Skandynawskie wnętrza

salon

fot. salon

Jasne pomieszczenia pełne światła, naturalne o nieskomplikowanej linii dodatki, a także estetyka współgrająca z funkcjonalnością to cechy charakteryzujące styl skandynawski. Tak urządzone wnętrza doskonale łączą w sobie świeżość z ponadczasowością.

Mimo, że do powstania stylu skandynawskiego przyczynił się klimat Północy, to jego rozpowszechnienie w dużej mierze można zawdzięczać Carlowi Larssonowi. Ten szwedzki malarz stworzył na przełomie XIX i XX wieku cykl rysunków, przedstawiających wnętrze jego domu pełne światła i prostych dodatków: Duża ilość światła, jasne barwy i naturalne materiały a zarazem praktyczność i brak przesady to cechy, które sprawiają, że styl skandynawski stał czymś ponadczasowym. Nazwiska takie, jak Alvar Alto czy Arne Jacobsen, to już dziś prawdziwa klasyka designu. Nikogo nie powinna więc dziwić nieprzemijająca popularność północnych wnętrz. Warto jednak zauważyć, że styl skandynawski jest nie tylko modny, ale także szalenie praktyczny i wygodny – w domu urządzonym zgodnie z jego zasadami mieszka się naprawdę komfortowo – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Światło na pierwszym planie
Główną rzeczą, przyciągającą uwagę w skandynawskich wnętrzach jest to, że mieszkania urządzone w tym stylu są wyjątkowo jasne. Taki efekt można osiągnąć zarówno za pomocą odpowiednich kolorów, jak i dobrze dobranego oświetlenia. W Skandynawii maksymalnie wykorzystuje się czas, gdy świeci słońce. Dlatego w dużych oknach rzadko kiedy można zobaczyć firanki lub ciężkie zasłony. Częściej spotykane są rolety, dzięki którym więcej światła wpada do wnętrza.

Paleta jasnych barw
Kolorem dominującym we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim jest biel. Jest to kolor naturalny i bardzo świeży. Doskonale odbija światło, dzięki czemu wnętrza wydają się większe i jaśniejsze. Kolor biały bardzo dobrze komponuje się z naturalnymi materiałami takim jak drewno czy kamień. Mieszkańcy Skandynawii nie stawiają tylko na białe, monochromatyczne wnętrza. Równie chętnie sięgają po beże, delikatne szarości i błękity. Gdzieniegdzie mogą być także mocniejsze akcenty w postaci czerwieni:W przypadku doboru kolorów do wnętrza skandynawskiego ważne jest, aby ostatecznym efektem był lekki i przyjemny charakter pomieszczenia. Wybór odpowiednich barw znajdziemy np. palecie emulsji lateksowej Dekoral Akrylit W – podsumowuje Anna Łatoszyńska.

Naturalne dodatki

sypialnia

fot. sypialnia

Tuż obok jasnych barw, znakiem rozpoznawczym skandynawskich wnętrz są naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, skóra, a także tkaniny takie jak wełna, len i bawełna. Obowiązkowym elementem jest drewniana podłoga, która często zabezpieczana jest emalią lub bejcą. W skandynawskich wnętrzach nie może zabraknąć dużej ilości tkanin w postaci poduszek oraz narzut.

Prosto i wygodnie
Skandynawscy projektanci stawiają przede wszystkim na prostotę i wygodę. Dlatego w tak urządzonych wnętrzach nie ma zbędnych mebli. Zamiast nich można zobaczyć modele oszczędne, ale bardzo funkcjonalne. Popularnością cieszą się praktyczne rozwiązania modułowe, które pozwalają na swobodne łączenie poszczególnych elementów. Skandynawskie meble mają zapewnić komfort i wygodę w życiu codziennym.

Siła detalu
Każde wnętrze wymaga dodatków, które nadadzą mu indywidualnego charakteru. I chociaż w krajach skandynawskich prym wiedzie zasada „Im mniej, tym lepiej", to warto również pomyśleć o ciekawych dodatkach. Doskonale sprawdzą się proste i oryginalne elementy np. ozdoby ze szkła butelkowego, prosta ceramika lub naturalne kamienie. Ważne, by dodatki podkreślały charakter wnętrza, nie zagracając go jednocześnie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)