%), piasku (90%) i wody (3%). Można go zaliczyć do grupy ekologicznych materiałów budowlanych, ponieważ jest wykonany z produktów wykazujących najmniejszą promieniotwórczość. Zawartość wapna w mieszance zapobiega powstawaniu grzybów, pleśni i rozwoju drobnoustrojów. Dodatkową zaletą jest gęstość materiału, która doskonale pochłania dźwięk.

Wyroby silikatowe zdobywają coraz większą popularność dzięki niskiej cenie, uniwersalności i niepalności. Budowle wznoszone z silikatu mogą mieć dowolny kształt i wysokość nawet do 11 kondygnacji.

Ściany nośne i fundamenty
Ściany nośne (ściany zewnętrzne) z silikatów są równe, stabilne i mrozoodporne. Doskonała izolacyjność pozwala utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu i zdrowy mikroklimat. Wysoka wytrzymałość na ściskanie (do 25 MPa) kwalifikuje bloczki silikatowe do wznoszenia fundamentów.

Przeczytaj również: Program do kosztorysowania

Pustaki silikatowe SILKA E posiadają modularnie co 16,7 cm wewnętrzne kanały elektryczne, które umożliwiają prowadzenie wiązki instalacji w pionach bez konieczności bruzdowania ścian.

Grubość ścian z silikatów to min 18 cm. Mogą też odpowiadać normie PN-B-03002:2007. Wadą materiału jest mała izolacyjność termiczna. Przegrody zewnętrzne wzniesione z silikatów powinny zostać ocieplone. Zaleca się by przerwy dylatacyjne przechodziły przez całą konstrukcję – zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Standardowa cegła silikatowa (bloczek silikatowy) ma wymiary zbliżone do klasycznej cegły ceramicznej: długość i wysokość jest wielokrotnością 65 mm.

Elewacje
Ściany elewacyjne wzniesione z silikatów mogą pozostać nieotynkowane, pod warunkiem, że zostaną zabezpieczone impregnatem. Jeśli powierzchnie mają zostać otynkowane zaleca się niepełne spoinowanie murów.

Na rynku budowlanym popularnym materiałem wykończeniowym są także tynki silikatowe i farby silikatowe.
Tynki silikatowe są droższe od pozostałych. Zaletą produktu jest niepalność. Czas twardnienia materiału jest bardzo długi – dochodzi nawet do 4 tygodni.
Farba silikatowa produkowana jest na bazie żywicy akrylowej. Dzięki temu powłoka jest gładka i odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)