Skuteczna izolacja przeciwwodna – dlaczego dobra izolacja przeciwwilgociowa oraz parochronna jest taka ważna?

Izolacja przeciwwilgociowa - czemu jest taka ważna?

O wytrzymałości budynku decyduje wiele czynników między innymi jakość wykorzystanych materiałów budowlanych, a także staranność wykonania całej konstrukcji. Jednymi z ważniejszych elementów odpowiadających za trwałość domu są odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych mury oraz fundamenty. Duże znaczenie ma tu odpowiednio wykonana izolacja wodochronna zabezpieczająca obiekt przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz wpływem wód gruntowych.

Izolacja wodochronna – rodzaje

Zastosowana w danym przypadku izolacja wodochronna może różnić się w zależności od pełnionej funkcji.

Przeczytaj: Beton komórkowy
  • Izolacja przeciwwilgociowa – chroni przed działaniem wody, która nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego;
  • Izolacja przeciwwodna – chroni przed działaniem wody, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne;
  • Izolacja parochronna – chroni przegrody budowlane przed szkodliwym działaniem pary wodnej, która może przeniknąć i skondensować się wewnątrz przegrody.

Prawidłowa izolacja przeciwwodna krok po kroku

Prawidłowo wykonana izolacja wodochronna tworzy szczelny układ zabezpieczający konstrukcję przed działaniem wilgoci bądź pary. Zastosowany podkład izolacyjny powinien być trwały oraz odpowiednio dobrany do obciążenia. Układa się go na powierzchnię równą, suchą i niepopękaną. Ostre narożniki trzeba zaokrąglić lub sfrezować pod kątem 45 stopni, w przeciwnym wypadku mogą uszkodzić izolację.

Folie izolacyjne umieszcza się swobodnie. Nie przytwierdza się ich do całej powierzchni izolowanej. Poszczególne arkusze łączy się, zgrzewając je lub sklejając. Należy pamiętać, że to bardzo delikatne materiały, narażone na przypadkowe rozdarcia.

Prace najlepiej wykonywać w okresie suchym, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 5ºC, a wszelkie czynności poprzedzające izolację są zakończone. Zastosowana metoda będzie różnić się w zależności od tego, czy dom ma mieć piwnicę, czy też nie. Jeśli na działce budowlanej występuje wysoki poziom wód gruntowych, zaleca się, aby całkowicie zrezygnować z podpiwniczenia, ponieważ mimo wykonania izolacji istnieje ryzyko, że woda przedostanie się do wnętrza, osłabiając konstrukcję budowli, a także powodując powstawanie grzybów bądź pleśni na murach.

Izolacja przeciwwilgociowa w budynkach niepodpiwniczonych

Wąskoprzestrzenny wykop pod fundament powinien sięgać poniżej granicy przemarzania gruntu na danym terenie. Na osadzonych w wykopie ławach fundamentowych, umieszczamy ściany fundamentowe, wystające około 30 cm ponad poziom gruntu. Na tej wysokości powinna znaleźć się też izolacja pozioma. Zgodnie z najnowszymi normami izolacja pozioma na ścianie fundamentowej powinna łączyć się z izolacją pionową, schodząc po zewnętrznej stronie przegrody pomiędzy ławą fundamentową a ścianą fundamentową.

Izolacja przeciwwilgociowa - budynek niepodpiwniczony

fot. Izolacja przeciwwilgociowa – budynek niepodpiwniczony

Izolacja przeciwwilgociowa w domach z piwnicą

Tak jak w przypadku fundamentów pod budynek niepodpiwniczony obowiązują dwie izolacje poziome połączone spójnie izolacją pionową. Izolacja pozioma pomiędzy ławą fundamentową a ścianą fundamentową powinna przechodzić w izolację poziomą posadzki piwnicznej.

Izolacja przeciwwilgociowa - budynek podpiwniczony

fot. Izolacja przeciwwilgociowa – budynek podpiwniczony

Izolacja przeciwwodna – materiały izolacyjne i ich zastosowanie

  • Masy izolacyjne dyspersyjne, asfaltowe, polimerowe, asfaltowo-kauczukowe i szpachlowe – warstwa uszczelniająca o grubości 0,2-3 mm nakładana jest pacą lub szpachlą na równej i oczyszczonej powierzchni.
  • Papy, maty i folie izolacyjne – najczęściej stosowana jest papa asfaltowa, przyklejona lepikiem. Eksperci nie polecają natomiast tej na osnowie tekturowej, ponieważ po pewnym czasie nasiąka wodą. Warstwy izolacyjne łączy się na zakładkę 5-10 cm. Folie izolacyjne cechuje małą izolacyjność oraz przepuszczalność pary wodnej, która może zgromadzić się w materiałach konstrukcyjnych, a w efekcie osłabić budynek.
  • Membrany samoprzylepne – bardzo elastyczne i trwałe, a przy tym najłatwiejsze do wykorzystania. W przypadku niektórych produktów do wykonania efektywnej izolacji wystarczy już jedna warstwa materiału.

Dobra izolacja przeciwwilgociowa – inwestycja w ochronę budynku

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak ważne dla trwałości każdej budowli są wytrzymałe i oporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych fundamenty. Jeden z ważnych elementów to izolacja wodochronna. Niepozorny materiał, jeśli zostanie odpowiednio dobrany do konkretnego budynku oraz starannie umocowany, stanie się skuteczną ochroną domu na długie lata.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)