Skórzane inspiracje

meble do salonu

fot. meble do salonu

Naturalna skóra staje się jednym z najmodniejszych materiałów w rękach projektantów wnętrz. Poza meblami wykorzystywana jest także do dekoracji ścian, podłóg, kominków czy barów.

W kontekście aranżacji wnętrz skóra tradycyjnie kojarzona jest ze skórzanymi kanapami i fotelami. Wachlarz możliwości, który oferuje nam ten materiał jest znacznie większy. Ze względu na swoje właściwości, skóra jest niezwykle wszechstronnym materiałem wykończeniowym, który z powodzeniem konkurować może z drewnem i kamieniem. Jej plastyczna forma, ciekawy rysunek i ilość barw sprawiają, że inspiruje ona artystów i architektów stając się często motywem przewodnim ich projektów. Warto zastanowić się, czy nie uwzględnić naturalnej skóry w swojej wizji wymarzonego domu. Kilkoma pomysłami na zastosowanie skóry we wnętrzu podzieli się Piotr Waluk reprezentujący holenderską markę Alphenberg, producenta ekskluzywnych okładzin skórzanych.

Miło pod stopami

Przeczytaj również: Przygotowanie ścian do malowania
wykończenie ścienne

fot. wykończenie ścienne

Podłoga wykończona okładziną z naturalnej skóry to jeden z najmodniejszych tegorocznych trendów w aranżacji wnętrz. Skórzane podłogi są wyjątkowo eleganckie, a jednocześnie budują w pomieszczeniu przytulną, intymną atmosferę. W przeciwieństwie do np. kamienia, okładziny ze skóry naturalnej są miłe i ciepłe w dotyku. Od wykładzin i dywanów różni je natomiast to, że nie absorbują brudu i kurzu, dzięki czemu są przyjazne dla alergików. „Okładzinami skórzanymi marki Alphenberg można wykańczać również podłogi z ogrzewaniem podłogowym” – dodaje Piotr Waluk z Alphenberg Polska. Powyższe cechy sprawiają, że skórzana podłoga idealnie sprawdzi się przede wszystkim w sypialni, albo salonie.

Ściany, które kuszą

basen

fot. basen

Okładziny skórzane z manufaktury Alphenberg najczęściej stosowane są do dekoracji ścian. Są one oryginalną alternatywą dla tapet i farb, gwarantując domownikom nietuzinkowy efekt wizualny. Skóry te poprawiają akustykę pomieszczenia. Klient może wybrać nie tylko kolor skóry i sposób jej wykończenia /mat lub połysk/, ale również zamówić tłoczenie na niej powierzchni wybranego motywu dekoracyjnego np. skóry węża, krokodyla itp. Niezwykle efektownie prezentują się na ścianie skórzane kasetony tzw. hugsy. Pikowana w kwadraty lub prostokąty powierzchnia jest puszysta i miła w dotyku. Tą metodą można stworzyć ciekawe wezgłowie łóżka lub wykończyć słup konstrukcyjny w urządzanym pomieszczeniu.

W duecie z drewnem

sypialnia

fot. sypialnia

Skóry sygnowane tą marką bardzo często wykorzystywane są także w meblarstwie. Stanowią one wytworny dodatek do wykonywanych na zamówienie mebli i przedmiotów dekoracyjnych. Jak podkreśla Piotr Waluk: „Okładzinami z manufaktury Alphenberg wykańczane są m.in. blaty stołów i biurek, ozdobne skrzynie czy pudełka na cygara.” Charakter naturalnej skóry bardzo dobrze koresponduje z drewnem, a całość tworzy wysmakowaną kompozycję. Skóry mogą być zamawiane w dowolnych kształtach, a specjalistyczny sprzęt pozwala na ich docinanie z dokładnością do 1 mm.

Nie boi się trudnych warunków
Aby naturalna skóra była w stanie sprostać codziennej eksploatacji w domu, butiku czy hotelowej recepcji musi być odpowiednio zabezpieczona. Wyjątkową trwałość uzyskuje ona dzięki wtłoczeniu w nią specjalistycznych wosków i parafiny. Proces ten odbywa się w temperaturze 250° Celsjusza. Dzięki temu mamy również gwarancję, że okładziny skórzane z manufaktury Alphenberga mogą być stosowane w miejscach o podwyższonej temperaturze i wilgotności powietrza. Skóra będzie oryginalnym wykończeniem kominka, strefy spa, ale też efektownie udekoruje przestrzeń pomiędzy górną, a dolną zabudową kuchenną. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)