Siłownia domowa i jej zalety

siłownia

fot. siłownia

Odpowiednie odżywianie i dbałość o kondycję fizyczną propagowane są przez media jako najlepszy styl życia. O skuteczności reklam świadczy rosnąca popularność klubów sportowych i sklepów ze zdrową żywnością. Dzięki tym trendom coraz więcej osób decyduje się na aranżacje siłowni we własnym mieszkaniu lub domu, aby w każdej wolnej chwili móc korzystać z profesjonalnych sprzętów do ćwiczeń. Jak urządzić pomieszczenie do ćwiczeń i dobrać odpowiedni sprzęt do siłowni?

Zobacz również: Idealne fototapety do kuchni

Siłownia domowa najczęściej zlokalizowana jest w jedynym wolnym pomieszczeniu w domu lub mieszkaniu. Zazwyczaj jest to pokój na poddaszu, w piwnicy czy kącik ze sprzętem w większym pomieszczeniu.

Wyposażenie siłowni należy dobrać w zależności od ilości miejsca, jaką można przeznaczyć na ten cel. Atlas do ćwiczeń, ławki treningowe, rowerki i bieżnie wymagają odpowiedniej ilości miejsca wokół dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania.

Jeśli oprócz ćwiczeń na profesjonalnych urządzeniach, w pomieszczeniu będą odbywały się inne ćwiczenia ruchowe wymagające miejsca na wymachy, ułożenie maty lub materaca, najlepiej sprawdzi się pokój o kształcie prostokątnym. Wówczas atlasy treningowe można zlokalizować z jednej strony siłowni, a drugą część pozostawić pustą.

Jak urządzić siłownię domową?
Jeśli siłownia domowa zlokalizowana jest w piwnicy, warto zadbać o dodatkową wentylację, najlepiej mechaniczną. Zapewnia ona wymianę powietrza w pomieszczeniu niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Standardowa wentylacja grawitacyjna, stosowana w większość gospodarstw domowych, może być niewystarczająca. W pomieszczeniu szybko zrobi się duszno i trudną będzie je wywietrzyć po zakończeniu ćwiczeń.

Sala do ćwiczeń, która znajduje się w pobliżu sypialni domowników, powinna mieć także dobrą izolację akustyczną. Popularną i niedrogą metodą wyciszania pomieszczeń jest zastosowanie okładzin korkowych. Płyty z korka wystarczy przymocować do ściany przy pomocy metalowych wkrętów. Korek jest bardzo wdzięcznym materiałem wykończeniowym, który można pomalować na dowolny kolor, zabejcować lub polakierować.

Posadzkę siłowni, w której znajdą się ciężkie urządzenia i hantle, najlepiej wyłożyć antypoślizgową okładziną z grubego, gumowego granulatu. W klubach fitness stosuje się także drewniane posadzki na elastycznych matach. Podłoga elastyczna amortyzuje upadek ciężkich sprzętów i zapobiega zniszczeniu nawierzchni.

Na koniec nie należy zapomnieć o lustrach, dzięki którym można na bieżąco kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń i podziwiać ich efekty.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)